Doğu Avrupa ve Orta Avrupa Arasındaki Fark Nedir?

Doğu Avrupa ve Orta Avrupa arasındaki fark, perspektif ve kişisel bir tanım meselesidir. Basitçe söylemek gerekirse, hangi ülkelerin Orta Avrupa’ya dahil edildiğini ve Doğu Avrupa’dakileri açıkça tanımlayan net, evrensel olarak kabul edilen bir tanım yoktur. Bazı durumlarda, bazı ülkeler her iki listeyi de oluşturabilir ve ayrıca terimlerin belirsizliğine katkıda bulunabilir.

Doğu Avrupa Ülkeleri

Birleşmiş Milletler Doğu Avrupa için açıkça tanımlanmış terim var. Aşağıdaki ülkeleri içerir: Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovakya ve Ukrayna. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler, Avrupa kıtasını Kuzey, Güney, Doğu ve Batı bölgelerine ayırmayı tercih ediyor.

Tarihsel olarak, 20. yüzyılın ortalarından beri, Doğu Avrupa terimi, Batı Avrupa’dan politik felsefe ile ayrılan ülkeleri kastetmiştir . Bu tanımın çoğu Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliği’ne bağlı olan ülkelerle ilgiliydi. Ancak, bu Komünist hükumetlerin çoğunun çöküşünden beri, bu bölgeyi tanımlayan ülkeler değişime uğramıştır.

Orta Avrupa Ülkeleri

Öte yandan Orta Avrupa da bu ülkelerin çoğunu içerebilir. Yine, evrensel bir tanım olmadığı için, Orta Avrupa’da hangi ülkelerin olduğunu söylemek çok zor olabilir. Bununla birlikte, bazı ülkeler kendilerini tanımlamaya çalışmıştır. Orta Avrupa Ülkeleri Seyahat Birliği, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Polonya ve Slovakya ülkelerini kapsamaktadır.

Komünist rejimlerin çöküşü Doğu Avrupa tanımını karıştırdı. Aslında, politik bölünmeler artık aşırı olmadığından, Orta Avrupa yakında daha net bir tanımı temsil edebilir. Çoğunlukla, bazı organizasyonlar Orta ve Doğu Avrupa tanımını tamamen ortadan kaldırır. Bunu, her iki grubu aynı kategoriye dahil ederek yaparlar ve hatta resmi adlarında iki coğrafi bölgeyi de içerebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + 12 =

Başa dön tuşu
Kapalı