Instagram’da Arama Kısmında Önerilenler Neye Göre Belirleniyor?

Instagram Önerilenler Nedir? Neye Göre Belirleniyor? Yakın zamanda ziyaret edilen web sitelerini yansıtan, haftalar önce takip ettiğiniz hesapları hatırlatan aramalara yansıyan reklamlardan, Instagram’ın veri toplama ve kullanımı sınırsızdır. Instagram, arama geçmişi temizlendikten sonra bile aramalar sırasında hesap önermek için beğenilerden, yorumlardan, önceki aramalardan ve yayın konumlarından veri toplamaktadır. Peki instagramda arama kısmında senin için önerilenler neye göre belirleniyor?

Sosyal medya platformu, daha iyi bir instagram deneyimi için, şu kriterleri kullanarak size önerilenler sunar:

 1. Beğenilerinizi,
 2. Takip ettiklerinizi,
 3. Yorumlarınızı,
 4. Hashtag’lerinizi,
 5. Konumunuzu,
 6. Fotoğraf içeriğinizi ve daha fazlasını içerir.

Daha da kötüsü, uygulama içi arama geçmişinizi temizledikten sonra uygulama bu bilgileri hatırlar. Peki instagram önerilenler hakkında daha ne bilmeliyiz? Instagram önerilenler neye göre çıkar? Instagram mesaj önerilenleri kaldırma nasıl yapılır?

Instagram Kişi Önerileri Algoritması Nasıl Belirlenir?

Instagram tarafından önerilen arama hesapları, bir takım ölçütlere dayanır; bunların en önemlisi, kendi arama geçmişinizdir. Geçmişiniz oldukça kısa bir süre önce temizlenmediyse, önerilen üç hesap, aramanız sonucunda ortaya çıkan ve fotoğrafları sizin tarafınızdan görüntülenen, adla aradığınız kişilerdir.

Instagram Mesaj Önerileri Neye Göre Sıralanıyor?

Ancak, Instagram’ın önerdiği arama algoritması yalnızca önceki arama geçmişine dayanmıyor. Instagram arama geçmişini silen kullanıcılar arama özelliğinde gezinirken yine de öneriler alırlar. Arama verilerinize erişim olmadan, uygulama, içerikteki hesaplar ve benzerlikler arasındaki etkileşime dayanır.

Bu öneriler Facebook hesabına bağlıysa, hesaplar birbirine bağlıysa şu kriterler belirleyici olur:

 1. En son çekilmiş fotoğraflarınız,
 2. En fazla beğenilen fotoğraflarınız,
 3. Sizin beğendikleriniz,
 4. Paylaşılan takipçileriniz,
 5. Fotoğraflarınıza yorumda bulunan hesaplar.

Buna ek olarak, sosyal medya platformu ayrıca öneriler oluştururken hashtag’leri, içerikleri ve konumlarını da ele almaktadır.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Kullanıcılar hiçbir zaman Instagram ”arama algoritması”nı tamamen dolduramayacak olsa da, kullanıcılar etkinliklerinin bir kısmını uygulama içinde saklamak için arama geçmişini silebilirler.

 1. Bunu yapmak için uygulamayı açın ve sol alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın ve “Seçenekler” menüsünü aşağıdan yukarıya kaydırın.
 3. Sayfadaki üçüncü ve son seçenek olan “Arama Geçmişini Temizle” ye dokunun ve pop-up’ta “Evet, eminim” seçeneğini seçerek kararınızı onaylayın.
 4. En iyi aramalarınızda belirli hesapların görünmesini önlemek için, en üstteki arama sayfasını ziyaret edin, hesap adını basılı tutun ve açılan menüde Gizle’yi tıklayın.

Instagram Aramada Önerilenler Neye Göre Çıkar? sorusunu yanıtladık… Instagram önerilenler hakkında merak ettiğiniz sorular varsa, yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Instagram Hakkında Bilgi

Instagram, günümüzde fazla kullanıcısı olan ve zamanla kullanıcısı artan eğlenceli fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Beğendiğiniz ve paylaşmak istediğiniz fotoğraf ve video içerikleri ile profilinizi renkli hale getirebilirsiniz. Bu paylaşımların ardından beğeni ve takipler için size ait olan kişisel bilgi hesaplarınız ile bir profil oluşturabilirsiniz. Profil içerinde paylaşacağınız fotoğraf ve video hakkındaki sorumluluk siz aittir.

3 Yorum

 1. İnstagram günümüzde en sık kullandığım Sosyal medya platformu hep merak ediyordum neye göre hesaplar karşımıza çıkıyor diye. Sorumun cevabını bu yazınızda buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı