Bilim, Doğa ve Hayvanlar

Dünyanın En Küçük Çölü: Carcross

Carcross Çölü çoğunlukla dünyanın en küçük çölü olarak adlandırılır.

Çöller, bitki örtüsü ve hayvanlar için sert iklim koşullarına sahiptir. Dünya topraklarının% 33’ünden fazlası yarı kurak veya kuraktır ve bu, az yağış alan kutup bölgelerini içerir. Yeryüzünde dört çeşit çöl vardır: serin kıyı, soğuk kış, subtropikal ve kutupsal çöller. Bu yazımızda dünyanın en küçük çölü hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Dünyanın En Küçük Çölü: Carcross Çölü

Carcross Çölü

Carcross Çölü, yaklaşık 1 mil karelik bir alanı kaplayan yeryüzündeki en küçük çöldür. Kanada’da Yukon’da bulunur. Carcross dünyanın en kuzeydeki vahşi bölgesi olmayabilir, ancak en dikkat çekici olan çöldür. Kanada, Yukon Bölgesi’nin bölgesel hükümeti bu bölgeyi 1992’de korumaya çalıştı ancak yerel halk bunu eğlence amacıyla kullandığı için başarısız oldu.

Çöl çevreleyen bölgeden daha kuru ve yılda 19.7 inç yağış alır. Yağmurun olmaması, komşu dağların neden olduğu yağmur-gölge etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çölde çok sayıda nadir bitki türü büyüdü. Çöldeki bitki örtüsü, kumul sistemini yerinde kilitlemiş olsa da, orman yangını gibi büyük bir olay, bitkiyi temizleyebilir ve aktif bir duruma dönüştürebilir. Günümüzde Kuzey Amerika’da aktif kumullar oldukça nadirdir ve kurumuş buzul göllerinden sonra hayatta kalan birkaç kumul, ormanlar tarafından büyümüştür.

  • “Dünyanın en küçük çölü hangisidir?” sorusunu yanıtladık. Aklınıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu