İnsülin Nedir? Glukagon Nedir? (Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet)

İnsülin, pankreas tarafından üretilen ve kandaki enerji sağlayan basit bir şeker olan glikozseviyesini düzenleyen bir hormondur. İnsan vücudu gün boyunca sabit miktarda glikoz gerektirir ve bu glikoz insanların yediği yiyeceklerden gelir. Bununla birlikte, insanlar bütün gün, bir miktar glikoz akışı sağlamak için bir seferde biraz yiyecek yiyerek geçirmiyorlar. İnsülinin devreye girdiği yer burasıdır, insanların vücutlarının glikozu depolaması için gerekli şekilde kullanılabilir.

Bir insan, kanında ihtiyaç duyulandan daha fazla glikoz aldığında, insülin karaciğerdeki, kaslardaki ve yağdaki hücreleri uyarır. Karaciğer ve kas hücreleri, glikozu , daha sonra kullanmak üzere enerjiyi depolayan glikojen adı verilen bir bileşikte birleştirir. İnsülin ayrıca, yağ asitlerini yağlar oluşturmak üzere yağ hücrelerini uyararak ve amino asitleri proteinlere dönüştürmek için karaciğer ve böbrek hücrelerini uyararak vücudun diğer gıda ürünlerini de uzaklaştırır. Bu hormon ayrıca karaciğer ve böbreklerin zamanla bu organlara zarar verebilecek bir işlem olan, kısmen metabolize edilmiş materyallerden glikoz üretmesini de önler.

51 amino asitten oluşan insülin, pankreas tarafından salgılanan bir başka hormon olan glukagonile yakından ilgilidir. Kanda yeterince glikoz bulunmadığında glukagon devreye girer. Karaciğer ve kasları uyarır, böylelikle insülin müdahalesiyle oluşturulan glikojeni parçalayacaktır. İnsülin ve glukagon vücudun kan şekeri düzeylerini veya kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için birlikte çalışır.

Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet

Bir insanın vücudu insülin üretmediğinde, Tip 1 diyabet hastasıdır. Tip 1 diyabeti olan bir kişinin kan şekeri seviyelerini düzenleyebilmesi için vücuduna insülin enjeksiyonu yaptırması gerekir. Bir insanın vücudu insülin ürettiğinde ancak uygun şekilde kullanmadığında, Tip 1 diyabet hastalığına Tip 1 diyabet hastalığına göre daha yaygındır. Tip 2 diyabet hastaları tipik olarak diyet yoluyla düzenlemeleri gereken yüksek kan şekeri seviyelerine sahiptir.  İnsülin veya diğer bazı ilaçlar da, uygun diyet ve egzersiz hastanın kan şekeri seviyelerini düzenleyemiyorsa Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılabilir.

Beyindeki Rolü

İnsülin ayrıca beyinde önemli bir rol oynar. Araştırmalar, beyin insülininin bir kişinin hafızasını ve öğrenme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, insülinin, kurbanın beyin hücrelerine saldıran, hafıza kaybını azaltacak veya önleyecek proteinleri emerek Alzheimer hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar da olmuştur. Alzheimer hastalarının burun deliklerinden insülin püskürttüğü ve sonuçların araştırmacıları cesaretlendirdiği çalışmalar yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı