Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Nedir?

Son 10 yıldır tüm dünyaya hızla yakaladığı değer artışı ve mevcut ekonomi sistemine önemli bir alternatif oluşumunun öncüsü konumunda bulunan Bitcoin, Türkiye’ de özellikle son birkaç yıldır çok fazla gündemde kendisine yer buluyor. Bu durumda Bitcoin’ in tam olarak ne olduğunu bilmeyen toplumdaki kesimlerin ne işe yaradığını merak etmesine neden oluyor. Bu gibi gelişmelerde zaten yüksek olan popülaritesinin daha da artmasına neden olan Bitcoin, doğrudan dijital temelli bir para birimi, ödeme sistemidir.

Bitcoin Nedir?

Merkezi bulunmayan bir mutabakat ağı olarak tanımlanan Bitcoin için ‘BTC’ kısaltması/sembolü kullanılmaktadır. Temel mantığı ve işleyişi kapsamında sistemde kullanıcıların birbirleri arasında herhangi bir banka-finans kuruluşu gibi aracılar olmadan para transferi yapabilmesine olanak veriyor. Transferlere ilişkin merkezin bulunmadığı tamamen dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemi içerisinde kaydı gerçekleştiriliyor. Söz konusu kayıt yapısı sıkça gündeme gelen ‘Blockchain’ sistemidir. Blockchain sistemi Türkçe kavramı olarak blok zincir manasına gelir ve sistemdeki tüm akışı oluşturan yapıdır.

Bitcoin Tarihi

2008 yılında dünyayı ilk defa kripto para sistemi ile tanıştıran Bitcoin, çok kısa bir süre içerisinde internet dünyasında başarıya ulaşmıştır. Özellikle de 0’dan başlayan değer artışı çok kısa bir süre içerisinde 20 bin dolar seviyelerine kadar ulaşmıştır. Bu süre içerisinde de çok inişli ve çıkışlı bir değer grafiğine sahip olsa da günümüzde halen dünyanın en değerli kripto para birimi konumunda bulunuyor. Zaten piyasanın önemli bir kısmını oluşturan işlem hacmi büyüklüğü ile de bu alanda ilk sırada bulunan Bitcoin’ in gelecek yıllarda da ciddi bir artış yaşayarak, yeni değer rekorları kıracağı öngörüsünde bulunuluyor.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Günümüzde dijital kripto para birimleri ile ilgilenen herkesin duyduğu bir kavram var ki bu kavram mining yani madenciliktir. Bu doğrultuda da Bitcoin madenciliği ilk yıllarında önemli üretimler sağlasa da son yıllarda belirlenmiş olan sınır üretim miktarına yaklaşılmış olması ve yüksek oranda madencilik ile BTC çıkartılmış olması nedeni ile artık daha da zorlu hale geldi. Bu yüzden de günümüzde Bitcoin madenciliği için kurulan bilgisayar donanımlarının mutlaka daha yüksek işlem gücüne sahip olması gerekir. Ne kadar yüksek işlem gücü o kadar terim bazlı ‘kazı’ yapılmasını sağlar ki bu durumda üretimin artışına imkan verir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?[Görsel Kaynak]

BTC madenciliği yerine doğrudan alım-satım ile yatırımda bulunmak isteyen kişiler ise hem yurtdışında hem de Türkiye’ de bulunan kripto para borsalarına üyelik oluşturarak, buralarda alınacak BTC veya diğer kripto para birimlerinin saklanacağı sanal cüzdan (wallet) oluşturulması gerekiyor. Borsaya yapılan TL ya da diğer para birimlerindeki yatırımlar ile kolayca ve güvenilir şekilde BTC alımı yapılabilir. Bu borsalarda ister BTC artışında TL gibi para birimlerine çevirim yapılabilir ya da daha farklı kripto para birimlerine tıpkı reel borsadaki mevcut kur değişimleri gibi değişimlerde gerçekleştirilebilir.

Kaynak Site: https://www.aktuelbilgiler.com/bitcoin-nedir-bitcoin-nasil-uretiliyor/

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı