Çığ Nasıl Oluşur? Çığ Düşmesi Neden Olur?

Çığ, temel olarak, yerçekimi kuvveti altında dağ yamaçlarını aşağı doğru kaydıran ve yoluna çıkan her şeyi barındıran hareketli bir kar yığınıdır. Çığ, hem insan kaynaklı hem de doğal faktörler tarafından tetiklenebilir. Çığlar doğada son derece ölümcül olabilir ve yamaçlarda ya da bir dağın tabanında bulunan tüm yerleşimleri gömebilir. Ölümler çoğunlukla birkaç metre kar altında gömüldüklerinde oksijen eksikliğinden kaynaklanır. Çığlar hem doğal hem de insan kaynaklı faktörler tarafından tetiklenebilir. Genellikle birden fazla faktör böyle bir felaketle sonuçlanmak için birlikte hareket eder.

İşte bir çığın nedenlerinin bir listesi:

Yoğun Kar Yağışı

Yamaçlarda kar birikmesine yol açan yoğun kar yağışı, çığ oluşumu için temel şartlardan biridir. Ağır kar fırtınalarının, çığların kolayca başlayabileceği dengesiz alanlarda sıklıkla kar biriktirdikleri için çığlara yol açma olasılığı daha yüksektir.

Rüzgar Yönü

Rüzgârın patladığı yön, ayrıca yamaçlardaki kar birikmesinin modelini de belirler. Yukarı yönde esen güçlü rüzgarlar, daha dik yamaçlarda bir kar kütlesinin toplanmasıyla sonuçlanabilir veya karın bir dağın üstesinden gelmesine neden olabilir. Böyle karlar kolayca bir çığ üretebilir.

Karların Katmanlanması

Bir yamaçtaki bir kar tabakası buza döndüğünde ve daha sonra buz tabakasının üstünde bir başka tabaka biriktiğinde, sonuncusu en ufak bir tetiğe doğru kaymaya oldukça duyarlıdır.

Dik Eğimlilik

Bir çığ sırasında kar, yer çekiminin etkisi altında kayar. Böylece, yamaçların daha dik olması, biriken karların daha büyük hızlarda yamaçları tahrip etmeleri ihtimalidir. Dengesiz kar kütlesine düşen kaya gibi küçük bir tetik çığa neden olabilir.

Yüksek Sıcaklıklar

Daha yüksek sıcaklıklar, kar yüzeyinin erimesine neden olabilir. Taze kar tabakası ani bir kar yağışı nedeniyle üstte toplandığında, bu tabaka üzerinde durduğu kaygan yüzey nedeniyle aşağı kaymaya oldukça yatkındır.

Depremler

Depremler , zeminin titreşmesine neden olan sismik dalgalar üretir. Dağların üzerindeki bir kar paketinin altındaki zeminin titreşmesiyle, karı yerinden çıkarabilir ve çığ gibi aşağıya doğru kaymasına neden olabilir.

Makineler ve Patlayıcılar Tarafından Üretilen Hareketler Veya Titreşimler

Çoğunlukla kar göremeyen kar tabakalarına sahip bölgelerde bulunan kar motosikletlerinin veya arazi araçlarının titreşimleri veya hareketleri katmanları yüzeyden yerinden çıkarabilir ve yer çekimi altında kayarak kayabilir. Patlamayı kırmak için patlayıcıların kullanımını içeren inşaat faaliyetleri, patlamadan kaynaklanan güçlü titreşimler nedeniyle bir çığ başlatabilir.

Ormansızlaşma

Bitki örtüsü genellikle araziyi sel, gelgit dalgaları, güçlü rüzgarlar ve hatta çığ gibi doğal afetlere karşı korur. Yamaçtaki ağaçların sıraları bir çığın bir dağın tabanında bulunan yerleşimlere ulaşmasını kontrol edebilir. Aynı zamanda çığın hareketini yavaşlatabilir. Bununla birlikte, ekonomik kazanç için insanlar tarafından ormansızlaştırma , çığa eğilimli bir bölgeyi ölümcül çığlara daha duyarlı hale getirmektedir.

Kış Sporları Etkinlikleri

Çoğu zaman, kayakçıların ya da dik yamaçları kapsayan diğer kış sporları aktiviteleriyle oluşan gevşek kar paketi üzerinde yaratılan baskı bir çığ başlatabilir.

Aybüke Asilhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı