Çevresel Maliyet ve Çevresel Maliyet Yönetimi Nedir?

Çevresel maliyet yönetimi, işletmenizin şirketinizin ticari faaliyetlerinin çevresel etkisiyle ilişkili maliyetleri kontrol etmesini sağlar. Şirketiniz, çevreyi hava kirliliği, üretim emisyonları, ıslak arazi etkisi ve atıklar vs gibi çeşitli yollarla etkileyebilir. 

Çevresel maliyetler, şirketinizin sorumlu olduğunu ve çevresel maliyetlerin muhasebeleştirilmesiyle ilişkili işçilik maliyetlerini içerir. 

Çevresel maliyetlerin etkin kontrolü, işletmenizin genel karlılığını artıracaktır.

Entegre Muhasebe Faaliyetleri

Çevresel etki maliyetlerini kontrol etmek, tüm muhasebe faaliyetlerinizi entegre ederek en iyi şekilde gerçekleştirilir. Kontrol etmeniz gereken maliyetler, çevresel etkileriniz, malzeme maliyetleriniz, yönetim faaliyetleriniz ile ilgili maliyetler ve üretim faaliyetleriyle ilgili maliyetleriniz ile ilgili işgücü maliyetlerini içerir. Tüm bu maliyetler, tüm çevresel maliyetlerinizi anlaşılabilir grafikler ve metrikler aracılığıyla dikkate almanızı ve yönetmenizi sağlayan raporlar üreten tek bir muhasebe sistemine dönüştürülmelidir.

Çevresel Öncelikler

Tüm iç ve dış işlemlerinizi değerlendirerek başlayın. Çevreyi korumak bir şirket önceliği ise, çevreyi olumsuz etkileyen ticari işlemlerin ortadan kaldırıldığından emin olmanız gerekir. 

Çalışanlarınızı şirket için belirlediğiniz çevresel önceliklere dahil edin. Örneğin, şirketinizin su kaynakları üzerinde bir etkisi varsa, çalışanlarınızın şirketteki her eylemin, toksinlerin tesisinizden ayrılmasına ve yakındaki akarsulara ve akiferlere girmesine izin vermemesini sağlaması önemlidir. Unutmayın, eğer toksinler çevreye yanlışlıkla salınırsa, çevresel temizlik ile ilişkili önemli maliyetler vardır.

Çevresel Zararın Önlenmesi

Ticari faaliyetler önemli çevresel hasara neden olduğunda, toparlanma maliyetleri şirketinizin başarısız olmasına neden olacak kadar büyük olabilir ve yıllarca sürebilecek davaları beraberinde getirebilir. Çevresel zararların önlenmesi, şirketteki herkesi çevreye zarar vermeden işlerini nasıl yapacakları konusunda eğitme konusudur. Ortamı koruyarak aynı zamanda işin nasıl yapılmasını beklediğinizi açıkça ortaya koyan politikalar oluşturun. Bu hedeflere ulaştığınızda, şirketinizin potansiyel değerini artıracaksınız.

Çevresel Planlama

Çevresel maliyetlerin anın mahrumiyetinde yönetilmeye çalışılması, nihayetinde çevreye ciddi zarar verebilecek ciddi bir hataya neden olacaktır. Etkili planlama, şirketin gelecek yıl ve belki önümüzdeki beş yıl boyunca üstlenebileceği her eylemin olası tüm sonuçlarını araştırmak için mevcut kaynaklara sahip iyi tasarlanmış ekiplerin çabaları ile en iyi şekilde gerçekleştirilir. 

Çevresel planlama, değerlendirmelerin yapılması, çalışmaların yapılması, güvenlik özelliklerinin değerlendirilmesi ve maliyet değerlendirmelerini içerir. Tüm olası çevresel etkiler göz önünde bulundurulduğunda, şirketinizin çevresel etkisinin ne kadara mal olacağını doğru bir şekilde belirleyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu