Facebook Lite Nedir?

Facebook'u eski telefonlarla, sınırlı veri planları ve kötü internet bağlantıları ile kullanın

Facebook Lite, orijinal, standart Facebook uygulamasına alternatif olarak kullanılabilecek resmi bir Facebook uygulamasıdır. Android mobil cihazınızda standart uygulamanın performansından rahatsızsanız, okumaya devam etmek isteyeceksiniz.

Facebook Lite Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Facebook Lite standart uygulamanın daha hafif bir sürümüdür. Bu standart uygulamanın toplulığı ve güç emici doğasını kaldıramayan Android cihazlar için tasarlanmıştır.

Facebook Lite özellikle daha az RAM, CPU ve veri kullanabilmesi için boyut ve sistem kaynağı gereksinimlerinde azaltılmıştır. Ayrıca kararsız veya düşük hızlı internet bağlantılarında da çalışabilir.

Facebook Lite Nasıl Çalışır?

Facebook Lite, orijinal Facebook uygulamasıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır. Uygulamayı açtığınızda, haber feed’inizi ekranın üst kısmındaki ana menü seçenekleri ve durum güncellemesi alanıyla birlikte gösterirsiniz.

Facebook’ta göz atabilir, yorum yapabilir, arkadaş ekleyebilir ve normalde yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Eksik birçok özelliği fark etmeyeceksiniz ve Facebook’un eklediği daha yeni özelliklerden çoğunu kullanabilirsiniz.

Genel olarak, Facebook Lite, kullanımı basit ve sezgisel olacak şekilde tasarlanmıştır. Çok hızlı ve verimli çalışır, böylece Facebook’u kullanarak daha fazla zaman harcayabilir ve işlerin yüklenmesini beklerken daha az zaman geçirebilirsiniz.

Facebook Lite ve Standart Facebook Uygulaması Arasındaki Farklar

Facebook Lite’ı neredeyse orijinal Facebook uygulamasını kullandığınız şekilde kullanabileceğinizi bildiğinize göre, iki uygulama arasında belirli farklılıkların neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İşte sizin için ana özellikler arasında kısa bir karşılaştırma.

Uygulama Boyutu

Bu, cihaza göre değişir, ancak Facebook Lite’un orijinal Facebook uygulamasından yaklaşık yüzde 95 daha az depolama alanı almasını bekleyebilirsiniz. Örnek olarak , Facebook Lite (sürüm 117.0.0.8.98) , Samsung Galaxy Tab A’daki orijinal Facebook uygulaması (sürüm 195.0.0.35.99) için 239MB’a kıyasla 13.7MB’yi kaplıyor.

Batarya Kullanımı

Facebook Lite kullanarak orijinal Facebook uygulamasını kullanarak göre pil gücünün yüzde 50’den daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Wifi ve Mobil Veri

Facebook Lite kullanırken verileri kurtarmaya yardımcı olmak için fotoğraflar daha düşük çözünürlükle oluşturulur, videolar otomatik oynatmaya ayarlanmaz ve otomatik yenileme özelliği yoktur. Öte yandan standart uygulama, yüksek kaliteli medyayı desteklemek için oluşturulmuş, haber beslemesi ise sık aralıklarla yenilenir. Facebook Lite ayrıca 2G ağlarında veya kötü sinyalli alanlarda sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Performans

Facebook Lite, daha az sistem kaynağı ve daha az güç kullandığı için, hızlı yüklenir, sorunsuz çalışır ve çok verimli çalışır. Standart uygulama, cihaza ve bağlantıya bağlı olarak biraz değişebilir.

Orijinal uygulamaya alışkınsanız, Facebook Lite’da yeni bir işlem yapmak için gereken süre arasında çok küçük bir fark görebilirsiniz. Çok az fark edilir, ancak orijinal uygulama, bir eylemden diğerine anında geçişleri desteklerken, Facebook Lite, her birinin yeni bir oluşum olduğu bir şekilde tasarlandı.

Arayüz ve Düzen

Facebook Lite, neredeyse aynı özelliklere sahip olsa da, orijinal uygulamaya göre daha az dağınık görünüyor. Bazıları, Facebook Like’ın buna biraz daha eski bir bakış açısına sahip olduğunu söylüyor. Bazı düğmeler ve simgeler daha küçük ve daha basit görünebilirken, daha gelişmiş grafikler hiçbir yerde görülmeyebilir.

Facebook Lite

Uyumlu bir Android cihazına sahip olan herkes Facebook Lite’u kullanabilir, ancak özellikle belirli cihazlarda ve belirli durumlarda kullanıcıları için yararlıdır. Facebook Lite için en uygun olanı:

  • Sınırlı işlem gücüne sahip eski veya daha ucuz Android cihazlar
  • Sınırlı depolama alanına sahip cihazlar
  • Sınırlı mobil veri planları olan cihazlar
  • Kararsız veya düşük hızlı ağlara bağlantılar (kırsal alanlarda olduğu gibi)

Temel olarak, eğer mevcut Android cihazınız iyi donanım ve yeterli depolama alanı ile nispeten yeniyse, cömert bir veri planınız olur ve / veya bağlantınız genellikle güçlü ve güvenilirdir, o zaman standart Facebook uygulamasını kullanarak yapmak isteyebilirsiniz.

Facebook Lite Nasıl İndirilir?

Facebook Lite, yalnızca Google Play’den Android cihazlar için kullanılabilir . Facebook hesabınızda diğer cihazlarda (iOS, Android, web) veya standart Android uygulamasını kullanarak aynı Android cihazında oturum açmış olsanız bile yine de kullanabilirsiniz.

  1. Android cihazınızda Google Play Store’u ziyaret edin.
  2. “Facebook Lite” araması yapmak için arama alanını veya sesinizi en üste kullanın.
  3. Arama sonuçlarınızdan Facebook Lite uygulamasını seçin.
  4. Dokunun yükleyin. Uygulama, fazla yer kaplamadığı için oldukça hızlı bir şekilde yüklenmeyi tamamlamalıdır.
  5. Yükleme tamamlandığında, AÇIK öğesine dokunun.
  6. Facebook hesabınız için giriş bilgilerinizi verilen alanlara girin ve ardından Oturum Aç’a dokunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı