Gabe Newell Valve Şirketi’nin yeni CEO’su. Şirketi Half-Life, Left 4 Dead, Portal, Dota 2, Counter-Strike ve daha birçok oyunupiyasaya sürmesiyle ün kazandı. Gabe’in net değeri 4.1 milyar dolar. Para kazanmak için oyun geliştiren birine göre kulağa delice geliyor. Peki nereden geliyor bu değirmenin suyu? ESpor toplam ödül havuzunda en büyük paya ($20,770,640.00 “2016 Uluslararası” turnuvası) sahip Dota 2 gibi son derece popüler oyunların yanı sıra, Steam Topluluk Pazarı’nda koskoca bir oyuniçi item pazarı bulunuyor. Steam, Valve’nin sahip olduğu ve 12.5 milyon eşzamanlı kullanıcısı olan dijital bir dağıtım platformu.

Skin pazarının ortaya çıkışı

Oyuniçi itemlerinin çoğu Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO)’dengeliyor ve skin ismini alıyorlar. Bilgisayar oyunları, oyuncularının karakterlerinin görünüşlerini düzenleyebilmelerine olanak sağlıyor. Genellikle, cinsiyetinizi, giysilerinizi ve saç stilinizi seçebiliyor oluyorsunuz. Ama yeni çıkan oyunlarda karakterin görünüşünün neredeyse her detayını seçmek mümkün. CS:GO farklı bir rota izledi ve silahlarını skinleri kullanarak özelleştirmeye başladı. Garip olan şeyse; skinler bir silahın performansını herhangi bir şekilde geliştirmiyor, yalnızca tasarımını değiştiriyor. Bazı oyuncular, bir oyuniçi itemin yalnızca görünüşü için büyük meblağlarda paralar harcamaya hazır.

Skinler genel olarak CS:GO oynarken elde ediliyor ama ayrıca Steam Topluluk Pazarı’ndan da para karşılığı alınabilirler. Çoğunun makul fiyatları var ve bu sektör çok başarılı gibi görünmüyor ama unutmayın ki Counter-Strike: Global Offensive’in milyonlarca aylık aktif oyuncusu var. Valve’nin her CS:GO ile ilgili işlemden %15 ücret aldığı göz önünde bulundurulursa ticaretinden sağladıkları gelir hayli yüksek. Steam Pazarı’ndan para çekemiyor ve o parayı yalnızca platformdan başka bir şey alırken kullanabiliyor olmanız nihai gelir daha da büyük hale getiriyor.

Skin ticareti sektörü

Bu kısıtlama skin ticaret işini başlattı. Bağımsız platformlar, fiyatlarını düşürerek skinler için gerçek para ödüyor. Çoğu fiyat listesi görevi görüyor. skins.cash gibi olan diğerleri ise, çeşitli ödeme metotları ve para birimleri sunarak derhal CS:GO skinleri satın alabilmenize olanak sağlıyor. Skinleri çip olarak kullanan kumarhaneler bile var. 2013’te yalnızca kozmetik bir parça olarak oyuna getirilen şey 2017’de her nasılsa online bir para birimi halini aldı. Bu gizem çok hareket yarattı. Artık Gabe’in servetini nasıl kazandığını anlayabilirsiniz.

PAYLAŞ