George Orwell – Hayvan Çiftliği Hakkında Bilgi

İngiliz yazar George Orwell, 1903 yılında Hindistan’ın Bihar eyaletinde dünyaya gelmiştir. Dünya klasikleri arasında gösterilen birçok kitaba imza atan George Orwell 20. yy. İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Gerek yazarlığa başlamadan önce, gerekse eserlerini kaleme aldığı dönemlerde çok fazla maddi sıkıntı yaşamıştır. Öyle ki bu durum 1933 yılında yayınlanmış olan ilk romanı “Paris ve Londra’da Beş Parasız” adlı eserinin otobiyogrofik bir eser olup olmadığı tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Zira eser, ismi bilinmeyen bir eğitimcinin Paris ve Londra’da yaşamak zorunda kaldığı sefil hayatı konu almaktadır.

Edebiyat çevrelerinde George Orwell düzene eleştiren, muhalif bir yazar olarak tanınmaktadır. George Orwell’ın eleştirel kimliğinin özü İspanya İç Savaşı’na dayanmaktadır. Ünlü yazar, İspanya’da Hitler ve Mussolini’nin de desteğini alan Franco’nun karşısında yer alan gönüllülerin yanına gider. İspanya’ya gidiş amacı ise gazete ve makalelerine malzeme toplayabilmek ve savaşmaya değer bir durum varsa  devrimci gençlerle birlikte Franco’ya karşı çarpışmak.

Orwell, İspanya yolcuğu sırasında gördüklerinden tıpkı Picasso ve daha birçok sanatçının etkilendiği gibi etkilenir. Darbeci Franco karşısında çarpışan ve galip gelen devrimci sosyalist örgütler burada yepyeni bir düzen kurmuşlardır. Yeni düzende fuhuş yok edilmiş, sokaklarda dilenen insanlar sokakları terketmiş ve piyasada bulunan birçok mal ihtiyaç sahibi kimselere karşılıksızca dağıtılmıştı. Yeni sistem sosyal hayatta da devrim niteliğinde pek çok yeniliği beraberinde getirmişti. Artık kimse karşısındaki kişinin kendisinden daha yüksek olduğunu ima eden kelimeleri kullanmıyordu. Bununla birlikte artık bahşiş bırakmak da yasaktı.

George Orwell bunları gördükten sonra cepheye gider ve talihsiz bir mermiyle boynundan vurulur. Bu olaydan şans eseri ölmeden kurtulan Orwell, cepheden geri gönderilir. Orwell geri döndüğünde her şeyi yeniden değişmiş halde bulur. İspanya İç Savaşı sonrası güçlükle kurulan sosyalist düzen bozulmuştur. George Orwell bu gelişmenin Stalin ve İspanyol burjuvasının eseri olduğu kanaatine varır.

Hayvan Çiftliği: Bir Devrim Trajedisi

George Orwell yaşamı boyunca çizgisini hiçbir zaman bozmamış bir yazardır. Gençlik yıllarında da, yazarlık yaparken de emperyalist hırsları budalaca bulmaktaydı. Lakin zaten var olan düşünceleri İspanya İç Savaşı’nı ve sonrasını gördükten sonra tam olarak yerli yerine oturmuştur. İspanya İç Savaşı’nda yaşanan olaylardan derinden etkilenen George Orwell, 1984adlı yapıtı ile birlikte en çok bilinen eseri olan Hayvan Çiftliğini kaleme almıştır.

Hayvan çiftliği mevcut düzene ve Stalin’e yönelik taşlama niteliğinde bir romandır. Eserin masalsı bir anlatımı vardır; ancak anlatılmak istenen gerçekler oldukça vurucudur. Kitapta çiftlik sahibi bay Jones’un yönetiminden memnun olmayan hayvanların bir devrim gerçekleştirerek çiftlik yönetimini ele geçirmesi ve ilk başlarda herkesin çıkarlarını doğrultusunda çalışan mükemmel düzenin zaman içerisinde bozularak domuzun çıkarlarına uygun düşmesi olayı anlatılıyor. Hayvan  Çiftliği herkesin mutlaka okuması gereken bir kitaptır. Kitabı sadece Stalin’e yönelik yazılmış bir eleştiri gözüyle ele almak basite kaçmak demektir. Zira kitapta günümüz düzeniyle ilgili de oldukça fazla ipucu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı