Çin Nüfusu 2019

Çin Nüfusu: Çin’in 2018 nüfusu, Birleşmiş Milletler projeksiyonlarına dayanarak 1.42 milyardır. Çin, resmi olarak Çin Halk Cumhuriyeti, bugün dünyanın en büyük ülkesidir.

10 Temmuz 2018 itibarı ile tahmini Çin nüfusu, 1.415.196.638 kişidir.

Bir sonraki en büyük ülke olan Hindistan vardır ve 1,28 milyar nüfusa sahiptir. Dünyanın üçüncü büyük ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri , 323 milyonluk çok daha küçük bir nüfusa sahiptir. Tahminler, Hindistan’ın önümüzdeki birkaç on yılda Çin’i dünyanın en kalabalık ülkesi olarak geçireceğini gösteriyor.

Çin Nüfus Belirsizliği

Ne yazık ki, Çin’de kaç kişinin yaşadığı sorusu etrafında bir kafa karışıklığı var. Bunun nedeni, hepsi Pekin tarafından yönetilmeyen birkaç farklı bölgeden oluşan bir ülke olmasıdır. Çin’in nüfus ve demografik özelliklerini anlamak için hükümetini biraz anlamaya yardımcı oluyor. Çin Halk Cumhuriyeti (PRC) Komünist Parti tarafından, 5 özerk bölge, 22 il, 4 doğrudan kontrol belediyesi ve 2 öncelikli özerk idari bölge (Macau ve Hong Kong) ile yönetilir.

Çin Nüfusu Yoğunluğu

Bir bütün olarak, Çin tahmini nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 145 kişi, ya da kare mil başına 375 kişidir. Bu, ülkenin büyüklüğü bakımından en büyük ve nüfus bakımından en büyüklerinden biri olmasına rağmen, 81. sırada yer almaktadır. Bununla birlikte, yoğunluk rakamları en büyük kentsel alanlara baktığınızda önemli ölçüde değişmektedir.

Nüfus Değişiminin Bileşenleri

  • Her 2 saniyede bir doğum,
  • Her 3 saniyede bir ölüm,
  • Her 2 dakikada bir net göçmen,
  • Her 6 saniyede bir kişilik nüfus artışı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı