Dr. Dilâver Cebeci, (d. 1943, Kelkit/Gümüşhane – ö.29 Mayıs 2008). Şair, Yazar, Akademisyen.

1970 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Aydın’da öğretmenlik ve Halk Eğitimi Başkanlığı, İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsü’nde öğretim görevliliği, Diyanet işleri Başkanlığı’nda neşriyat uzmanlığı, Üsküdar Kız Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde İktisat Tarihi yüksek lisansı ve sosyoloji doktorası yapan Cebeci, Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Özellikle bestelenen Türkiyem şiiriyle adını geniş kitlelere duyuran Cebeci, İstanbul’un Fethinin 555. yıldönümü gününde 29 Mayıs 2008 tarihinde vefat etti. İlk şiiri 1965 yılında Defne dergisinde çıktı. Şiirleri, hikâyeleri, mensureleri ve mizah yazılan Devlet, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Güney Su, Ortadoğu, Hergün, Yeni Düşünce, Ayrıntılı Haber, Türkiye dergi ve gazetelerinde yayınlandı.

Dilâver Cebeci, millî ve tarihi motiflerle bezeli lirik şiirleriyle tanınır. Edebiyatımıza “Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi” mizahî tipini kazandırdı. Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla yazdığı yazılarında Türk sosyal hayatına bir 16. yüzyıl Osmanlı vatandaşı gibi bakarak, bu hayatın Türk kültürüne yabana yönlerini latif bir üslupla hicvetti. Edebiyatımızda uzun ve hikâyemsi mensure türünü denedi ve bu denemelerinde milli romantizmi vermeye çalıştı. 2008 yılında kalp krizinden vefat eden şair İstanbul/Çengelköy mezarlığına defnedilmiştir.

Kurt Logo Tamga


Şiirleri.

Türkiyem – Dilaver Cebeci

Başbuğ’a Mektup – Dilaver CEBECİ

Babamın Yarım Kalmış Sevdasının Yerine – Dilaver CEBECİ

Birlik Çağrısı – Dilaver CEBECİ

Bu Yusuf’un Zindandan Seslenişidir – Dilaver CEBECİ

Dönence – Dilaver CEBECİ

Dündar Taşer – Dilaver CEBECİ

Ellerini Bana Verecekmisin – Dilaver CEBECİ

Gazel – Dilaver CEBECİ

Hasret – Dilaver CEBECİ

Hasret Türküsü – Dilaver CEBECİ

İltica – Dilaver CEBECİ

Nur Dağından Gelenler – Dilaver CEBECİ

Olumsuz Koşma – Dilaver CEBECİ

Şimdiki Zaman Çekiminde Bir Mahkuma Mektup – Dilaver CEBECİ

Sitare – Dilaver CEBECİ

Şahlanış Marşı – Dilaver CEBECİ

PAYLAŞ