George Orwell “1984” İncelemesi, Konusu, Özeti, Karakterleri

Bugün gerçekleşmesi imkansız olan ideal toplum düzenine  ütopya denir. Ütopyanın zıttı ise distopyadır. Distopyalarda genel olarak totaliter bir düzen tasvir edilir. Distopyalar bir nevi gelecek senaryolarının en kötüsüdür. Ütopyalar gibi distopyalar da bugünün şartlarında gerçekleşemez ancak distopya özelliği gösteren öyle eserler vardır ki yıllar sonrasını birebir tasvir edebilir. Bu tip eserlerde insan yazarın gelecekten gelip gelmediğini düşünmeden edemiyor.

1984 –George Orwell

20. yy. İngiliz edebiyatının kuşkusuz en büyük yazarlarından biri olan George Orwell da geleceği kulağımıza fısıldayan bir romana imza atmıştır. “1984” isimli bu roman gelmiş geçmiş en başarılı distopya eserlerinden biri olarak sayılmaktadır.

Kişiler

Winston Smith: Romanın baş kahramanı olan Winston, orta zekalı bir memurdur.

Julia: Winston’un yasak aşkı sıfatıyla kitapta bulunan Julia, kalitesiz kitaplar üreten bir makinenin tamircisidir. O da partiden biridir.

O’Brien: Partiden biri. Çok çirkin ama oldukça zekidir.

Mr. Charrington: Londra’da eski bir antika dükkanının yaşlı sahibidir.

Büyük Birader: Yüzü daha önce kimse tarafından görülmeyen, diktatör, parti lideri. Her şeyi gören ve her şeyi duyan.

Emmanuel Goldstein: Yarı mistik, gizemli bir adam. Partinin baş düşmanı.

Konusu: Klasikler arasında gösterilen ve herkesin mutlaka okuması gereken 1984’ün konusunu kısaca özetlemek gerekirse, George Orwell bizi kesinlikle içerisinde olmak istemeyeceğimiz bir dünyaya sürüklüyor.

Aslında hiç gerçekleşmeyen bir devrimin yaşandığı ve gerçekleri sır gibi bir dünyaya. Bu dünyada; bir parti, proleterler, parti çalışanları ve önü alınamaz bir suç dünyası bulunmakta.

Kitap Okyanusya partisinin yarattığı düzenin etrafında dolaşan olaylarla gelişiyor. Partinin çalışanları için yarattığı bu düzen ızdırap dolu. O kadar berbat bir düzen ki parti çalışanları ne kimseyi sevebiliyor ne de sevişebiliyor. Nefes aldıkları her an “Büyük Birader” tarafından kameralarla izleniyor.

Düşünmeleri dahi yasak. Her yerde düşünce polisleri geziyor. Geçmiş ve şuanda üzerinde yaşadıkları dünya onlardan sır gibi saklanıyor. Kitapta baş karakter partide çalışan sıradan ve orta zekalı bir memur olan Winston Smith. Bizler kitabı kameralardan Winston Smith’i izler gibi okuyoruz.

Winston kitabın ilk başlarında partide çalışan, düzen yanlısı, saf bir karakter olarak ortaya çıkıyor. Ancak kitabın ikinci bölümünde Winston’un Julia ile yasak aşk yaşamasıyla birlikte içindeki düzene karşı beslediği kini ortaya çıkıyor.Winston düzeni değiştiremeyeceğini bildiği halde partide düşüncelerini dile getiriyor ve Büyük Birader’i karşısına alıyor.Parti kurallarını çiğneyen her çalışan gibi o da ölüyor. Hem de ölümlerin en kötüsüyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı