Facebook Önerilenler Neye Göre Çıkıyor?

Herkesin aklında bir soru: Facebook önerilenler neye göre çıkıyor? Facebook önerilenler, rastgele gelmiyor. Facebook, bu konuda çok akıllı bir algoritmaya sahiptir. Çünkü Facebook zeki bir veri madencisidir.

Facebook önerilenler;

 • Arkadaşlarınız,
 • Konumunuz,
 • İlgi alanlarınız,
 • Okulunuz,
 • Eğitim yılınız,
 • Diğer profil ayrıntılarınız

baz alınarak gösterilir.

Bu yazımızda Facebook önerilenler neye göre sorusunu maddelerle yanıtlayacağız, bu yazıdan sonra önerilenlerde gelen bir profil hakkında neye göre geldiğine dair yorum yapabilirsiniz…

Facebook Önerilenler Neye Göre Çıkar?

 1. Arkadaşların Arkadaşı: Arkadaşınızın biriyle ortak bir ilişkisi varsa önerilerde görünebilir.
 2. Okul ve Çalışma Yılı: Facebook aynı yılda aynı kolejde veya okulda okuyan kişileri tanımlar. Bu nedenle, sizinkilerle aynı ayrıntıları girmiş bir kişi varsa, haber akışınızda profillerini görmeniz için bir ihtimal var demektir.
 3. Konum: Facebook aynı zamanda konumla ilgili öneri gösteriyor, her ikisi de aynı şehirde olduklarını gösteren 2 profil var, o zaman birbirlerini tanıyorlar ve Facebook’un bunu temel aldığı bir öneri algoritması var.
 4. Aile ve Akrabalar: Aile üyelerinizi listenize eklediyseniz arkadaşınızla aynı şekilde o kişinin aile üyelerinin öneri listelerinde profilinizi görmeleri şansınız vardır.
 5. İlgi Alanları: Facebook’ta bu zamana ait ilgi birden fazla unsurun olması durumunda ilginizi temel alarak bu öneriyi gösterir, o zaman ilgi alanınıza göre en ilişkili profiller size gösterilecektir.
 6. Temaslar: Aynı Facebook grubunda olmak veya aynı fotoğrafta etiketlenmek. Sizinle aynı ağları kullanan kişiler, örneğin okulunuz, üniversiteniz veya işiniz; önerilenlerde görülmeye vesile olabilir.

Ancak, Facebook önerilerde herhangi bir profilin görünmesinin tam nedenini asla bilemezsiniz, ancak yukarıdaki nedenlerden birinin bunu tetiklediğinden emin olabilirsiniz. 

Facebook önerilenler verileri nereden alıyor? Şimdi sonuncusu biraz gizemli görünebilir çünkü Facebook’taki kişiyi bulmak isteyip istemediğinize telefonda yeni bir kişi eklediğinizde size sorulmaz. Ancak Facebook’un açıkladığı gibi, bu durum, Facebook Uygulamasını akıllı telefonunuza yüklediğinizde zaten izin verildiği için gerçekleşir. Facebook uygulamasında ilk kez oturum açtığınızda, kişilerinizi senkronize etmenizi ister. İnsanlara önermek için rehberinizi kontrol etmeye devam etmesi yeterlidir…

Facebook Arama Sonuçları Sıralaması

 • Bir arkadaş aradığınızda, en yüksek sayıda karşılıklı arkadaş ve benzerlik sırasına göre arama sonucunu gösterir.
 • Facebook, arkadaşlarınıza bu verilere dayanarak tavsiyelerde bulunmanız için tüm iletişim listelerinizi, e-posta kimliklerini veya cep telefonunuzda saklanan tüm verileri kullanır.

Facebook’ta Önerilenler Neye Göre Çıkıyor? sorusunu yanıtladık. Ayrıca instagram önerilenler neye göre çıkar konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − 16 =

Başa dön tuşu
Kapalı