İnteraktif Öğrenme Nedir?

İnteraktif öğrenme, belirli materyalleri vurgulamak veya öğretmek için bilgisayar teknolojisini kullanan herhangi bir okul çalışması veya akademik plandır. Çevrimiçi sınıflar ve sanal sınıflar aşırı etkileşimli öğrenmenin örnekleridir, ancak hemen hemen her zaman bir bilgisayar akademik alana girer – örneğin bir eğitim oyunu olarak, ya da yapılandırılmış bir araştırma aracı olarak – sonuçta ortaya çıkan derslerin etkileşimli olduğu söylenebilir .

Bazı çevrelerde, uygulamalı öğrenme etkileşimli olarak kabul edilir. Bu uygulama geçerli olsa da, genellikle modası geçmiş kabul edilir. Modern akademisyenler sınıftaki etkileşimler hakkında konuştuklarında, neredeyse her zaman teknolojiden bahsediyorlar ve genellikle İnternet’i kastediyorlar.

Teknoloji Entegrasyonu

Bilgisayarlar, çoğu sanayileşmiş toplumun ana parçası haline geldiğinden beri, her seviyedeki eğitimciler, teknolojiyi sınıfa entegre etmenin yollarını aramaktadırlar. İnteraktif öğrenme, bilgisayar kullanımına bağlıdır, ancak genellikle basit bilgisayar eğitiminden çok daha fazlasıdır – yazmayı öğrenmek, temel yazılımı çalıştırmak ve çevrimiçi kaynakları bulmak kesinlikle önemlidir, ancak genellikle etkileşimli öğrenme şemsiyesi altında değildir. Çoğu zaman, etkileşim, bilgisayarların düzenli derslere entegrasyonu ile ilgilidir.

En temel örneklerden biri bilgisayar oyunları. İndirilen veya çevrimiçi olan, belirli kavramları vurgulayan öğrenciler (örneğin matematik formülleri, örneğin, tarihler ve dil bilgisi kuralları), sınıf öğrencilerine daha soyut bir şeyler eklemeleridir. Pek çok eğitimci, bilginin verildiği yolları değiştirerek öğrencilerin daha iyi ve daha kapsamlı olarak öğrenebileceklerine inanmaktadır.

Öğrencilerin Nerede Olduğunu Öğrenmek

İnteraktif öğrenmenin lehine en büyük argümanlardan biri, günümüz öğrencilerinin çoğunun, bilgisayar tabanlı öğrenmeyi tanıtan İnternet meraklılarının çoğu zaman dikkatlerini ve ilgilerini çekmede son derece etkili olduğu yönündedir. Her zamankinden daha fazla genç insan akıllı telefonlara sahip ve aktif sosyal ağ varlığını sürdürüyor ve çoğu zaman boş zamanlarının çoğunu bir şekilde ya da bir şekilde “bağlantılı” olarak geçiriyor. Bir çok eğitimcinin, zaten tanıdık teknolojiyi sınıflara yerleştirmek, öğrencilerin daha fazla etkileşime girmesine yardımcı olabilir.

Çevrimdışı ve Teknoloji Öncesi Etkileşimi

Etkileşimli öğrenme kavramı sözde “teknoloji üretimi” için yeni değildir ve aslında sadece son zamanlarda bilgisayarlarla ilişkilendirilmiştir. Onlarca yıl önce, basit ders ve regurjitasyondan daha fazlasını içeren herhangi bir öğrenme etkileşimli olarak kabul edildi. Grup çalışması, genç öğrencilere boncuk veya desen blokları sayılması veya daha büyük öğrenciler için fen laboratuar deneyleri gibi, öğrenme yardımcılarının kullanımı gibi temel bir örnektir. Çoğu zaman, bu tür deneyimler sadece bugün “uygulamalı öğrenme” olarak sınıflandırılır.

Etkileşimli ve Pasif Öğrenme Arasındaki Farklar

Etkileşimli öğrenme genellikle, gözlemlemeye bağlı olan pasif öğrenmenin tam tersi olarak görülür. Kavramlara hakim olmak için öğrencilerin tipik olarak pasif ve aktif öğrenim birleşimine ihtiyaçları vardır. Eğer her şey etkileşimliyse, öğrenciler aşırı zaman geçirme veya ana hedeflerin izini kaybetme riskini üstlenirler. Ancak, öğretim tamamen pasif ise, öğrenciler ilgilerini bulabilir ve odaklanmayı azaltabilir.

Öğretmenler genellikle, teknolojiyi bütünleştiren ve öğrencileri yeni ve genellikle beklenmedik ortamlarda dersleri uygulamaya zorlayan daha aktif ödevler ile ders verme ve bağımsız okuma gibi pasif öğrenme teknikleri arasında zarif bir denge kurmaya gayret ederler. İki sistem birbirine göre çalındığında en iyi şekilde çalışır.

1 Yorum

  1. İnteraktif Öğrenme günümüzde çok önemli bir konuma gelmiş ve Her geçen gün artarak devam etmekte olduğunu düşünüyorum. Keşke bizim zamanımızda böyle bir imkan olsaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı