Ekonomi Bilgileri

Dünyada Ne Kadar Para Var?

Dünyada yaklaşık 36.8 trilyon dolar değerinde fiziki para var.

Para nedir? Para, mal ve hizmetler için bir değişim aracı anlamına gelir. Bu nedenle, para belirli bir bölgedeki mal ve hizmetlerin değişimi için kabul edilen bir araçtır. Diğer bir deyişle, belirli bir hizmet veya mal ve ürün karşılığında insanlar tarafından kabul edilen araçlardır.

Paranın işlevleri nelerdir?

Paranın temel işlevlerinden bazıları; onlar değişimin aracılarıdırlar, diğer rollerin yanı sıra değer birimleri olarak işlev görürler ve hesap birimleri olarak işlev görürler. Küresel olarak, çeşitli ülkeler benzersiz isimleri taşıyan para için farklı değerlere sahiptir. Ancak, bu para dış ticareti kolaylaştırmak için bir ülkeden diğerine standartlaştırılmıştır.

Dünyada ne kadar para var?

Dünyadaki toplam para miktarını belirlemek, farklı faktörler nedeniyle zor olabilir. “Para” teriminin tanımı, onu tanımlamak için kullanılan parametreler değişebileceğinden dolayı değişir. Birisi, altın ve diğer varlıklar gibi bu tür ölçütlere odaklanarak parayı tanımlayabilir, bazıları ise paranın sanal paraların da dahil edildiği bir sistem olarak kabul edilmesini söyleyebilir. Ayrıca, çeşitli ülkelerin merkez bankaları, değerlerini tespit etmek zor olabilecek soyutlamalar yaratmaktadır.

Bu nedenle, dünyadaki toplam para miktarı nasıl sınıflandırıldığına bağlıdır. Para fiziksel paralar, banka notları ve hem kontrol hem de tasarruf hesaplarında biriktirilenler olarak kabul edildiğinde; Dünyadaki toplam miktar yaklaşık 36,8 trilyon dolar. Ancak, bu fiziki para erişilebilir hesaplarda tutulduğunda, tutar yaklaşık 90.4 trilyon dolara yükselir. Bu miktar ayrıca bitcoin ve diğer kripto para birimleri dahil edildiğinde de artar. . Bu sınıflandırma altındaki toplam para miktarı bir katrilyon ABD dolar kadar yüksektir.

ABD’nin küresel pazardaki lider şirketleri arasında Apple Inc., Alphabet Inc. ve Microsoft Corp var. Bu şirketler borsada çok fazla katkı sağlıyor, dolayısıyla çok paraya sahip.

Ayrıca, ticari gayrimenkullerin büyük miktarlarda fonu vardır ve sonuç olarak dünya çapında toplam para miktarını arttırmaktadır. Dünya ticari emlak parası yaklaşık 215 trilyon dolar.

Artan gayrimenkul yatırımı, dünyadaki paranın toplam miktarını, hayal bile edilemez bir rakam ile arttırmaktadır. Gelecekte daha fazla yatırım yapıldığı ve farklı ülkelerin ekonomilerini istikrara kavuşturmaya çalıştıkça, bu rakamın artması bekleniyor.

Paranın geleceği

Bugün, işlemler daha dijital hale geliyor ve sonuç olarak fiziksel para kullanımını azaltıyor. Cep telefonlarının yanı sıra bilgisayarların para transferinde kullanımı da dolaşımda fiziki paraları azaltmıştır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

1 Yorum

  1. Gerçekten çok başarılı bir açıklama olmuş bu arada site de çok faydalı ve kaliteli görünüyor hem tasarım olarak hem de içerdiği objektif bilgiler olarak. başarılarınızın devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu