İnternet ve Sosyal Medya

CPU Nedir?

CPU, bir bilgisayarın beynidir. “Merkezi işlem birimi” anlamına gelen CPU bunları çalıştırmadan önce komutları yorumlar. CPU ayrıca bir işlemci veya merkezi işlemci olarak da adlandırılır.

Bir CPU sinyalleri ve kodu yorumlamak için karmaşık algoritmalar ve programlama kullanır. Birçok bilgisayar işlemcisi, bilgileri daha verimli ve hızlı bir şekilde işlemelerine yardımcı olan birden fazla çekirdek içerir. Bir CPU programdaki koddan bilgi alır. Kodun ne için olduğunu anlamak için okur ve sonra yönergeleri yürütür.

CPU, belli bir stili veya model bir merkezi işlemci modelini tutmak için özel bir yuvada anakart üzerinde oturan bir bilgisayarın küçük, kare, dahili bir parçasıdır. 

Birçok işlemci anakarta kolayca zarar veren kelepçeler ve pimlerle bağlanır. Bir CPU, verileri işleyen ana bileşen olduğundan, çalıştığı için çok sıcak oluyor ve Fisher’e göre hasarı önlemek için bir soğutucu ve fan gerekiyor. Alternatif olarak, bazı bilgisayarlarda su soğutma sistemleri kullanılır.

En popüler iki CPU markası AMD ve Intel’dir ve bu işlemciler telefon, dizüstü bilgisayar, masaüstü ve oyun konsolları gibi çeşitli elektronik cihazlarda bulunur. İşlemci hızları megahertz ve gigahertz olarak ölçülür.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu