Doğu Asya Nedir? Neresidir? Doğu Asya Ülkeleri Listesi

Doğu Asya terimi coğrafi veya kültürel olabilir. Coğrafi olarak Güneydoğu Asya’nın bir parçası olmasına rağmen, Vietnam politik ve kültürel olarak Doğu Asya ile yakından ilişkilidir. Rusya’nın Uzak Doğu Federal Bölgesi  coğrafi olarak Kuzey Asya’nın bir parçasıdır, ancak çoğunlukla Doğu Asya ile ilişkilidir. Doğu Asya, Asya’nın belirli bir Asya bölgesinden ziyade Asya ülkelerinin Avrupa’ya yakınlığını tanımlamak için kullanılan bir terim olan Uzak Doğu ile karıştırılmamalıdır. Asya Pasifik Bölgesi, Güneydoğu Asya, Doğu Asya ve Okyanusya’dan oluşmaktadır.

Doğu Asya Tarihi ve Kültürü

Doğu Asya, Eski Kore, Japonya ve Çin gibi birkaç eski uygarlığın beşiğiydi. Antik Çin tarihin ilk medeniyet biçimi olarak kabul edilir. Çin, bölgedeki askeri, kültürel ve ekonomik gücünü binlerce yıldır uygulamış ve diğer ülkeleri şekillendiren bu etki olmuştur.

19. yüzyılın sonlarına doğru, Çin’in Doğu Asya’daki egemenliği, Japonya’nın batı kültürünü kucaklamaya başlamasıyla azalmaya başladı. Japonya hızla gelişmiş ve Doğu Asya’nın en büyük ekonomisi haline gelmiş ve Çin’in bölgedeki etkisi bozulmaya devam etmiştir.

20. yüzyılın başlarına gelindiğinde, Japonya kendisini bölgesel güç merkezi olarak göstermiş ve dünya meselelerinde bölgeyi temsil etme rolünü üstlenmiştir. 20. yüzyılın ortalarında Çin geri döndü ve 21. yüzyılın başlarında Japonya’dan aldığı rolü üstlendi.

Tokyo, Şangay, Pekin, Hong Kong, Taipei ve Seul gibi dünyanın en büyük metropolitelerinden bazıları da Doğu Asya’da bulunuyor. Bölgedeki büyük dinler arasında Budizm, Taoizm, Hıristiyanlık, Şintoizm ve Şamanizm ile birlikte atalara dayalı ibadet yer alıyor.

Doğu Asya Ekonomisi

Doğu Asya, yaklaşık 19 trilyon dolarlık GSYİH ile dünyanın en hızlı büyüyen bölgeleri arasında yer alıyor. Çin ve Japonya sırasıyla ikinci ve üçüncü büyük ekonomilerdir ve bölgenin büyümesine katkıda bulunurlar. Güney Kore ve Kuzey Kore arasında gerginlik yüksek olmasına rağmen, bu gelişme Kore Savaşı’nın sona ermesinden sonra bölgede yaşanan göreceli barışa bağlanabilir.

Çin, şu anki büyüme oranını koruysa 2030 yılına kadar dünyanın en büyük ekonomisi olmaya hazırlanıyor. Bu, Doğu Asya ekonomisini kesinlikle artıracak bir özelliktir.

Doğu Asya Ülkeleri İsimleri ve Başkentleri

Doğu Asya ülkeleri isimleri listesi ve başkentleri şöyledir:

  1. ÇinPekin
  2. Moğolistan – Ulan Batur
  3. Kuzey Kore – Pyongyang
  4. Güney Kore – Seul
  5. JaponyaTokyo
  6. Tayvan – Taipei
  7. Makao
  8. Hong Kong

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bir × 5 =

Başa dön tuşu
Kapalı