Borç / GSYH Oranı Nedir? (Formülü ve Kullanımı)

Borcun GSYH’ye oranı, bir ülkenin  devlet borcunu, yıl boyunca toplam ekonomik çıktısıyla karşılaştırır. Bu oran yatırımcılar, liderler ve ekonomistler için yararlı bir araçtır. Bir ülkenin borcunu ödeme kabiliyetini ölçmelerini sağlar. Yüksek oran, bir ülkenin borcunu ödeyecek kadar üretim yapmadığı anlamına gelir. Düşük oran, ödemeleri yapmak için bol miktarda ekonomik çıktı olduğu anlamına gelir.

Bir ülke bir hane halkı olarak düşünülürse, GSYH hane halkının geliri gibidir.  Daha fazla para kazanırsanız, Bankalar size daha büyük bir kredi verecektir. Aynı şekilde, daha fazla üretilirse, yatırımcılar bir ülkenin borcunu almaktan mutluluk duyacaktır. Yatırımcılar geri ödeme konusunda endişelenmeye başladıklarında, daha yüksek temerrüt riski için daha fazla faiz getirisi talep edecekler. Bu, ülkenin borç maliyetini arttırır. Hızla borç krizi haline gelebilir.

Borç / GSYH Oranı Nasıl Kullanılır?

Borç / GSYİH oranı, yatırımcıların devlet tahvillerine ülkeler arasındaki borç seviyelerini karşılaştırmasını sağlar. Mesela,  Almanya’nın  2017 borcu 2.715 trilyon dolardı ve Yunanistan’ın 514 milyar doları buldu. Ancak Almanya’nın GSYİH’sı 3.8 trilyon dolar, Yunanistan’ın 281 milyar dolarından çok daha fazla. Almanya için borç / GSYH oranı yüzde 72, Yunanistan için yüzde 182 oldu. Öyleyse, borç / GSYİH oranı, hangi ülkenin temerrüde düşeceğini iyi bir tahmin ediyor  mu? Her zaman değil. Japonya’nın borç-GSYİH’ye oranı yüzde 228’dir. Japonya, temerrüt tehlikesi altında değildir, çünkü borcunun çoğu kendi vatandaşları tarafından tutulur. ABD borç-GSYİH oranı yüzde 104’tür. Yunanistan’ın aksine, Amerika Birleşik Devletleri borcu ödemek için daha fazla dolar basabilir. Bu nedenle  temerrüt riski  çok düşüktür. Bir ülkenin borç / GSYİH oranı arttıkça, durgunluğun  devam ettiğini gösterir. Bunun nedeni bir ülkenin GSYİH’sinin durgunlukta azalmasıdır. Vergilerin ve federal gelirin, hükümetin ekonomisini canlandırmak için daha fazla para harcadığı zaman tam olarak düşmesine neden oluyor. Eğer teşvik harcamaları başarılı olursa, durgunluk artacaktır.

Kaynak:

  • https://www.thebalance.com/debt-to-gdp-ratio-how-to-calculate-and-use-it-3305832

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı