Etiyoloji Nedir?

Etiyoloji nedenlerin incelenmesidir. Bir takım disiplinler, antropolojiden fiziğe kadar değişen etiyolojiyi kullanır, ancak en çok tıbbi dünya ile ilişkilidir. Tıbbi araştırma etiyoloji etkili olabileceğini tedavi yöntemlerine ipuçları sağlamak için kullanılabilir, çünkü kökenlerini ve tıbbi durumların nedenlerini anlamak son derece önemlidir.

Kökeni ve Tanımı

Bu kelime , “neden” anlamına gelen Yunan aididen gelmektedir. Bireysel bir hastanın durumunda, bir durumun tedavisi söz konusu olduğunda bulmacanın hayati bir parçasını sağlayabileceğinden, etiyolojinin anlaşılması son derece önemlidir. Bir sebep belirlenemediğinde, hastalığın “idiyopatik” olduğu söylenir , yani bilinen bir etiyolojisi yoktur. İdiyopatik durumlar, hem etiyolojinin yokluğunun, bir hastalığın kesin doğasını azaltmayı zorlaştırabileceğinden, hem doktorlar hem de hastalar için çok sinir bozucu olabilir.

Tıp araştırmacıları, özellikle de salgın hastalığa yanıt verenler, aynı zamanda büyük ölçüde etiyolojiye dayanmaktadır. Bir hastalık salgını meydana geldiğinde, etiyoloji ne kadar çabuk saptanabilirse, o kadar çabuk kontrol altına alınabilir, çünkü hastalığı yaratan faktör ortadan kaldırılabilir, kontrol edilebilir veya önlenebilir.

Örneğin, geniş bir gıda kaynaklı hastalık vakası bildirildiğinde, hastaları karşılaştırmak için bir veri tabanı oluşturulmakta ve ortak paydaya bakılmaksızın bir dizi kirli gıda geri çağrılıp imha edilebilmektedir.

Etiyoloji çalışmaları oldukça eskidir. Antik Çin, Yunanistan ve Roma’nın hepsinin, birçoğunun hatalı sonuçlara yol açmasına rağmen, hastalığın doğasını inceleyen bilim insanları vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı