HDTV, eski video formatlarını değiştirmek için geliştirilmiş yüksek kaliteli bir video standartıdır. HDTV sinyali dijitaldir. Geleneksel NTSC yayınları tarafından kullanılan bir analog sinyal yerine, HDTV dijitaldir.

Bu, elektrik akımları ve manyetik alanların neden olduğu analog paraziti ortadan kaldırır. İkincisi, HDTV, SDTV’den farklı bir en boy oranını kullanıyor. Daha önceki yayınlar 4: 3 oranını kullanırken, HDTV 16: 9 oranını kullanıyor. Bu geniş en-boy oranı, insanların dünyayı nasıl gördüğünü daha yakından taklit eder ve görüntü daha gerçekçi görünür.

Bu oran aynı sebepten dolayı geniş ekranda kaydedilen geniş ekran filmleri izlemek için de daha iyidir. Standart çözünürlüklü videolardan çok daha yüksek bir çözünürlük sunar.

ABD’de tipik bir analog yayın maksimum 525 yatay çözünürlük çizgisi içerirken, bir HDTV sinyali 1080’e kadar desteklemektedir. HDTV’nin daha yüksek çözünürlüğü, önceki biçimlerden daha ince ve daha fazla ayrıntı ve daha fazla renk içeren görüntüler üretir.

HDTV aynı zamanda SDTV’den daha yüksek kalitede bir dijital ses sinyali sağlar. HDTV’yi izlemek için bir HDTV uyumlu televizyona ve bir HDTV sinyali alma aracına ihtiyacınız vardır.

HDTV’ler, (geriye dönük cihazlara uyumluluk sağlaması için) hem 16:9 hem de 4:3 formatlarında gelir. Bazı HDTV’ler, radyo yayınlarını almak için HDTV tunerleri içerir, ancak diğerleri, alıcıyı ayrı olarak satın almayı gerektirir.

 
PAYLAŞ