İlk Bilgisayar ENIAC ve Bilgisayarın Tarihi

ENIAC, Electronic Numerical Integrator and Computer kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Anlamı; Elektronik Sayısal Entegreli Hesaplayıcı’dır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından II . Dünya Savaşı sırasında inşa edilen ilk programlanabilir genel amaçlı elektronik dijital bilgisayardır.

Bilgisayarın Tarihi Gelişimi

Hesaplama yapan cihazlar tarihte insanların yardımcısı olagelmiştir. İletişim ve ulaşım hızlanınca ticaret gelişmiş ve ticaretin gelişmesi ile satışlar büyük miktarlara ulaşmış, böylece insanlar karmaşık sayma işlemlerine ve hesaplamalara ihtiyaç duymuşlardır.

Babil İmparatorluğu, MÖ 2400’lü yıllarda bilgisayarın atası olarak kabul edilen abaküsü kullanmaya başlamışlardır. Yıllar boyunca insanlar günümüzdeki bilgisayarların gelişmesine yardımcı olan çok sayıda elektromekanik alet geliştirdi.

İlk Bilgisayar

ENIAC adlı ilk bilgisayarın icat tarihi 1946 yılıdır. Amerikan Ordusu’nun top atışlarını hesaplaması için ABD Ordusu desteği ile geliştirilmiştir. Kendinden önceki elektro mekanik cihazların 1000 katı işlem gücü olan ENIAC’ın geliştirilmesi, zamanın parası ile 500.000 Dolar tutmuştur. Bugün için 6-7 milyon dolar denilebilir. ENIAC, 1955’in Ekim ayına kadar kullanılmıştır.

İlk Bireysel Bilgisayar

Satışa sunulmuş ilk kişisel bilgisayar, bir İtalyan firması Olivetti’nin üretmiş olduğu Programma 101 adlı bilgisayardır. 1962 yılında başlayan üretim süreci 1965 yılında tamamlanmış ve üretim kapasitesi yüksek miktarlara ulamıştır. Programma 101 satış fiyatı piyasaya çıktığında 3200 dolardı. Bugünün parası ile 23 bin dolara eşittir. 40 adet satılmış ve satılan bilgisayarların %90’ı Amerika’da satılmıştır.

NASA Apollo 11’in aya inmesi sırasında hesaplamaları gerçekleştirmek adına 10’dan fazla Programma 101 kullanmıştır.  Ay’a ilk insanı taşıyan Apollo 11’in işlemci frekansı sadece 1 Mhz idi. Günümüzdeki telefonlar 1Ghz’den çok daha hızlı.

Bilgisayarların tarihi gelişim seyrinde takip eden yıllarda devam etmiş oda büyüklüğüne sahip bilgisayarlar zamanla küçülerek cebimize kadar girmiştir. Boyutu küçülürken yaptıkları eski bilgisayarlara göre devasa boyutlarda gelişme göstermiştir.

Türkiye’deki İlk Bilgisayar

Türkiye’deki kullanılan ilk bilgisayar 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde kullanmak amacıyla ülkeye getirilen IBM 650-Data adlı bilgisayardır.

İlk Bilgisayar Virüsü

Kabul edilen ilk bilgisayar virüsü internetin atası ARPANET (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) üzerinde üretilen “The Creeper” isimli virüstür. 1971 yılında deney amaçlı geliştirilmiştir. Zararsızdır. İlk kontrol dışı geliştirilen zararlı virüs ise 1982’de Apple DOS 3.3 işletim sistemindeki bilgisayarlara bulaşan “Elk Cloner” adlı virüstür. Virüs şaka amaçlı üretilmiş olup, bulaştığı bilgisayarda bir şiir göstermiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 5 =

Başa dön tuşu
Kapalı