Foton Nedir? (Yapısı ve Özellikleri)

Foton hakkında bilgiler, yorumlar, soru-cevaplar.

Işık foton adı verilen küçük parçalardan oluşur. Başka bir deyişle; bir foton, ışık parçacığıdır. Veya genel olarak elektromanyetik radyasyonun – görünür ışığa ihtiyacı yoktur. Bir foton, elektromanyetik radyasyonla (ışık) ilişkili ayrı bir enerji grubudur. Foton, radyasyonun frekansına orantılı olan enerji E’ye sahiptir. Kimyada elektromanyetik radyasyonun bir kuantum enerjisini taşıyan kütleye sahip olmayan bir parçacığıdır. Foton, genellikle nicelenmiş birimlerde konsantre enerji için başka bir isimdir. Bir foton, ışığın bir partikülüdür. Daha fazla bilgi için, “foton” ile ilgili Wikipedia makalesini okuyun. Bir foton, ışığın bir parçacığı gibidir. Kısaca foton, bölünebilir en küçük ışık miktarıdır.

Foton Hakkında Bilgiler (Yapısı ve Özellikleri)

 1. Foton nedir ve nasıl üretilir? Bir foton alt atomik bir parçacıktır. Tek bir enerji paketidir. Hiçbir kütleye sahip olmadığı için ışık hızında (ışık olduğundan) hareket eder ve bir elektron bir atomun içinde bir kuantum sıçraması yaptığında oluşur.
 2. Fotonik bant genişliği nedir? Sadece belli bir dalga boyuna izin veren malzemenin özelliğidir. Bu özelliği sergileyen materyaller fotonik kristal olarak bilinir. Bu özelliği sergilemek için, malzemenin dalgaboyu düzeninin periyodikliği ile dielektrik yapıların periyodik bir düzenlemesi bulunmalıdır.
 3. Fotonun yapısı nedir? Fotonlar hiçbir şeyden yapılmış değil – sadece bir güçtür. Ancak, bazı bilimciler bir fotonun bir parçacık olduğunu öne sürerler, çünkü onu ele geçirebiliriz, görürüz ve bir hızı vardır.
 4. Fotonu kim keşfetti? Foton, lazerin icadı ile 1960 yılında keşfedildi. Fotonikler, MikhailLukin adlı bir Harvard fizikçisi tarafından keşfedildi.
 5. Bir fotonun boyutu nedir? İnsan gözüyle tespit edilen fotonlar 4000 ila 700 angstrom (bir angstrom 1×10-10 metredir). Böyle bir ölçekte sayı ve ölçümleri hayal etmek zor, ama bir helyum atomu yaklaşık 1 angstrom civarındadır. UV fotonları, X-ışınları ve gama ışınları daha küçüktür.
 6. Fotonlar hızlandırılabilir mi? Fotonlar, ışık hızında yayılan elektromanyetik radyasyonlardır. Fotonlar 3 x 10 8 m / s hızda seyahat eder ve evrendeki hiçbir şey bu sınırı geçemez. Yani fotonlar da hızlandırılamaz.
 7. Foton hızı nedir? Açık cevap, ışık hızıdır. Bir foton ışıktır, yani saniyede 186.000 mil hızla hareket eder (Işık hızı)
 8. Fotonları ne emer? Madde fotonları emer. Foton ile aynı enerji seviyesinde nicelenmiş uyumlaştırılmış yörüngelerdeki elektronlardır.
 9. Bir fotonun ağırlığı nedir? Burada bir çeşit ikilik var. Fotonların kütlesiz olması gerekiyordu, çünkü aksi takdirde ışık hızına ulaşamayacaklardı. (Newton yasalarına göre F=ma, eğer geçerliyse, bir fotonu hızlandırmak için ışık kuvvetleri gerektirir) Öte yandan, bir çeşit kütleye sahip oldukları kanıtlanmıştır, çünkü çeşitli deneylerden geçen bilim insanı diğer parçacıklara foton aktarım momentini görebilmiştir (p = mv => momentum = kütle * hızı). İçinde foton kütlesi olan diğer bazı denklemler: p = mv ve p = h / Î »olduğu için, h / λ = mv, burada h, Plank sabiti ve Î »foton dalgaboyudır. KE = 0.5mv 2, burada KE kinetik enerjidir. 
 10. Fotonik ağ nedir? Bir fotonik (veya optik) ağ, bilginin tamamen optik veya kızılötesi iletim (IR) sinyalleri biçiminde iletildiği bir iletişim ağıdır. 
 11. Fotonun fiziksel özellikleri nelerdir? Birçok deneyde, ışık, dalgalar yerine parçacıklardan oluşmuş gibi davranır. Ve ışığın bir parçacık akışı olduğunu söyleyen teori, fizikçilerin bunları test etmek için deney tasarladıkları zaman doğru oldukları kanıtlanmış tahminlere yol açar. “Foton”, ışığı oluşturan bu küçük parçacıklara ve radyo, ısı ve x-ışınları gibi diğer tüm elektromanyetik radyasyon biçimlerine verilen isimdir. Bu, dalgaları unutmamız gerektiği anlamına gelmez. Diğer birçok deneyde, ışık da bir dizi dalga gibi davranır. Ve dalga teorisi, onu aramak için tasarlanan deneylerde gözlenen davranışları da öngörür. Yani bu ışığı ve diğer tüm elektromanyetik radyasyonu dalgaların ve fotonların bir kombinasyonu olduğunu söylemeliyiz. ‘O günlük yaşamımızda gördüğümüz şeylerden kolaylıkla anlayabileceğimiz bir şey değil. Ancak, ışığın ne olduğu hakkında bir açıklama yapmak için deneyler tasarladığımız zaman, bize atlıyor ve bunu görmezden gelemeyiz.

Foton özellikleri nedir?

Işığın foton teorisi altında bir foton, ayrı bir demet (veya kuantum) elektromanyetik (veya ışık) enerjidir. Fotonlar her zaman hareket halindedir ve vakumda, tüm gözlemcilere (c = 2.998 x 10 8 m / s) ışığın vakum hızında (daha yaygın olarak ışık hızı olarak adlandırılır) sabit bir ışık hızına sahiptir.

Fotonların ağırlığı var mı?

Hayır, fotonların ağırlığı yok. Fotonlar, sesin hızında hareket eden, saf enerjiden üretilen parçacıklardır.

Foton İsminin Tarihçesi

Max Planck, bir foton enerjisi fikrini gündeme getirerek, dalgaların yerine, her bir fotonun ayrı bir miktara veya kuantum mekaniğinin temeli olan bir kuantuma sahip olduğunu öne sürdü. Ona ismi veren onun olduğunu sanıyorum.

Süper foton var mı?

Evet, Bonn Üniversitesi’nden fizikçiler yeni bir ışık kaynağı geliştirdiler, süper foton olan fotonlardan oluşan Bose-Einstein yoğuşması. Bu ışık, x-ışını aralığında çalışan lazerlere benziyor. Bu, bilgisayarlarda ve hastanelerde teknolojide daha büyük ilerlemeler sağlayacaktır.

Bir foton görünür mü?

Bir foton’a bakıp “Orada” deyin. Ama bir foton gözünüze girdiğinde ve gözünüzün arkasındaki retinada emildiğinde, dalga boyu görünür aralıkta olduğu sürece bunu bilirsiniz. (Aslında, gözünüz tek bir fotonu bilecek kadar hassas değildir. Birkaç milyon ya da trilyon aynı anda olduğunda görebilirsiniz.)

Foton Hakkında Genel Bilgiler

Tüm ışık, parçacık-benzeri ve dalga-ışık özelliklerine sahiptir. Bir ortama ihtiyaç duyan mekanik dalgaların aksine, elektromanyetik dalgalar bir vakum içinde bile çoğalabilmektedir. 

Elektromanyetik dalgalar, frekans, enerji veya dalga boyu olarak tanımlanır. Fotonlar, dikkatli bir enerji paketleri olan parçacıklardır, ışık dalgalarının ışığa duyarlılığı nedeniyle uzayda dolaşabilirler. 

Fizik, ışığın doğasıyla ilgili birçok temel soruyu hala cevaplayamamaktadır. Işığın hızı farklı ortamlarda farklılaşmaktadır, çünkü fotonlar, kütleye veya kütleye sahip olmalarına rağmen absorbe edilebilmekte, çekilmekte ve yansıtılabilmektedir. 

Yerçekimi, ışığın hızını engelleyen tek güçtür. Kara delikler gibi büyük nesnelerin güçlü yerçekimi çekimi, ışığın hareket ettiği hızı yavaşlatabilir ve hatta ışığın hareket etmesini bile engelleyebilir. 

Temel terimlerle fotonlar ışığın hızını harekete geçirirler çünkü kütlesizdirler ve kütleye sahip olmayan teraziler çok hafif dokundukları için, ancak tartım ölçeğinde, yer çekiminin şiddetiyle atmosferdeki en hafif dokunuş yavaş yavaş protonun hareket etmesine neden olur.

Bir foton, saatte 948.151.611.651 kilometre hızla ilerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı