Ekonomik istikrar, sürekli büyüme ve düşük enflasyon yaşayan bir ekonomiyi ifade eder. İstikrarlı bir ekonomiye sahip olmanın avantajları arasında verimlilik artışı ve düşük işsizlik vardır. İstikrarsızlığın ortak işaretleri durgunluk veya krizde, enflasyondaki yükseliş ve döviz kurlarındaki oynaklığın uzamasıdır. Dengesiz bir ekonomi, tüketici güveninde düşüş, ekonomik büyümenin artması ve uluslararası yatırımların azalmasına neden oluyor.

Uluslararası ticaretin ve ticaretin büyümesi, bir ülkenin ekonomisinin başkalarının istikrarını etkilemesini sağlamıştır. Bir ülke ekonomisi dengesiz hale geldiğinde, uluslararası yatırımlarda ve harcamalarda büyük bir düşüş yaşayabilir. Yatırımları kararsızlığı yaşayan bir ülkedeyse, yabancılar da kayda değer miktarda para kaybedebilir. Örneğin, Fransa’daki bir yatırımcı 2008’deki ekonomik krizden önce ABD’de gayrimenkul satın aldıysa , yatırımın değeri ABD’nin toparlanmasından sonra bile geri dönüşü olmayan düşük seviyelere düşebilir.

İşletme döngüleri, ekonomik istikrarı incelemek için yaygın olarak kullanılır. Bir iş döngüsü bir depresyon, durgunluk, toparlanma ve en yüksek aşamadan oluşur. Ekonominin çöküntü ve tepe aşamaları arasında aşırı farklılıklar varsa, ekonomik olarak dengesiz olarak kabul edilebilir. Ekonomi uzun bir süre boyunca bir çöküntü ya da durgunluk içinde kalmışsa, bunun da dengesiz olduğu düşünülmektedir. Ülkeler normal olarak, iş döngüsünün çöküntü ya da durgunluk aşamalarına ya da finansal krizlere girerken istikrarsızlık dönemleri yaşamaktadır.

Politika yapıcılar genellikle dengesiz bir ekonominin etkisini azaltmaya çalışır ve onu iyileşme yoluna getirir. Politika yapıcılar tarafından kullanılan bazı teknikler arasında yeni iş fırsatları yaratma, enflasyonu kontrol etme ve para biriminin döviz kurunu dengeleme sayılabilir. Finansman, işe yeni başlayanlar ve büyüme planları için ekonomiye para enjekte etmenin bir yolu olarak akıcı kalmalıdır. Enflasyon kontrol altında tutulmalı çünkü yüksek enflasyon uluslararası yatırımcıları eskisinden daha pahalı olduklarından ürünleri veya menkul kıymetleri satın almaya cesaretlendirir. Genel amaç, tüketici güveni oluşturmak, yatırımları teşvik etmek ve iş büyümesini teşvik etmek olmalıdır.

Uluslararası Para Fonu ( IMF ), üye ülkelere ekonomik istikrarı güçlendirmek için ekonomik ve finansal politikalar oluşturma konusunda tavsiyelerde bulunmak amacıyla kuruldu. Ayrıca, dünyadaki ülkelerin mevcut ekonomileri hakkında istatistik ve bilgi sağlar. IMF, gayri safi yurtiçi hasıla ( GSYH ) büyümesi, enflasyon, işsizlik, ödeme dengesi, ihracat, ithalat, dış borç , sermaye akımları ve emtia fiyatları gibi verileri dengeye değişkenler olarak ölçer. Çoğu ülkenin şu anki durumuna ilişkin veri ve istatistiklerin ana kaynağıdır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 × 3 =