Fosil Su Nedir? (Fosil Su Kaynakları)

Fosil su nedir? Fosil su kaynakları nelerdir? Bu yazımızda bu konuyu ele alıyoruz. İlk olarak şunu söyleyebiliriz: Paleowater veya fosil su, binlerce yıldır tecrit edilmiş olan eski bir su kütlesidir.

Fosil Su

Fosil su yani bilinen adıyla yeraltı suyu, yer yüzeyinin altında bulunan malzeme ile depolanır veya taşınır. Su toprakta kaya kırıkları ve gözenekli boşlukları kaplar. Zemin yüzeyi ile gözeneklerin tamamının doyduğu alan arasındaki boşluk, vadoz bölgesi olarak adlandırılır. Doymuş bölge veya bölge akifer olarak adlandırılır. Yeraltı sularının bir kısmı, jeolojik faaliyetlerin bir döneminde yeraltında tuzağa düşürüldü. Sular aynı zamanda akiferlerde derinlerde bulunur ve özellikle kurak ve yarı kurak bölgeler gibi su kıt bölgelerinde temel su kaynaklarıdır. Jeolojik zamanın üzerinde sıkışıp kalan suya fosil su denir.

Fosil Suyun Tanımı

Paleowater olarak da bilinen fosil su, bozulmamış bir yerde jeolojik olarak konumlanmış bir yeraltı su rezervuarıdır. Yani, su yenilenemez ve binlerce yıldır akiferde kilitlenmiş olabilir. Suyun yaşı “fosil su” adını veren şeydir. Fosil su, binlerce yıl önce, günümüzden farklı jeolojik koşullar altında sızan su olarak da tanımlanabilir. Fosil sular, üst ve alt sınırlarında geçirimsiz kayaçlar ile jeolojik olarak sınırlanan fosil akiferlerde depolanır ve suyun basınç altında depolanması sağlanır.

Fosil Suyun Jeolojisi

Fosil suları içeren fosil akiferleri, gözenekleri su ile doldurulmuş yarı gözenekli bir kayaçtır. Geçirimsiz bir jeolojik tabaka, akiferi çevrelemekte ve suyu tekrar izole etmeyecek şekilde izole etmektedir. Bazen, binlerce yıldır su izole edilir. Su, son jeolojik zamanda iklimin nispeten daha nemli olduğu çölde bulunur. Fosil suların çoğunun, son buzul maksimumlarında erimeyen buzul ile ilişkili suların bir kısmı ile 10,000 ila 40.000 yıl önce ya da Holosen ve Pleistosen periyodu içinde infiltre olduğuna inanılmaktadır.

Kullanım Alanları ve Yenilenebilirliği

Çok miktarda fosil içeren fosil akiferleri sosyo-ekonomik öneme sahiptir. Büyük akiferlerden çıkarılan su, tüketim, tarım ve ayrıca sanayi dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Fosil akiferleri, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaşayan insanlar için en önemli su kaynağıdır. Bununla birlikte, yağışların az olduğu bu bölgelerde, akiferler fosil sularını yenilenemeyen bir kaynak haline getirerek çok az şarj alır veya hiç şarj etmezler. Örneğin, Libya fosil sularına on yıllardır dayanmakta olup, bu da artık azalmaktadır.

Önemli Fosil Su Kaynaklarına Örnek

Vostok Gölü

Vostok Gölü, Antarktika’da, Doğu Antarktika Buz Levhası’nın yüzeyinin yaklaşık 4,000 m altında yer alan en büyük subglacial göldür. Suyun yaklaşık 15 ila 25 milyon yıl boyunca izole edildiği ve gölün binlerce yılda görülmeyen olağandışı yaşam formları içeren bir fosil rezervi olabileceği hipotezine yol açtığı düşünülmektedir. Dünyanın en eski göl suyuna sahip olduğu ve 13.300 yıl su tutulduğu düşünülmektedir.

 

1 Yorum

  1. Yerküre çok derinliği olan denizle hiç karası olmadığı zamanda uzaydan parçalamış yıldız parçaları asteroit olarak gelmiş (saf olarak demir, krom, bakır gibi küre merkezinde oluşan maddeler) yüzeydeki suları altına alarak derinlere inmiştir. Dünya küresinin şu anda görünen şekli uzaydan gelmiş maddelerle yerkürenin daha önceki yüzey maddelerinin ayrışma birleşmeleriyle meydana gelmiş madde şekilleridir. Şu anda benim bulunduğum yerin yüz on dört kilometre ile yüz otuz kilometre arası derinlikte su rezervinin olduğunu sanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı