Ekonomi Bilgileri

Dinamik Fiyatlandırma Nedir?

Dinamik fiyatlandırma, firmaların talebe bağlı olarak mal / hizmet fiyatlarını sürekli ayarlamak için kullandıkları bir yöntemdir. Örneğin, talepte bir artış olması durumunda, şirketler piyasa verisine fiyatı artırarak yanıt verir. Dinamik fiyatlandırma bir firmanın birden fazla farklı fiyat belirlemesi ve toplam geliri en üst düzeye çıkarmasını sağlar.

Dinamik fiyatlandırma sistemi için gerekenler:

  • Fiyatların belirlenmesinde bir derece piyasa gücü
  • Farklı talep esneklikleri ve ödeme istekliliği olan tüketiciler
  • Firmanın talebin nasıl dalgalandığının farkında olma becerisi
  • Farklı fiyatlarda yeniden satış yapılmasını önleme.

Dinamik Fiyatlandırma Örnekleri

Google Reklamları. Google reklamları için ödeme ücreti, piyasadaki arz ve talep tarafından belirlenir. Rekabetçi anahtar kelimeler için olan reklamlar, daha fazla talep olduğu için fiyatı artırır. Bir anahtar kelime daha az rekabetçi hale gelirse, fiyat düşer. Uçuşların fiyatı; THY, Pegasus, Anadolu Jet vb. ne kadar sattıklarına bağlı olarak sürekli güncellenmektedir.

Dinamik Fiyatlandırmanın Avantajları ve Dezavantajları

Avantaj: Firmalar gelirlerini artırabilir ve daha geniş bir hizmet yelpazesi çalıştırmaya olanak sağlayabilir. Dinamik fiyatlandırma olmadan, taksi şoförlerinin çalışmak istemediği günün bir saatinde taksi almak zor olabilir.

Dezavantaj: Daha yüksek bir fiyat ödeyen tüketiciler kendilerini dolandırılmış veya kazıklanmış hissedebilir. Tüketiciler sürekli fiyat değiştiren bir şirkete güvenemeyeceklerini hissedebilirler. Bu, uzun vadede pazar payına zarar verebilir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu