En İyi Bilgilendirici Yabancı Diziler 2019

En İyi Yabancı Diziler: Onedio, ekşi sözlük, Netflix ve IMDB gibi sitelerden verileri göz önünde bulundurarak derlediğimiz en güzel yabancı diziler listemizde ufuk açan birbirinden kaliteli diziler bulabilirsiniz. En popüler yabancı dizilerle birlikte bilinmeyen en iyi yabancı diziler de bu listemizde bulunmaktadır. Casus dizileri, kriminal diziler, doğaüstü içeriğe sahip diziler, dedektif dizileri gibi bir çok diziyi sizler için bir araya getirdik.

En iyi yabancı diziler hangileri sorusunu yanıtlayacak olan bu listemizde diziler hakkında yorumlar da bulabilirsiniz. Mafya türünden macera türüne kadar geniş bir yelpazede gerek psikolojik gerek romantik temalı dizileri de aralara serpiştirdik. İşte ufuk açan nitelikleriyle mutlaka izlemeniz gereken en güzel ve en iyi yabancı dizi önerileri…

The Blacklist

Yabancı Dizi Önerileri
Yabancı Suç-Aksiyon Dizi Önerisi: The Blacklist

IMDB: 8.1
Devam ediyor mu? Evet
Dizi yayınlanma tarihi: 2013 – ∞
Tür: Suç, Politika, Para Aklama

FBI’ın en çok aranan suçlularından biri olan Raymond “Red” Reddington (James Spader), sözde ölmüş görünen bir teröristin yakalanmasına yardım etmek için Washington DC’de FBI Genel Merkezine girip teslim oluyor, ancak bir şartı var: sadece yeni mezun profilci bir kızla, yani Liz Keen (Megan Boone) ile birlikte çalışmak istiyor.

Reddington’un gizli bir ajandası söz konusudur ve kimse tam olarak ne olduğunu bilinmemektedir. Dünyanın en tehlikeli suçlularının ve teröristlerinin (= Kara Liste / Blacklist) bazılarının yakalanmasına yardımcı olmak için FBI’a uzmanlığını, bilgilerini ve bağlantılarını sunuyor. Tabi bu sırada “Liz Keen” takıntısı insanların merakını celbediyor.  Zira yaşı ondan küçük ve ona aşık gibi görünmüyor.

2013’te başlayan dizi, her sezon sonunda muhteşem sezon finalleri ile seyirciyi kendisine bağlamayı başarmaktadır. Uluslararası kaçakçılık, küresel şirketlerin ardında dönen ilişki ağları, teknolojik ve uluslararası ekonomik gelişmeler, Amerika siyaseti gibi bir çok konuda ufuk açan bir suç kriminal dizisidir. The Blacklist, Kazakistan’dan Afrika’ya, Amerika’dan Türkiye’ye bir çok ülkede geçiyor.

Person Of Interest

Yabancı Dizi Önerileri
Yabancı Bilim Kurgu ve Yapay Zeka Dizi Önerisi: Person of Interest

IMDB: 8.4
Devam ediyor mu? Hayır
Dizi yayınlanma tarihi: 2011 – 2016
Tür: Suç, Yapay Zeka, Uluslararası İlişkiler

11 Eylül 2001’den sonra ABD hükümeti için bilgisayar sistemi inşa eden bir milyoner yazılım dahisi olan Harold Finch ve onun işe aldığı eski yeşil bereli John Reese merkezli bir dizidir. Harold Finch’in icat ettiği, devlet tarafından kullanılan “Makine” olarak da bilinen bilgisayar milli güvenliği tehdit edecek olan potansiyel suçları görerek önceden haber vermektedir. 

Makine (#Machine), tespit amacıyla Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya ağlarında yer alan kullanıcı hesaplarını izlemektedir. Ancak etik değerler için yaşayan ve hayatının her zerresinde bunu ön planda tutan Harold Finch, yeteneklerini kötüye kullanmaktan kaçınmak için, Makineyi, yalnızca bir ölümcül suçla ilişkili olduğu düşünülen bir kişinin kimliğini verecek şekilde kurgulamıştır. Makine kimlik dışında hiç bir bilgi vermemektedir.

Yapay zeka nedir? Günümüzde yapay zekanın kullanacağı teknoloji altyapısı dört bir yanımızı nasıl sarmıştır? İki yapay zeka mücadele ederse neler olabilir?… gibi soruları yanıtlayan ve yapay zekayı “insan görünümlü zeki bir robot” anlayışından öteye taşıyarak ufuk açan bir yapay zeka dizisi: Person of Interest… Türkçe dublaj olarak da izleyebilirsiniz…

12 Monkeys

Yabancı Dizi Önerileri
Yabancı Zaman Yolculuğu ve Küresel Afet Dizi Önerisi: 12 Monkeys

IMDB: 7,7
Devam ediyor mu? Hayır
Dizi yayınlanma tarihi: 2015–2018
Tür: Ölümcül Virüs, Zamanda Yolculuk

2043 yılında, leş yiyici olan James Cole (Aaron Stanford), fizikçi Katarina Jones’un (Barbara Sukowa) liderliğindeki “Project Splinter” adındaki bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, 2015 yılına gönderilip, “12 Maymun Ordusu” olarak bilinen gizemli örgüt tarafından yayılan ölümcül virüsü durdurmak üzere görevlendirilmiştir.

Cole’in orijinal zaman çizgisinde, virüs 2017 yılında yedi milyar insanın ölümüne neden olan bir vebaya neden olmuştur ve devam eden mutasyonlar insan ırkının nihai sonu anlamına gelecektir. Zaman yolculuğu yapan Cole; 2015 yılına gittiğinde geleceği parlak bir doktor olan Dr. Cassandra “Cassie” Railly (Amanda Schull) ile buluşacaktır.

Gelecek zaman çizgisinde, Cole’un en iyi arkadaşı José Ramse’dir. Gelişen olaylar neticesinde, Cole ve doktor Cassie arasında duygusal bir bağ kurulacak ve sadece “Tanık” olarak bilinen ve daima zaman yolculuğu yapabildiği için her zaman bir adım önde olan 12 Maymun Ordusunun gizemli liderinin kimliğini ve nerede olduğunu ortaya çıkarmaya çalışacaklardır.

Mr. Robot

Yabancı Dizi Önerileri
Yabancı Hacker Dizi Önerisi: Mr. Robot

IMDB: 8,6
Devam ediyor mu? Evet
Dizi yayınlanma tarihi: 2015 – ∞
Tür: Hacker, Drama, Anksiyete Bozukluğu

New York’ta yaşayan ve bir güvenlik mühendisi olarak Allsafe siber güvenlik şirketinde çalışan, geceleri ise hackerlik yapan genç bir adam olan Elliot Alderson’ı konu alan Mr. Robot adlı dizide, sosyal anksiyete bozukluğu, dissosiyatif kimlik bozukluğu ve klinik depresyon ile sürekli mücadele eden Elliot’un düşünce süreci, paranoya ve sanrı gibi konular işlenmektedir.

Mr. Robot olarak bilinen gizemli bir isyancı anarşist tarafından işe alınmakta ve fsociety olarak bilinen sanal korsanlıkla uğraşan ekibine katılmasını istemektedir. Bu hacker grubu tarafından verilen görevlerinden biri de, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan E Corp’un (Evil Corp olarak algıladığı) veriyi yok ederek, insanların borçlarına dair verileri silerek yok etmektir, ki bu şirket de Allsafe’in en büyük müşterisidir.

Wisdom of the Crowd

Yabancı Dizi Önerileri
Yabancı Yapay Zeka – Suç Dizi Önerisi: Wisdom of the Crowd

IMDB: 6,5
Devam ediyor mu? Hayır
Dizi yayınlanma tarihi: 2017–2018
Tür: Yapay Zeka, Teknoloji, Suç

Wisdom of the Crowd yani “Kalabalığın Bilgeliği”, Silikon Vadisi’nin zengin işadamı ve teknoloji devlerinden birisi olan Jeffrey Tanner‘in (Jeremy Piven), kendini Sophe adlı çevrimiçi, ağa bağlı bir suç soruşturma platformunu kurup sağlamlaştırmaya adamak yolunda kariyerini bırakma kararıyla ilgilidir.

Pratikte, Sophe esasen gerçekleşen kötü olayların ve cinayetlerin sebebine ulaşmak amacıyla birbirleriyle kanıtlarını telefonlarıyla paylaşmak isteyen amatör bir topluluğun bir araya geldiği bir ağ platformudur. Jeffrey Tanner bu programı, ölen kızının katilini bulmak için yapmışsa da insanlar artık bunu bir çok vaka için kullanabilmektedir ve işler bazen kontrolden çıkmaktadır.

Marco Polo

Moğol, Çin, Kubilay Han Tarihi Savaş Dizisi Önerisi: Marco Polo

IMDB: 8,1
Devam ediyor mu? Hayır
Dizi yayınlanma tarihi: 2014–2016
Tür: Tarih, Aksiyon, Savaş

Bu tarihi kurgu drama serisinin ilk sezonunda, Venedikli kaşif Marco Polo, Kubilay Han’ın askerleri tarafından esir alınır. Marco, 13. yüzyıl Çin’in fethi sırasında Kubilay Han’ın siyasi ve kültürel dünyasında yer edinir.

Kazakistan başta olmak üzere pek çok ülkede çekimleri gerçekleştirilen dizide Marco Polo’nun yanı sıra Kubilay Han hakkında bir çok açıdan bir bakış açısı sunulur. Bilginlere değer verişi, ihtişamı, zayıf noktaları gibi pek çok açıdan Kubilay Han, dizinin merkezinde yer almaktadır. Bazı Moğol izleyicileri ve uzmanları bunu “tarihi hatalarla dolu” olarak görse de, pek çok uzman da diziye övgüde bulunmuştur.

John Fusco tarafından yazılan ve yaratılan Marco Polo dizisinde Moğol müzik grubu Altan Urag tarafından yapılan müzikler de yer almaktadır. Marco Polo’nun, kanlı savaşlardan cinsellik dünyasına kadar geniş bir yelpazede içerik olduğundan yetişkin izleyiciler için tasarlanmıştır. Küçük çocukların izlememesi gerekir.

Stranger Things

Dram, Fantastik Bilim Kurgu, Gerilim Dizi Önerisi: Stranger Things

IMDB: 8,9
Devam ediyor mu? Evet
Dizi yayınlanma tarihi: 2016–∞
Tür: Dram, Gizem, Fantastik Bilim Kurgu, Gerilim

Will, hayatındaki tüm zorluklara rağmen yaşama sevinci ile dolu 12 yaşında bir çocuktur. Bir gün geç bir saatte bisikleti ile aniden ortadan kaybolan Will için tüm arama kurtarma ekipleri seferber olur. Will’in sır dolu kayboluşunu araştıran ekipler hiçbir ize rastlamazken Eleven adında gizemli bir kız ortaya çıkar. Öldüğü sanılan Will’in kaybolmasının ardından ortaya çıkan Eleven, her şeyin bitti sanıldığı anda Will’in bulunması için yardım eder.

Eleven sıradan bir insanın sahip olamayacağı bazı özelliklere sahiptir. Telekinezi gibi farklı güçleri olan Eleven, devlet içerisindeki gizemli bir yapılanmanın acımasız deneylerinin kurbanlarından yalnızca biridir. Deneylerin yapıldığı bölgeden kaçmayı başaran Eleven’ın ortaya çıkmasıyla Will’i ve tüm çevresindekileri gizem dolu bir macera karşılayacaktır.

Matt Duffer ve Ross Duffer tarafından yaratılan ve gelecek zamanının geçmişte hayat bulduğu başarılı dizi, ilk bölümünden bu yana seyirciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Psişik güçler, olağan üstü yetenekler, derin devlet tarafından yönetilen deneyler ve sırlarla dolu bir maceranın sizleri beklediği bilim kurgu dizisi aynı zaman gizem, dram ve fantastik türlerinde en iyi dizileri arasında yer alıyor.

Peaky Blinders

Tarih, Savaş, Dram Dizi Tavsiyesi: Peaky Blinders
Tarih, Savaş, Dram Dizi Tavsiyesi: Peaky Blinders

IMDB: 8,8
Devam ediyor mu? Evet
Dizi yayınlanma tarihi: 2013 – ∞
Tür: Dram, Tarih, Savaş

İngiltere, Birinci Dünya Savaşı’ndan henüz daha yeni çıkmıştır. Savaşın sonunda halk açılan maddi ve manevi yaraları sarmaya çalışırken bir yandan da hayatlarına kaldığı yerden devam etmeye çalışırlar. 1919 yıllarında Birmingham’da sadece halkın değil aynı zamanda polislerin bile şapka çıkartarak selamladıkları bir çete vardır. At yarışı bahisleri ve soygunculuk faaliyetleri yürüten dönemin gangster çetesi Peaky Blinders, hayatlarının en büyük hatası olan bir soygun işi ile başlarına büyük bir bela açacaktır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaşanılan olayların tüm çıplaklığıyla yansıtıldığı dizi sadece bir çete dizisi olmaktan çok ötede yer alıyor. Dönemin sosyolojik sorunları olan toplumsal kaos ortamı, düşük ücretle çalıştırılan fabrika işçileri ve savaştan dönen askerlerin yaşadıkları her şey dizide yer alıyor. Ayrıca savaştan dönen askerlerin ülkelerinden bekledikleri karşılığı bulamaması dünyada hızla yayılmaya başlayan komünizm aktivistlerinin de hedefleri için açık bir alet olması ülkenin en büyük kabusu olacak komünizm endişesini gün yüzüne çıkarıyor.

Peaky Blinders oyuncuları arasında Thomas Shelby rolü ile Cillian Murphy karşımıza çıkıyor. Dunkirk, Inception ve Batman filmleri ile tanınan başarılı oyuncu sergilediği performans ile büyük bir beğeni topluyor. Dramatik sahnelerden aksiyon dolu sahnelere kadar hepsinde ayrı bir başarı gösteren başarılı oyuncu filmin başrolleri arasında yer alıyor. Cillian Murphy’nin yanı sıra birçok başarılı oyuncuya oyuncu kadrosunda yer veren dizinin senaryosu ise Steven Knight’in kaleminden çıkıyor.

2019 Yabancı Dizi Önerileri Hakkında

Yabancı dizi önerileri verdiğimiz bu yazımızda bu yıla kadar yapılmış diziler arasında IMDB puanı yüksek, Onedio ve Ekşi Sözlük gibi sitelerde hakkında olumlu yorumlar yapılmakta olan, dizi forumları ve dizi blogları içerisinde incelemeler ve değerlendirmeler paylaşılmış olan dizileri listeledik.

Fantastik, aşk, komedi, polisiye gibi birbirinden farklı film türlerinin bir araya getirildiği bu dizi tavsiyeleri ile hayata bakışınızı olumlu anlamda değiştirebilirsiniz. Öte yandan tarihi yabancı dizi önerileri ve konuları da bulabilirsiniz. Dizi severler tarafından dahi az bilinen veya bilinmeyen dizi tavsiyeleri arasından ilginizi çekenleri not alabilirsiniz.

Aynı zamanda Rotten Tomatoes‘te iyi değerlendirmeler almış birbirinden güzel ve kaliteli diziler arasında bitmiş veya devam eden yabancı diziler bulabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Yabancı Dizi önerilerinizden en çok Stranger Things adlı diziyi merak ettim ve izleme listeme aldım. The Blacklist adlı diziyi daha önce izleme fırsatı bulmuştum ve beğenmiştim. Güzel bir liste oluşturmuşsunuz.

  2. Hazır kış kapıdayken izlemek için yeni diziler ararken bu listeyle karşılaştım. İçerisinde izlediğim dizlerinde yer alması beni açıkçası mutlu etti. Özellikle bilim kurgu dizileri arasında efsane olarak gördüğüm Stranger Things herkesin izlemesi gereken dizilerden biri bence. Listede yer alan tüm diziler birbirinden güzel. Listenin sürekli güncellendiğini de fark ettim. Bu yüzden yabancı dizi arayan herkesin sık sık kontrol etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + 4 =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu