G8 Nedir? G8’de Hangi Ülkeler Var?

G8, dünyanın en ileri derece sanayileşmiş devletlerinden oluşan gayri resmi bir gruptur. G8’de yer alan ülkelerin her birinin liderleri ekonomik, ticari ve politik konuları tartışmak için yılda bir kez toplanıyor. Bu yıllık toplantı G8 zirvesi olarak bilinir ve her yıl farklı bir üye ülkede düzenlenir.

İlk zirve 1975 yılında Fransız hükümetinin talebi üzerine yapıldı. O dönemde sadece altı ülke vardı: Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya, Fransa ve ABD. 1976’da Kanada katıldı ve grup daha sonra G7 olarak biliniyordu . Rusya, 1998’de katılan son ülke oldu.

G8’in daimi merkezi veya personeli bulunmamaktadır. Ayrıca kendi bütçesi yoktur . Her yıl yüz yüze zirve yapıldığında, başkanlık eden ülke güvenlik dahil olmak üzere tüm düzenlemelerden sorumludur. Zirve gerçekleştiğinde başkan ülkenin medyanın dikkati çekicidir ve güvenlik en yüksek önceliklerden biridir.

Zirveler son zamanlarda çok tartışmaya neden oldu. Güvenlik nedeniyle genellikle gizlilikle yürütülür. Protestolar ve ayaklanmalar birçok G8 zirve noktasında meydana geldi. 2001’de İtalya’da, G8 üyesinin küreselleşmeye verdiği güçlü destek nedeniyle büyük bir isyan yaşandı.

G8’in temel amaçları, çatışmaları çözmek ve üye ülkeler arasında barışı teşvik etmektir. Aynı zamanda, küresel ekonomiyi güçlendirmeyi ve ülkeler arasında finans ve ticaret gibi konularda işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyorlar. Ülkeler politikalar konusunda bir anlaşmaya varmış olsalar da, bu anlaşmalar üzerinde hareket etme kararı kesinlikle gönüllüdür.

G8’in oluşumundan bu yana birçok eleştirmeni var. Eleştirmenler, G8’in elitist bir süper güçler grubu olduğunu ve çıkarlarının tamamen kendilerine hizmet ettiğini iddia ediyor. Çin ve Hindistan dahil olmak üzere birçok ülke G8’e dahil değildir. Birçok eleştirmen ayrıca Rusya’nın üye ülke olarak geçerliliğini sorgulamaktadır. Ülkelerin herhangi bir ülkesindeki en küçük ekonomiye sahip ve demokratik gelişimi sorgulanabilir.

Gayri resmi olarak ABD, politik ve ekonomik gücü nedeniyle G8 grubunun baskın üyesi olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı