Epigrafi Nedir? Epigrafi Neyi İnceler?

Eski yazıların kendi kültürel ve tarihi dönemlerinde kendi anlamları vardı. Bu nedenle, geçmiş hakkında bilgi edinmek için, bu yazıların tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmek önemlidir. Bu eski grafikleri belirleme, inceleme ve analiz etme sürecine epigrafi denir. Bu alandaki uzmanlar (ve bu eski yazıların araştırılması ile uğraşan insanlar) epigraf olarak adlandırılır.

Tarihsel belgelerin tam ölçekli bir çalışmasını yürütmek için, metin yazarları metinleri yeniden yapılandırır, kelimeleri tercüme eder ve kitabın yazıldığı zamanı belirlemek için bir randevu testi yaparlar. Epigrafinin bir arkeoloji dalı olduğunu da unutmamak gerekir.

Epigrafi Biliminin Tarihi

Epigrafi oldukça uzun bir süredir uygulanmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürler, kendi ihtiyaçlarını karşılama yolunda bunu yapıyorlar. İlk olarak, Latince belgeler, Georg Fabricius’u da kapsayan Avrupalı ​​yazarlar tarafından yoğun bir araştırmanın konusuydu.

Corpus Inscriptionum Latinarum olarak adlandırılan Latince eserlerin en büyük koleksiyonu, Memmosen tarafından yapılan çalışmaların ürünü üzerinde yoğun araştırmalar yapan akademisyenlerle birlikte idi. O zamanlar Prusya savaşlarının kesintilerine rağmen, belgeler 1863’ten beri Berlin’de yayınlandı.

1827-1877 yılları arasında, Berlin’de, Corpus Inscriptionum Graecarum adı altında, Yunanca yazılar da yayınlandı. Epigraflar tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve yayınlanmış diğer yayınlar arasında Roma, Mısır ve Farsça yazılar yer almaktadır.

Epigrafinin Biçimleri

Tarihî materyaller, epigrafların bunları işlemek ve analiz etmek için farklı yöntemler kullanmasını gerektiren farklı biçimlerde gelir. Bu tür malzemeler ya taş tabletler, mermer yüzeyler ve ahşap üzerine yazılar olabilir. Kullanılan yöntemler, her bir elemanın getirdiği benzersiz zorluklara cevap vermek zorundadır, örneğin, kireçtaşı düzgün bir yüzeye sahip değildir, bu yüzden üzerinde yazılı olan yazıtları analiz eder.

Bununla birlikte, kil yazıtları, kil hala yumuşakken ve daha sonra fırınlarda ateşle sertleştirildiklerinde yapıldıkları için deşifre edilmeleri daha kolaydır. Keski gibi aletler çoğunlukla ahşap, taş ve metal yüzeylerde yazılar yapmak için kullanılmıştır. Çekiç sırasında, özellikle kayalar gibi sert yüzeylerde çalışırken bir çekiç de vardı. Bu tarihsel arşivlerin yapılmasına giden iş miktarı, ne kadar profesyonel olduklarını gösterir.

Epigrafinin Amacı

Cetveller, eski çağlarda yazdıkları eserleri ve kararlarını yazmaları için geniş bir şekilde yazıtlar kullandılar. Eski Yunanistan’da, herhangi bir Yunan vatandaşının halk tarafından yapılan önemli kararnameleri okuyacağı Akropolis’e yerleştirildi.

Hükümetin harcamaları hakkında bilgi de konulmuştur. Yunan tapınaklarında, dini liderler tarafından satılan veya satın alınan kredilerin, hediyelerin ve mülklerin ödenmesi gibi mali konuları kaydetmek için yazıtlar kullanılmıştır.

Ritüeller, ibadet edenlere, onları doğru bir şekilde gerçekleştirme konusunda rehberlik etmenin tek amacı olarak da kaydedilmiştir. Böylece, epigrafi, yüzyıllar boyunca yazı biçiminde saklanan tüm bu eski bilgileri ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı