Çin Seddi Hangi Maddelerden Yapıldı?

Çin Seddi, kuzey Çin’in tarihi sınırları boyunca yer almaktadır. Ming Hanedanı zamanında yapımı başlayan Çin Seddi, 21.196.180 metre uzunluğundadır. Türkistan bozkırlarında yaşayan Türklerin saldırılarına karşı yapımı başlayan Çin seddi, farklı hanedanlar tarafından devam ettirilmiş ve sonunda bu devasa eser meydana gelmiştir.

Çin Seddi’ni inşa etmek için kullanılan malzemeler, Çin Seddi’nin bölümlerine göre değişmektedir.

 • Örneğin Gansu Eyaletinin daha kurak bölgelerinde, güneşte kurutulmuş çamur tuğlalar kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda malzemelerin karmaşıklığı, özellikle de genişlemeyi amaçlayan Qin hanedanı döneminde artarken, yeni duvarlar toprak ve odun kullanılarak yapılmıştır. Yerel malzemeler olduğundan kaynak ve kullanımı kolaydır.
 • Tuğlalar, Tang hanedanlığı sırasında kullanılmış ve sadece büyük ölçekli inşaatlar için üretilmeleri pahalı olduğundan, diğer malzemelerin yanında kullanılmıştır. Bununla birlikte, hafif olduklarından tuğlaların taşlara göre kullanımı daha kolaydı.
 • Çin Seddi’nin daha büyük bir bölümünü inşa eden Ming hanedanı sırasında tuğla üretimi teknikleri gelişmiştir ve böylece kireçle yapılan harçla güçlendirilmiş tuğlalar kullanılarak daha çok duvar inşa edilmiştir.
 • Taşlar, kullanılan diğer malzemelerle karşılaştırıldığında çalışmak için çok daha zor olsa da, bunlar en dayanıklı malzemelerdir.
 • Çin Seddi yapıcıları olabildiğince çok yerel halihazırda var olarak kullanılan malzemeyi kullandılar, bu nedenle taşların bol olduğu dağlarda, dikdörtgen bloklara kesilmiş taş kullandılar. Bunlar duvarlara temeller ve geçitler inşa etmek için kullanıldı.

Çin Seddi, Ming, Song, Qin ve Tao hanedanları da dahil olmak üzere dönemlerine göre var olan hanedanların kollektif çabası ile inşa edilmiştir.

Öneri: Çin Doğu Türkistan’dan Ne İstiyor? Çin’in Orta Asya Politikası Nedir?

Etiketler

2 Yorum

 1. G… korkusu adama neler yaptırıyor ama 😀 Bazı kısımları odundan yapılmış yazıyor, bizim ülkede olsa şimdiye çoktan yakmışlardı, duvarları dahi kırılırdı. Diyarbakır da sur lar hep çoplük gibi olmuş mesela..

 2. Çin seddinin yapım malzemeleri:
  Korku 🙂

  Beni en çok gururlandıran yapıdır 🙂 Amma ve lakin, korkunun ecele faydası yoktur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı