Tarihî Bilgiler ve Türk Tarihi

Buz Dolabı Ne Zaman İcat Edildi? İlk Buzdolabını Kim Buldu?

İlk buzdolabı ne zaman icat edildi, buzdolabı ne zaman bulundu, buzdolabı kaç yılında icat edildi, buzdolabını kim icat etti?

İlk Buzdolabı ve Tarihçesi Hakkında Bilgi: Gıda bozulmasını önlemek için düşük sıcaklıklı bir ortam kullanma fikri yüzyıllar boyunca olmuştur. Bilinen ev aletlerinin oluşturulması, kimyacıların, mühendislerin ve mucitlerin 18. ve 19. yüzyıllar boyunca yaptıkları bir dizi yeniliğin sonucudur. Amerikalı mucitler Oliver Evans, Jacob Perkins ve John Gorrie, 1800’lerin başlarında modern buzdolabının en eski versiyonlarını geliştirmekle tanındı. Bu yüzyılın sonlarında, Alman mühendis Carl von Linden’in çalışması, kimyasal soğutucunun verimli bir şekilde depolanmasına izin vererek, buzdolaplarının seri üretiminin önünü açtı. Bu içerikte Buzdolabı ne zaman icat edildi? İlk buzdolabını kim icat etti? gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz…

Gıda Korumada Erken Denemeler

İnsan kültürleri, soğuk sıcaklıkların değerli gıda maddelerini bakterilerden ve onları yenmez hale getirebilecek diğer faktörlerden koruyabildiğini uzun zamandır biliyorlar. Tuzlama ve kurutma gibi koruyucu yöntemler de etkiliydi, ancak bunlar her çeşit gıda için uygun değildi. Mekanik soğutma yaygın olarak kullanılmadan önce , birçok kültür, gıda depolama için buz denilen, doğal buz gibi kar ve kış kullanarak iyi yalıtılmış binalar kullandı. Bu yapılar Avrupa ve Asya’da MÖ 2. binyıla tarihlenir ve onları tasarlayan mühendislerin isimleri tarihe kaymıştır.

İlk Buzdolabının İcadı

Özellikle de elektrik ve cihazların pahalı olduğu veya bulunmadığı kırsal alanlarda, modern zamanlara doğru çok iyi kullanıldı. 1800’lü yılların başında, Amerikalı mühendis Thomas Moore, buzdolabının soğutulmuş bir portatif yalıtımlı odası olan buzdolabının ev versiyonunu yarattı. Moore, daha çok “buz kutusu” olarak bilinmesine rağmen, buluşu açıklamak için “buzdolabı” terimini kullanmıştır. Buz kutuları aynı genel şekle sahipti ve günümüzün buzdolapları olarak işlev görüyor ve bazı insanlar hala bu ismi kullanıyor. Birçok alanda, ABD’de “iceman” olarak bilinen yerel bir teslimatçı, bir araba veya kamyondaki mahallelere taze buz blokları getirecekti.

1750’lerde İskoç fizikçi William Cullen, bazı kimyasal reaksiyonların belli bir bölgeden ısı çekerek soğuk bir cep yarattığını keşfetti. Keşfedilmesinin pratik uygulamaları ile ilgisiz olan Cullen, modern soğutmanın temelini bulduğunu fark etmedi. Thomas Moore’un buzdolabını icat ettiği aynı dönemde Oliver Evans, Cullen’in kimyasal sürecini kullanmak için bir makine tasarladı, ama yapmadı. 1834’e kadar bilim adamı Jacob Perkins, ilk işleyen buzdolabını yaptı ve patentini verdi. Amerikan mühendisliğinde önemli bir figür olan Perkins, ev için ısıtma ve soğutma sistemleriyle de uğraştı ve bazen buzdolabının babası olarak anılıyor.

On yıl sonra, ABD’li doktor John Gorrie, sarı humma geçiren hastaların vücut ısısını düşürmek için sabit bir buz kaynağı arıyordu. Zamanında kullanılan buz dağıtım yöntemleri, amaçları için yetersizdi, bu nedenle Evans’ın orijinal tasarımından çalışarak, Perkins tarafından yaratılandan daha pratik ve verimli bir soğutma ünitesi kurdu. Bu modern buzdolabı için model oldu. Sonuç olarak, Evans, Perkins ve Gorrie bu önemli araç için krediyi etkin bir şekilde paylaşabilir.

Buzdolabı Nasıl Çalışır, Nasıl Soğutur?

Mekanik soğutma sistemleri, soğutucu akışkanlar olarak adlandırılan kimyasallara dayanır. Soğutucu akışkan cihazın içinden geçerken, sıkıştırılır, bu da sıcaklığını yükseltir. Bu ısı buzdolabının arkasından serbest bırakılır; ısı dağıldığında, soğutucu yoğunlaşır, ancak bu yüksek basınçta kalır. Soğutucu akışkan daha sonra basıncın düştüğü ve tekrar bir gaz haline dönüştüğü bir genleşme vanasından geçer. Sıvıdan gaza değiştiği için sıcaklığı düşer, havayı soğutur. Fanlar ve motorlar bu soğutulmuş havayı yalıtımlı bir alanda dolaştırır.

İlk buzdolapları eter gibi sıvı soğutucu maddeler kullandılar, ancak 1876’da Carl von Linden, sıvılaştırıcı gazın geliştirilmiş bir yöntemini keşfetti. Bu, soğutma cihazlarının seri üretimini pratik hale getirerek, 20. yüzyılda yaygın satış ve kullanım için yolu açmıştır.

