İlk Buzdolabını Kim İcat Etti? Buzdolabı Ne Zaman İcat Edildi?

Daha uzun süre dayanması için yiyeceğin korunmasının birçok yöntemi vardır. Konserve, salamura veya tuzlama olabilir. En yaygın yöntem soğutmadır ve binlerce yıldır yiyeceklerimizin bozulmaması için soğuk kullanırız. Sadece son iki yüzyılda bu amaçla soğuk üretmek için teknolojiyi kullanıyoruz. Evlerimizde buzdolabı ve derin dondurucu kullanıyoruz. Soğutma, ısıyı kaldırarak soğutma koşulları yaratma işlemidir. Çoğunlukla gıda ve diğer bozulabilir maddeleri korumak ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için kullanılır. İşlevseldir, çünkü düşük sıcaklıklarda bakteri üremesi yavaşlar. Yiyecekleri soğutmayla koruma yöntemleri binlerce yıldan beri var, ancak modern buzdolabı yeni bir buluş. Bugün, Uluslararası Soğutma Dergisi’ndeki 2015 tarihli bir makaleye göre, soğutma ve iklimlendirme talebi dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır.

Buzdolabının Tarihçesi

 • Tarih dergisine göre, Yunanlılar, Romalılar ve İbraniler gibi diğer uygarlıklar karları çukurlarda biriktirdi ve çeşitli yalıtım malzemeleriyle kapladı. 17. yüzyıl boyunca Avrupa’nın çeşitli yerlerinde, suda erimiş olan salteterin soğutma koşulları yarattığı ve buz oluşturmak için kullanıldığı tespit edilmiştir.
 • Çinliler, M.Ö. 1000 yıllarında ve 500 yıl sonra buzları kesip depoladılar. Mısırlılar ve Hintliler, soğuk geceler boyunca buz yapmak için toprak kapları bırakmayı öğrendiler.
 • 18. yüzyılda Avrupalılar kışın buz topladılar, tuzladılar, pazen sarardılar ve aylarca tuttukları yerin altında sakladılar.
 • Yapay bir soğutmanın başlangıcında 1755, İskoç profesörü William Cullen basit bir aparatla sıcaklığın yapay olarak düşürüldüğünü gösteren bir deney yaptığında alındı. Dietil eteri kapalı bir kaba yerleştirdi ve içinde kısmi bir vakum oluşturmak için bir pompa kullandı. Dietil eter kaynamaya başladı çünkü düşük basınç kaynama noktasını düşürdü. Kaynayan dietil eter, çevredeki havadan ısıyı emer. Az miktarda buz bile yarattı, ancak cihaz pratikte kullanılamadı.
 • Bundan sonra birçok farklı sıvılar ve farklı makinelerle deneyler yapıldı. Modern buzdolabına en azından çok az benzeyen ilk bakışta, 1913 yılında Fort Wayne’den Fred W. Wolf, Indiana bir buz kutusunun üzerine monte edilmiş bir ünite icat etti. 
 • Detroit, Michigan’daki Nathaniel B. Wales, 1914 elektrikli soğutma birimini icat etti. Alfred Mellowes 1916’da yaptı ama 1918’de William C. Durant tarafından satın alındı ​​ve daha sonra Frigidaire Şirketi’ni kurdu. 
 • 1918’de Kelvinator Company tarafından otomatik kontrole sahip olan bir buzdolabı ortaya çıktı. Bu buzdolabı ünitelerinin çoğunda, soğuk kutu mutfakta iken, mekanik parçalara, motor ve kompresöre, bodrum katına ya da bitişik odaya yerleştirildi. 
 • 1927 yılında General Electric “Monitor-Top” ortaya çıktı ve ilk yaygın olarak kullanılan buzdolabı oldu. Bu ilk buzdolapları, çok zehirli olan sülfür dioksit veya metil format kullandılar, bu nedenle başka bir soğutma sıvısı sipariş edildi. 
 • Düşük toksisite alternatifi 1920’lerde ortaya çıktı ve buzdolabı pazarını genişletti. 
 • İlk dondurucular 1940’larda ortaya çıktı, daha sonra derin dondurucu olarak biliniyordu ancak İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar seri üretime geçmedi. 
 • Zaman içinde gelişmiş buzdolapları ve otomatik buz çözme ve otomatik buz yapma işlemleri 1950’lerde ve 1960’larda ortaya çıktı. 1970’lerde ve 1980’lerde buzdolapları daha verimli hale geldi.
 • Zaman içinde gelişmiş buzdolapları ve otomatik buz çözme ve otomatik buz yapma işlemleri 1950’lerde ve 1960’larda ortaya çıktı. 1970’lerde ve 1980’lerde buzdolapları daha verimli hale geldi. 
 • Mekanik soğutma kavramı, İskoç doktor olan William Cullen’in buharlaşmanın 1720’lerde soğutma etkisi yarattığını fark etmesiyle başladı. Saskatchewan’da bulunan Saskatoon merkezli bir sıhhi tesisat ve ısıtma şirketi olan Peak Mechanical Partnership’e göre 1748’de fikirlerini bir vakumda buharlaştırarak gösterdi.
 • Amerikalı bir mucit olan Oliver Evans, 1805’te sıvı yerine buhar kullanan bir soğutma makinesi tasarlamış ancak üretmemiştir.
 • 1820’de İngiliz bilim adamı Michael Faraday soğutmaya neden olmak için sıvılaştırılmış amonyak kullandı. 
 • Evans ile birlikte çalışan Jacob Perkins, 1835’te Soğutma Tarihine göre sıvı amonyak kullanarak buhar sıkıştırma döngüsü için patent aldı . Bunun için, bazen “buzdolabının babası” olarak adlandırılır.
 • Bir Amerika doktoru olan John Gorrie, 1842’de Evans’ın tasarımına benzer bir makine yaptı. Gorrie buzunu yaratan buzdolabını Florida hastanesinde sarı humma hastalarını soğutmak için kullandı. Gorrie , 1851’de yapay olarak buz yaratma yöntemi için ilk ABD patentini aldı.

Buzdolabı Nasıl Çalışır?

Dondurucu üniteleri evlerde, endüstride ve ticarette kullanılır. Yiyecekleri -18 ° C’nin altında depolarlar; bu da süresiz olarak güvenli olmasını sağlar. Genellikle -23 ila -18 ° C arasındaki sıcaklıkları korurlar, ancak buzdolapları ile birleştirilmeyen bazı dondurucular -34 ° C’ye ve hatta daha da düşük olabilir. Yiyecek depolama için optimum sıcaklık aralığı 3 ila 5 ° C’dir, bu nedenle buzdolapları genellikle -23 ° C’ye kadar düşebilecek, ancak asla düşmeyecek olsa da bu aralıkta ayarlanır. Ev tipi dondurucular, buzdolabının bir parçası olarak veya ayrı bir cihaz olarak yapılabilir. Ayrı bir cihaz olarak imal edilirlerse, ayakta durmak ve çekmeceye sahip olmak ya da gevşek bir konumda – sandıklar olarak yapılabilirler.

Bugün buzdolapları, yüz yıldan fazla bir süre önce buzdolaplarına çok benzer şekilde çalışıyor: SciTech’e göre sıvıları buharlaştırarak . Soğutucu maddeler, soğutmak için kullanılan sıvı kimyasallar, düşük sıcaklıklarda buharlaşır. Sıvılar buzdolabından tüplerin içinden geçirilir ve buharlaşmaya başlar. Sıvılar buharlaştıkça, gazlar buzdolabının dış tarafındaki bir bobine hareket ederken ısının serbest kaldığı yerlerde yanlarında ısı taşırlar. Gazlar tekrar sıvı hale geldikleri bir kompresöre geri gönderilir ve döngü tekrarlanır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 11 =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu