Bir forum, ilgili fikirlerin ve belirli bir konu hakkındaki görüşlerin paylaşılabileceği bir tartışma platformudur. Siteniz veya blogunuz için, ekibinizin, müşterilerinizin, hayranlarınızın, ziyaretçilerinizin, kullanıcıların, savunucularınızın, destekçilerin veya arkadaşlarınızın genel veya özel tartışmaları bir bütün olarak veya daha küçük gruplar halinde tutabilecekleri bir forum oluşturabilirsiniz. Bir forum başlatmayı planlıyorsanız ve kendi yazılımınızı sıfırdan oluşturamıyorsanız, mevcut forum uygulamalarından herhangi birini seçebilirsiniz. Bazı forum uygulamaları, tek bir kurulum için yalnızca tek bir tartışma sitesi kurmanıza izin verirken, diğerleri tek bir kurulum örneği için çoklu forumları destekler. Peki en iyi forum yazılımı hangisidir? Bu yazıda, en iyi forum yazılımlarını inceleyeceğiz.

phpBB  (Ücretsiz)

Ücretsiz açık kaynak bülten panosu yazılımı arıyorsanız, phpBB sizin için mükemmel bir forum yazılımıdır. phpBB bir bülten panosu formatı ile gelen en iyi online forum yazılımı biridir. Bu en iyi forum yazılımını kullanarak, web sitenizde gerçekleşen her şeyin üstünde kalabilir ve aynı zamanda bir grup insanla iletişim kurabilirsiniz.

PhpBB’nin veritabanı, kartınızı kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulmuş stiller ve bildirimlerle birlikte gelir. PhpBB ile en ilginç şey, phpBB Grubundan izin almak zorunda kalmadan kodda değişiklik yapmanıza izin vermesidir, çünkü phpBB GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında yayınlanmıştır.

XenForo  (Ücretli)

XenForo da popüler ve doğada ticari olan 2018 en iyi forum yazılımı biridir. Bu ticari internet forum yazılım paketi, Zend Framework kullanılarak PHP programlama dilinde yazılmıştır ve eski vBulltein’ın geliştirici ekibinden oluşan bir ekibidir.

Bu çeşitli SEO özellikleri, güçlü eklentileri, sosyal katılım özellikleri ve son etkinlik akışı ile çok popüler bir  ücretli forum yazılımı.

vBulletin  (Ücretli)

Kuşkusuz, vBulletin , vBulletin Solutions, Inc. tarafından geliştirilen ve 2000 yılında yayınlanan en tanınmış ve dünyanın önde gelen topluluk yazılımıdır. VBulletin, birçok birinci sınıf web sitesinin seçimi olan birinci sınıf bir çevrimiçi forum yazılımıdır.

Etkinlik yönetimi, gruplar, fotoğraf albümleri, bloglar, anketler, takvimler ve benzerleri gibi bu tartışma forumu yazılımıyla birlikte gelen birkaç yerleşik uygulama vardır . vBulletin, 3 farklı versiyonda mevcuttur: Mobile Suite, Forum Suite ve Publishing Suite.

VBulletin forum yazılımının en önemli özelliklerinden bazıları şunlardır: Forumların Sınırsız Hiyerarşisi, Konu ve forum aboneliği, Mesajlarda BB Kodunu Destekler, Mesajda HTML’yi Destekler, Önizleme sonrası seçeneği, Üye Profili Sayfaları, Özel Mesajlaşma, Özel Avatarlar, Sınırsız Moderatörler ve SuperModerators, forum stil seçici, Görev Zamanlayıcısı, kullanıcı kayıt ve gönderme için Moderasyon kuyrukları, Güçlü Templating System, Tam CSS düzeni ve tasarımı, hızlı ve güçlü geliştirme için uygun ve çok daha fazlası.

Simple Machines Forum (Ücretsiz)

Simple Machines Forum  (SMF), sadece birkaç dakika içinde kendi çevrimiçi topluluğunuzu oluşturabileceğiniz ve kurabileceğiniz bir tartışma forum yazılımı paketini kullanmak için profesyonel, basit bir uygulamadır! Motor özel olarak üretilmiştir ve mesaj panosunun düzeni üzerinde tam bir kontrol sağlar ve ayrıca forumunuzdaki herkesin birbiriyle iletişim kurmasını sağlar.

Bu forum yazılımı PHP’de yazılmıştır ve veritabanı MySQL kullanılarak oluşturulmuştur. Bir ilan panosundan beklenen tüm özellikler SMF’nin bir parçasıdır. Kolay kelimelerle, Simple Machines Forum, SMF’nin çekici özelliklerini takip etmek için iyi bilinen zarif, etkili ve güçlü ücretsiz çevrimiçi forum yazılımıdır :

 • Gelişmiş izin ve kullanıcı yönetimi.
 • Aynı anda birden çok dili destekler.
 • Sadece son ziyaretinizden değil, yeni ve eski okunmamış konuların takibi.
 • Daha İyi SEO ( Arama motorları için Arama Motoru Optimizasyonu ).
 • Modları otomatik olarak yükleyen veya kaldıran paket yöneticisi.
 • Büyük etkinlik olduğu zaman ve IP kilitlenir, ‘çekiçleme’ önlenir.
 • Bir panoyu bakım moduna geçirerek yalnızca yöneticilerin giriş yapmasına izin verin.
 • Belirli üye gruplarının yalnızca misafir dahil olmak üzere bir panele erişmesine izin verin.
 • Her üye grubunun yönetim düzeyindeki izinlerini yapılandırın.
 • Üye kaydını tamamen devre dışı bırakın.
 • Kimlik doğrulama bağlantısı göndererek e-posta kimlik doğrulaması iste.
 • Hem çerez hem de oturum tabanlı kimlik doğrulama.
 • Konular, mesajlar, yeni üyeler ve gün başına isabetlerin takibi.
 • Duyuru panoları oluşturma yeteneği.
 • Posta veya SMTP gönder seçeneğini seçebilme.
 • Üyeleri, kullanıcı adlarına, e-posta adreslerine, IP adreslerine veya ana bilgisayar adlarına göre yasaklama
 • WAP, WAP2 ve I modu protokolleri için destek.
 • Üyeler kullanmak istedikleri smiley setini seçebilirler (ya da hiçbiri yoktur).
 • Önceki cevapları hızlıca alıntılamak için gönderme ekranında “Teklif Ekle” özelliği.

bbPress  (Ücretsiz)

Web siteniz WordPress.org tarafından destekleniyorsa, o zaman bbPress sizin için en iyi çevrimiçi forum yazılımıdır. bbPress, entegrasyon kolaylığı, kullanım kolaylığı, web standartları ve hıza odaklanarak özel olarak tasarlanmıştır. Çevrimiçi topluluk forumları oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

bbPress, tüm web standartlarını ve navigasyon hızını da göz önünde bulundurarak kullanım kolaylığı ve entegrasyona önem verir. BbPress forum yazılımının göz alıcı özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Basit Kurulum: Basit Kurulum Kurulumu kolay. Orta derecede kolay. Hızlı ve temiz.
 • Tamamen Entegre: Tek bir merkezi hesap. Birleşik yönetici alanı. Tek tıkla kurulum.
 • Tek Kurulum: Basit adım adım kurulum, seçenekleriniz boyunca sizi yönlendirir.
 • Multisite Forumları: Sitenizi bölümlere ayırın. Kullanıcılarınızın içerik oluşturmasına izin verin.
 • Hızlı ve hafif: Kod, mümkün olan en iyi deneyimi elde edebilmek için yalın.
 • Basit arayüz: Her zaman işleri basit tutun ve işleri sezgisel hale getirin.
 • Son derece genişletilebilir: bbPress, simitlerinizi tost alamaz, ancak bunun için bir eklenti olabilir!
 • Spam koruması: Spam’a karşı inanılmaz bir silah sunduğunuz için tam Akismet desteği.
 • Özelleştirilebilir şablonlar: Herkes aynı pantolondan hoşlanmaz, bu nedenle forumlarınızı dilediğiniz gibi giydirebilirsiniz.

PlushForums  (Ücretli)

PlushForums , çok modern ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip bir forum platformudur. En dikkate değer özelliği, hızlı bir şekilde güncellenen gerçek zamanlı tartışmalardır. Böylece, kullanıcılarınız ilgi çekici konuşmalar yapabilir. Ayrıca bir blog, üye dizini, özel grup mesajlaşma ve PayPal üzerinden içerik para kazanma gibi birçok entegre özelliğe sahiptir .

PlushForums hızlı ve güvenli ve kolayca uygulanabilir. Teknik bilgi veya eklenti gerekli değildir. Pek çok harika özelliği, onu sorunsuz bir çözüm haline getiriyor:

 • Gerçek zamanlı tartışmalar ve özel grup mesajları .
 • Güzel tasarım, marka kolay.
 • Entegre spam koruması ve düzenli yedeklemeler ile güvenli barındırma
 • Entegre blog ve üye dizini.
 • @Mentions ve hashtags ile gerçek zamanlı yerinde ve e-posta bildirimleri.
 • Mükemmel mobil cihaz desteği.
 • Otomatik taslaklarla basit editör.
 • Görüntüleri, dosyaları ve diğer tümleşik medyaları yüklemek kolay.
 • Anında sonuçlarla ve Gelişmiş seçeneklerle güçlü arama
 • İtibar sistemi, sıralamalar ve ödüller
 • Özelleştirilebilir kullanıcı profilleri
 • Entegre PayPal içerik para kazanma desteği

ZetaBoards  (Ücretsiz)

Mesajlarda veya üyelerde sınırsız bir forum oluşturmak ister misiniz? Varsa, ZetaBoards Free Forum Hosting yazılımını denemelisiniz . ZetaBoards ayrıca internet üzerinde herhangi bir web sitesinin büyümesi için çok önemli olan ücretsiz forum barındırma hizmeti sunan ilk 13 en iyi forum yazılımı olan 2018’den biridir. Forum topluluklarını üyeler, yayınlar veya bant genişliği ile sınırlamaz.

ZetaBoards ücretsiz forum yazılımı oldukça kullanıcı dostu ve kullanımı son derece kolaydır. Katılabilen gruplar, tam kişiselleştirme, özel alanlar, özel profil alanları ve sabitlenmiş konular için destek, Zetaboard’ların göze çarpan özelliklerinden bazılarıdır. Maksimum düzeyde özelleştirmeye izin veren şaşırtıcı bir çevrimiçi forum yazılımı almak istiyorsanız, şimdi ZetaBoards’u hemen indirin ve kullanmaya başlayın.

IP. Board (Ücretli)

Web’de ilgi çekici ve zahmetli bir tartışma forumu oluşturmak için IP.Board , web sitenizde kullanabileceğiniz başka bir en iyi forum yazılımıdır. Bu premium forum yazılımının bir parçası olan kapsamlı araçlar vardır . Ziyaretçilerin web sitenize geri gelmesini kesinlikle teşvik edecektir. Kullanıcılar IP.Board’ı kullanarak web sitenizdeki içeriği de tanıtabilir ve paylaşabilirler.

Hatta Evernote, C2C destek ve ürün tartışma forumlarını güçlendirmek için IPS Community Suite’i kullanıyor ve kullanıcıların Evernote ürünleri için etkili bir şekilde destek alabilmelerine yardımcı oluyor.

PunBB  (Ücretsiz)

PunBB , hafif PHP tarafından desteklenen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan bir başka en iyi ücretsiz forum yazılımıdır. Bu çevrimiçi tartışma forum yazılımı, daha hafif, daha hızlı ve daha az grafiksel olarak yoğun olma hedefi ile oluşturulmuştur. PunBB’de bu listedeki diğerlerine kıyasla çok az temel özellik var. Bununla birlikte, aynı zamanda nispeten daha hızlıdır ve XHTML şikayet sayfaları olan daha küçük çıktılar sağlar ve ayrıca semantik olarak doğrudur.

Önemli not: PunBB PHP’de yazıldığından PHP: Hypertext Preprocessor gerektirir. Buna ek olarak,PunBB forum yazılımı da forum verilerini depolamak için bir veritabanı gerektirir ve bu amaçla PunBB MySQL, PostgreSQL ve SQLite’i mükemmel şekilde destekler.

Vanilla Forums  (Ücretli)

Premium forum yazılımı veya çevrimiçi forum platformları söz konusu olduğunda, Vanilla Forumlaren üst sıralarda yer almaktadır. Vanilla topluluk forum yazılımı, en iyi 13 en iyi forum yazılımı 2018 biridir ve her zamanki tartışma forumları için güç sunan barındırılan ve açık kaynak topluluk forum yazılımı sunuyor . Daha iyi kullanıcı katılımı, doğru içerik ve üyelerin web sitenizde moderatörlük yapmasına izin vermek için özelleştirilmiş topluluklar oluşturabilirsiniz .

Vanilya Forumları ile en dikkat çekici ve faydalı olan şey, Vanilya topluluk forumuna geçiş sürecidir . Herhangi bir platformdan (vBulletin, Invision Power (IPB), Basit Basma, bbPress, SMF, Lityum, Jive, phpBB, GetSatisfaction, Pluck, Zendesk ve Home-legwn eski yazılımları) herhangi bir kesinti olmaksızın kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Woltlab Burning Board  (Ücretli)

WoltLab Burning Boards , doğada hızlı ve güvenilir bir başka en iyi forum yazılımıdır. Temel olarak, Woltlab Burning Board, bir Alman şirketi olan WoltLab GmbH tarafından 2001’den beri geliştirilen PHP tabanlı bir forum yazılımıdır. Woltlab Burning Board yazılımının kurulması ve çalıştırılması PHP desteği ve MySQL veritabanı (Sistem Gereksinimleri: PHP 5.3.2+, MySQL 5.1.17+) içeren bir sunucu veya web alanı gerektirir.

Woltlab Burning Board , her biri online kullanıcı tabanınızı genişletmekte size yardımcı olan 3 premium versiyona sahiptir: Burning Board , Burning Board Lite ve Community Framework . Woltlab Burning Board forum yazılımının en ilginç özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Hızlı Bildirimler
 • Görsel Özelleştirme
 • Son Faaliyetler tespiti
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Facebook Entegrasyonu
 • En son teknoloji
 • Çok dillilik
 • Eklentilerle genişletilebilir
 • Birinci sınıf güvenlik
 • Spam’e Karşı
 • Diğer Sistemlerden İthalat

MyBB (Ücretsiz)

Eğer ücretsiz ve ücretsiz bir Forum Forum için ücretsiz bir forum sitesi oluşturmak istiyorsanız MyBB forum yazılımı mükemmel bir seçimdir.

MyBB, son derece verimli performansı, kullanım kolaylığı, kapsamlı eklenti sistemi, geliştirilmiş ve iyileştirilmiş yönetim kontrolü, güçlü ve kullanışlı denetleme araçları, şablon editörü ve kullanımı ile tanınan, özgür ve açık kaynak, sezgisel, genişletilebilir ve inanılmaz derecede güçlü bir forum yazılımıdır. kolay CSS editörü, özel mesajlaşma , birden fazla takvim ve etkinlik, kullanıcı promosyonları, uyarı sistemi, toplu e-posta ve haber bültenleri, görev planlama sistemi ve güçlü DBMS desteği.

Tüm bu şaşırtıcı özelliklere ek olarak, çeşitli eklentiler ve temalar aracılığıyla topluluğunuzu tam olarak istediğiniz gibi oluşturmak için MyBB işlevlerini de genişletebilirsiniz. Tartışma merkezli, Tam kontrol, Kişisel ve etkileşimli, Temiz, basit, güçlü ve ücretsiz Forum Yazılımı kullanmak istiyorsanız, hemen şimdi MyBB forum programını deneyin.

Flarum (Ücretsiz)

Flarum , çevrimiçi tartışmalar yapan PHP ve Mithril.js ile oluşturulmuş ücretsiz, açık kaynaklı bir forum yazılımıdır. Güzel bir tasarıma, Zarif UI’ye, Dokunuşta Optimize Edilmiş, Hızlı ve Hafif, Kolay Kurulum, Genişletilebilir Mimari, Temsil Edilebilir, Bildirimler ve Güçlü İzinler ile tamamlanmış yeniliklerle dolu.

Flarum’u kurmak da son derece basit ve çok fazla programlama becerisi gerektirmiyor. Flarum, kendi ücretsiz forumunuzu oluşturmaya çalışmak için ihtiyacınız olan, gerçekten havalı ve yeni bir açık kaynak PHP forum sistemidir.

Sonuç

Umarız internet forumları için faydalı bir yazılım listesine sahip olursunuz. Çevrimiçi tartışma forumları oluşturmak, bu popüler çevrimiçi forum yazılımları ve servisleri ile gerçekten çok kolay bir iştir. Şimdi, bu en iyi ücretsiz forum oluşturma programlarının yardımıyla süper müthiş bir çevrimiçi tartışma topluluğu veya çevrimiçi tartışma forumu oluşturabileceğinizi umuyoruz .

Şu anda kendi çevrimiçi tartışma topluluğunuzu kurmak için bu ücretsiz ve açık kaynak forum yazılımlarından birini seçin ve keyfini çıkarın!

8 ADET YORUM YAPILDI:

 1. Mybb kullanıyorum ama problemleri çok oluyor.Vbullettin ve xenforo lisanslarıda çok pahalı yazıda verdiğin diğer forumlara bakacağım.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14 + 8 =