Bununla birlikte, tasarımda hala ciddi sorunlar vardı. Erken soğutma üniteleri amonyak, kükürt dioksit ve metil klorür gibi yüksek derecede zehirli gazlar kullanmıştır. Bu gazları içeren odalar bazen sızdı ve 1900’lerin başlarında birkaç ölümcül ev kazasına yol açtı. Cihaz üreticileri, daha güvenli bir soğutma elemanının gerekli olduğunu fark etti ve bu da kloroflorokarbonlar ( CFC’ler ) adı verilen sentetik soğutucuların keşfine yol açtı . Aynı zamanda Freon® olarak da bilinir, onlarca yıl içinde dünya çapında standart soğutucu oldular.

Bununla birlikte Freon® mükemmel bir çözüm değildi. 1970’lerde bilim adamları, CFC’lerin Dünya’nın doğal ozon tabakasının tükenmesine katkıda bulunduğunu keşfettiler . Güneş ışımasının zararlı etkilerini arttıran ozon tabakası, büyük bir çevresel kriz olarak anlaşıldı. Dünya hükümetleri, CFC’lerin kullanımını 1980’lerde yasakladı, ancak onları istihdam eden tüm cihazların hizmet dışı kalacağı yıllar önceydi. Modern buzdolapları daha güvenli alternatif soğutucu akışkanlar kullanır ve yüksek verimli makineler genellikle eski birimler tarafından kullanılandan daha az miktarda kimyasal gerektirir.

Buzdolabı Güvenliği Hakkında Bilgi

ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre, erken buzdolapları yanıcı, zehirli, yüksek oranda reaktif veya bir arada kullanılan sıvıları ve gazları kullandı . Amerikalı bir mühendis ve kimyacı olan Thomas Midgley, 1926’da daha güvenli seçenekleri araştırdı ve florür içeren bileşiklerin çok daha güvenli olduğu ortaya çıktı.

DuPont tarafından Freon olarak pazarlanan kloroflorokarbonlar (CFC’ler), bileşiklerin yaklaşık 50 yıl sonra atmosferdeki ozon tabakasına zararlı olduğu keşfedilene kadar popülerlik kazanmıştır. Bugün üretilen buzdolaplarının çoğu, Kaliforniya Enerji Komisyonu’na göre CFC’lerden ve diğer birçok seçenekten daha güvenli olan hidroflorokarbonları (HFC’ler) kullanmaktadır, ancak yine de en ideali değildir.

EPA , buzdolaplarında soğutucu olarak kullanılabilecek güncellenmiş kabul edilebilir materyallerin bir listesini tutar . ABD Gıda ve İlaç İdaresine göre, buzdolapları gıdaları güvenli bir şekilde muhafaza eder, ancak yalnızca uygun sıcaklıklarda çalışıyorsa.

Buzdolapları yeterince soğuk tutulduğunda, bozulabilir gıdalar içindeki zararlı bakteriler hızla büyür ve yiyeceği kirletebilir, yenilirse ciddi tahrişlere hafif tahrişlere neden olabilir. FDA, bir buzdolabının sıcaklığının maksimum 40 Fahrenheit (4.4 derece Santigrat) değerine ayarlanmasını önerir; Ayrıca, buzdolabı aşırı şekilde paketlenmemeli ve dökülmeler derhal temizlenmelidir.

Bozdolabı Teknolojisi ve Geleceği

Soğutmada yeni teknolojiler arasında katı hal buzdolabıları ve mıknatıs kullanan buzdolapları sayılabilir. Geleneksel olarak, buzdolapları çok fazla ısı üreten ve bir odayı kolayca ısıtabilen büyük kompresörlere güvendiler, diyor Durham, North Carolina merkezli bir elektronik üreticisi olan Phononic CEO’su Tony Atti . Şirket adını isminin teorisinden, ısı taşıyan kuantum parçacıklarından alıyor.

Bu buzdolapları ayrıca, zararlı maddelerden ve yüksek sesle çalışan işlemlerden arınmış olmanın yanı sıra daha doğru bir şekilde kontrol edilme avantajına da sahiptir. Yeni bir buzdolabı türü titreşimsiz, sessiz, çevre dostu bir buzdolabı sağlamak için mıknatıs kullanır.

Haier tarafından BASF ve Astronotics ile birlikte inşa edilen manyetik buzdolabı, 1917’de Andre Weissen ve ark. Tarafından yazılan bir makaleye göre, 1917’de Pierre Weiss ve Auguste Piccard, Fransız ve İsviçreli fizikçiler tarafından keşfedilen manyetokalorik etkiye dayanan bir kavram kullanmaktadır . 2015 yılında Slovenya ve Danimarka’dan bir grup bilim adamı ve Springer International Publishing tarafından yayınlandı.

PR Newswire üzerindeki bir basın açıklamasına göre , uygun kırmızı şarap depolamanın tadını ve kalitesini korumak için çok özel ihtiyaçları vardır. Haier buzdolabı , bol miktarda ve uygun fiyatlı ham maddelere dayanan BASF’de yayınlanan bir habere göre, su bazlı bir soğutucu ile magnetokalorik ısı pompası (manyetik alan içinde ısınan ve olmadığı zaman soğuyan bir malzeme kullanarak) kullanır. Manyetik buzdolabı, geleneksel buzdolaplarından %35’e kadar daha az güç tüketir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Etiketler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu