Instagram Önerilenler Neye Göre Çıkıyor?

Instagram Önerilenler Nedir? Neye Göre Çıkar? Instagram uygulaması, yakın zamanda ziyaret edilen web sitelerinden, haftalar önce takip ettiğiniz hesaplardan, internette yaptığınız aramalara göre belirlenen reklamlardan vb. veri toplar. Instagram’ın veri toplama ve kullanımı için bir sınır belirlemek oldukça zordur. Instagram, arama geçmişi temizlendikten sonra bile aramalar sırasında hesap önermek için beğenilerden, yorumlardan, önceki aramalardan vb. veri toplar. Peki instagramda arama kısmında senin için önerilenler neye göre çıkıyor?


Instagram’da senin için önerilenler neye göre çıkıyor?

Sosyal medya platformu INSTAGRAM, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, şu kriterleri kullanarak size önerilenler sunar:

 1. Beğenileriniz,
 2. Takip ettikleriniz,
 3. Yorumlarınız,
 4. Hashtag’leriniz,
 5. Konumunuz,
 6. Fotoğraf metinleriniz
 7. Ve dahası. 

Daha da ötesi, uygulama içi arama geçmişinizi temizledikten sonra bile instagram bu bilgileri kullanarak size önerilenler sunmaya devam eder..

Peki instagram önerilenler hakkında daha fazla ne bilmeliyiz? Instagramda arama motorunda çıkan isimler neye göre çıkar? Yani instagram önerilenler nasıl belirleniyor?


Instagram Aramada Çıkan Kişiler Nasıl Belirlenir?

Instagram aramada çıkan kişiler, yukarıdaki belirttiğimiz kriterlere dayanır; bunların en önemlisi, kendi arama geçmişinizdir. Geçmişiniz oldukça kısa bir süre önce temizlenmediyse, önerilen ilk üç hesap, aramanız sonucunda ortaya çıkan ve fotoğrafları sizin tarafınızdan görüntülenen ya da doğrudan arama kısmından adıyla aradığınız kişilerdir. Insta aramada önerilenlere ek olarak şu maddeleri de eklemek gerekir:

 • Aradığınız kişiler,
 • Fotosunu beğendiğiniz kişiler,
 • Takip edilenlerin takip ettikleri,
 • Yorum temasları,
 • ‘Hashtag’lar,
 • Konum,
 • Fotoğraf etiketleri.

Instagram Mesaj Önerileri Neye Göre Sıralanıyor?

Ancak, Instagram’ın önerdiği arama algoritması yalnızca önceki arama geçmişine dayanmıyor. Instagram arama geçmişini silen kullanıcılar arama özelliğinde gezinirken yine de öneriler alırlar. Arama verilerinize erişim olmadan, uygulama, içerikteki benzerlikler arasındaki etkileşime dayanır. Instagram hesabı Facebook hesabına bağlıysa mesaj kısmındaki önerilenler kısmı için şu kriterler belirleyici olur:

 1. En son etkileşime geçilen kişiler,
 2. En fazla fotonuzu beğenenler,
 3. Sizin beğendiğiniz kişiler,
 4. Fotoğraflarınıza yorumda bulunan hesaplar,
 5. Yakın konumdakiler,
 6. Son zamanlarda benzer içerikleri paylaştığınız kişiler.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

 1. Uygulamayı açın ve profil simgesine dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın ve “Seçenekler” menüsünü aşağıdan yukarıya kaydırın.
 3. Sayfadaki üçüncü ve son seçenek olan “Arama Geçmişini Temizle” seçeneğine dokunun.
 4. Beliren pop-up’ta “Evet, eminim” seçeneğini tıklayın.
 5. En iyi aramalarınızda belirli hesapların görünmesini önlemek için, en üstteki arama sayfasını ziyaret edin, hesap adını basılı tutun ve açılan menüde Gizle’yi tıklayın.

Instagram Hakkında Bilgi

Instagram, günümüzde oldukça fazla kullanıcısı olan ve zamanla kullanıcısı artan eğlenceli fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Beğendiğiniz ve paylaşmak istediğiniz fotoğraf ve video içerikleri ile profilinizi kaliteli hale getirebilirsiniz. Bu paylaşımların ardından beğeni ve takipler için size ait olan kişisel bilgi hesaplarınız ile bir profil oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda instagram önerilenler hakkında temel bilgiler paylaştık. Instagram Aramada Önerilenler Neye Göre Çıkar? sorusunu yanıtladık… Instagram önerilenler hakkında merak ettiğiniz sorular varsa, yorum kısmından sorabilirsiniz. 

3 Yorum

 1. Instagram önerilenler kısmında üst sıralara çıkışını izliyorum gözlerim kapalı

 2. İnstagram günümüzde en sık kullandığım Sosyal medya platformu hep merak ediyordum neye göre hesaplar karşımıza çıkıyor diye. Sorumun cevabını bu yazınızda buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + onüç =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu