En Çok Okunan Bilim Kurgu Kitapları

Bilim Kurgu denilince aklımıza hep gelecekte, günümüzden daha iyi teknolojilere sahip araçların, gereçlerin olduğu bir dünya aklımıza geliyor. Seyrederken her ne kadar hayal ürünü de olsa, gelecek yıllarda bu senaryoların gerçek olması ihtimali de bizi heyecanlandırıyor.

Genelde bilim kurgu lafı geçtiğinde aklımıza kitap gelmez, filmler gelir. Seyretmesi hoş, görsel olarak filmin anlattığı hikâyeyi anlamak da kolay olur. Bilim kurgu denildiğinde aklımıza gelen Yıldız Savaşları serisi, Uzay Yolu gibi efsane filmlerin yanı sıra daha fantastik kurgulara sahip Matrix gibi filmleri de hatırlıyoruz.

Peki, bir çırpıda size hafızalarda yer eden bilim kurgu romanlarını yazın desek ne cevap verirsiniz? Çok zor değil mi, fakat itiraf edelim bizde zorlandık. İşte en çok okunan 7 bilim kurgu kitabını sizin için derledik.

1 – Dune Serisi – Frank Herbert

1986 yılında hayatını kaybeden ABD’li bilim kurgu kitabı yazarı Frank Herbert tarafından yazılmış seridir. Dune Serisi sayesinde Herbert, Hugo ve Nebula ödüllerini almaya hak kazanmıştır.

Seride 6 kitap bulunmaktadır. İlki 165 yılında yazılan Çöl Gezegeni ve serinin son kitabı ise 1984 yılında yazılmış olan Dune Rahibeler Meclisi kitabıdır. Serinin 7’inci kitabı yazım aşamasında olsa da Herbert’in ömrü vefa etmeyince yarım kalmıştır.

2 – Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Bilim Kurgu dünyasının büyük ödülleri olarak kabul edilen Hugo ve Nebula ödüllerini almayı başarmış bir başka roman Mülksüzler, Ursula K. Le Guin tarafından 1974 yılında yazılmıştır.

Aslında bilim kurgu ögeleri taşıdığı kadar aynı zamanda ütopik bir dünyada geçen hikaye kitaba konu edilmiştir. Kitabın bilim kurgu alanında yazılmasına rağmen gönderdiği politik mesajlara bakıldığında bu denli bir esere çok sık rastlanamayacağını söyleyebiliriz.

3 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

Aslında listedeki kitaplar arasında Bilim Kurgu ögelerine saha saf açıdan yaklaşan bir romandır. 1949 yılında yayımlanan kitap, 1984 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır.

4 – Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Başlığa bakıp Fahrenheit 911 adlı belgeselle aralarında bağlantı kurmaya çalışmayın. 1951 yılında yazılan kitap yine beyazperdeye uyarlanmıştır. Türkiye’de de Değişen Dünyanın İnsanları adıyla yayımlansa da, filme uyarlama esnasında kurguda değişiklikler yapılması ve yorum katılması hikayenin özünden uzaklaşılmasına neden olmuştur.

5 – Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Kitap ilk olarak 1979 yılında yayımlanmıştır. İddiaya göre kitabın espri anlayışı Türkiye’de Ekşi Sözlüğün kurulmasına ilham vermiştir. Seri halindeki kitapları mutlaka okumanızı tavksiye ediyoruz.

6 – Marslı – Andy Weir

Uçak yolculuğu yapmamayı tercih eden bir yazarın gözünden yakın geçmişte yazılan bir kitaptır. 2011 yılında biten Marslı adlı kitabı önce ücretsiz dağıtan Weir, gelen istek üzerine kitabı Amazon üzerinden 99 sente satmaya başlamış ve kısa sürede binlerce kopya satmıştır. Kitap 2015 yılında sinemaya aynı isimle “The Martian” adıyla uyarlanmıştır.

7 – Bir Uzay Efsanesi – Arthur C. Clarke

Bir Uzay Efsanesi 2001 adlı eser aslında Arthur Clarke ile Stanley Kubrick beraber yürütülen bir projenin eseri olduğunu söyleyebiliriz. 1964 yılında başlayan çalışmalar 1968’de sona erdi ve önce sinema filmi ardından ise kitap yayımlandı. Gerçekte Ay’a ayak basılmadan Ay’a giden insanların hikayesi anlatılmış.

8 Yorum

  1. Umarım bir gün birlikte bilim kurgu kitapları okuyacağım biriyle karşılaşırım. Umarım. Lütfen. Tşkrlr.

  2. Bilim kurgu konusunda -yazarı hiç fark etmez- beğendiğiniz kesinlikle oku dediğiniz kitapları da yazar mısınız?

  3. Konu bilim kurgu kitapları olunca birden İlber Ortaylı’ya dönüşüp ben hayatımda bu kadar cahil insani bir arada görmedim demeye başlıyorum.

  4. Biz Türklerin biraz Bilim-Kurgu kitapları yazmaya ihtiyacı var.Hayal etmeden üretmeye çalışanları, bir çark içinde dönen fareye benzetiyorum

  5. Şu yaz okulu finalleri bittikten sonra kendimi ödüllendirmek adına yeni dizilerime başlayacağım ve bilim kurgu kitapları keşfetmem lazım yeni evde kalmadı da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 5 =

Başa dön tuşu
Kapalı