İnsan kaynakları ekonomisi , işgücünün işgücü içindeki kullanımını ele almak isteyen kolektif stratejileri ve yaklaşımları tanımlamak için kullanılan bir terimdir ve bu kullanımın bir ulusun veya başka bir bölgenin daha iyi ekonomik refahı üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu gösterir. Tipik olarak, bu tür bir ekonomi, çalışanların işten ayrılmasının , işsizliğin ve hatta sendikaların ve devlet politikalarının insan kaynaklarının verimli kullanımı üzerindeki rolünü etkiler . İnsan kaynakları ekonomisinin genel fikriİşyerinde emek kullanımının işveren ve çalışanın karşılıklı yararına büyümesine ve sürdürülmesine yardımcı olacak etkileşimde bulunan faktörleri anlamak, aynı zamanda bu ilişkinin genel olarak ekonomi üzerindeki etkisini ölçmektir.

İnsan kaynakları ekonomisini bir şirket içindeki işlev açısından kullanmak, genellikle belirli bir iş pozisyonu için gerekli olan yetenek setlerini belirli bir çalışanın yetenekleriyle eşleştirmeye çalışmaktan oluşur. Bu süreç, çalışanın yeteneklerini değerlendirmeye, onları mevcut işle ilişkilendirmeye ve hem işverenin hem de çalışanın işe yerleştirilmesinden faydalanıp faydalanmayacağına karar verir. Mümkün olan en iyi senaryoda, çalışan mutludur ve işe gelmek için sabırsızlanır, iş günü boyunca başardıklarından zevk alır. Aynı zamanda, işveren, çalışanın verimliliğinden de memnundur ve bu çalışanın yerine geçmeye çalışmak için zaman, para ve çaba harcamak gerekmez.

Daha büyük ölçekte, insan kaynakları ekonomisi genellikle daha büyük ekonomiyi etkileyen istihdam sorunlarını değerlendirmeye odaklanacaktır. Bu, bir veya daha fazla sektördeki işsizlik sorunlarının ele alınması ve bu rakamların tüketici harcamalarını ve ekonominin genel teşvikini nasıl etkilediği anlamına gelebilir. İstihdam yasalarının etkisine dikkat etmek, olumlu veya olumsuz olsun, bu sürecin bir parçasıdır. Sendikaların çalışan haklarının korunmasındaki rolü ve bu düzenlemelerin işverenlerin uzun vadede bir işletmeyi sürdürme kabiliyetini nasıl etkilediği bile insan kaynakları stratejileri ve girişimlerinin ekonomik yönlerinin bir parçası olarak görülmektedir.

İnsan kaynakları ekonomisinin kapsamı, emeğin etkin kullanımını anlamaya ve yönetmeye çalışır, böylece tüm taraflar yarar sağlar. Bu, hem çalışanların hem de işverenlerin ihtiyaçlarını karşılayan işe yerleştirme anlamına gelirken, gelecekte her iki tarafa da fayda sağlayacak büyüme fırsatları sağlar. Oradan, bu çabaların ekonominin istikrarı üzerindeki etkisi dikkate alınmakta, bu da mevcut emek uygulamalarını değiştiren ya da muhtemelen o ekonomiyle ilgilenen herkese fayda sağlayacak yeni uygulamaların uygulanmasının yolunu açmaktadır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 + 5 =