Ekonomi Bilgileri

Bolu Kiralık Daire Fiyatları Ne Kadar?

Bolu’da kiralık daire arayanların bilmesi gerekenler…

Ankara ve İstanbul karayolu üzerinde bulunan Bolu, Anadolu’ya geçiş güzergâhında önemli bir konumda bulunuyor. Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan ve doğal güzellikleri ile adından söz ettiren Bolu’nun ekonomisi; sanayi, tarım ve ormancılığa dayanıyor. Bolu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 verilerine göre, 303 bin 184 nüfusa sahiptir. Bolu’yu öne çıkaran başlıca yerler ise şöyle; Abant Gölü, Gölcük Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Bolu Dağı, Kartalkaya Kayak Merkezi, Atatürk Orman Parkı ve Tarihi Bolu Evleri.

Bolu emlak piyasası

Karadeniz’in konut pazarında öne çıkan şehri Bolu’da Merkez, Gerede, Mudurnu, Göynük, Mengen, Yeniçağa, Dörtdivan, Seben ve Kıbrıscık olmak üzere toplam 9 ilçe bulunuyor. Şehrin en kalabalık ilçesi Merkez olurken, en az nüfuslu ilçesi Kıbrıscık oldu. Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Kartalkaya’nın yer aldığı Bolu, her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlıyor. Turizmin yanı sıra emlak sektöründe de önemli bir yere sahip olan Bolu’da satılık ve kiralık daire fiyatları yakından takip ediliyor. Peki, Bolu kiralık daire fiyatları ne kadar? İşte Bolu’da kiralık daire arayanların bilmesi gerekenler:

Bolu kiralık daire fiyatları 509 TL’den başlıyor!

Bolu’da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi bulunuyor. Bölgeye üniversite eğitimi için gelenler kiralık daire talebini artırıyor. Son yıllarda yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler kiralık daire tutmayı tercih ediyor. Farklı konut tiplerinin yer aldığı Bolu’da hemen hemen her bütçeye uygun kiralık daire bulmak mümkün. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Eylül ayı verilerine göre, Bolu kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, minimum 509 TL, maksimum 849 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 679 TL olarak ölçümleniyor. Şehirde kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi 22 yılı buluyor.

Bolu’da kiralık daire ararken dikkat edilmesi gerekenler!

  • Batı Karadeniz’in konut pazarında öne çıkan şehrinde kiralık daire ararken kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.
  • Bütçenizi ve oturmak istediğiniz yeri belirmeli, fiyat karşılaştırması yapmalısınız.
  • Beğendiğiniz ve kiralamak istediğiniz daireyi yakından incelemelisiniz.
  • Bölgenin güvenli olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Evin tesisatının sağlam mı? Elektrik borcu var mı? Güneş alıyor mu? Aylık apartman giderleri ne kadar? Bu ve buna benzer soruların cevabını ev sahibinden öğrenmelisiniz. Öğrenmelisiniz.
  • Bölgede yaşayanların sosyo-ekonomik durumunu incelemelisiniz.
  • Evin hastane, alışveriş merkezi gibi sosyal alanlara yakın olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Yaşamak istediğiniz eve karar verdiyseniz, kira sözleşmesini hazırlarken bazı noktaları gözden kaçırmamalısınız. Kira sözleşmesini imzalamadan önce; Tamirat masrafları kime ait olacak? Depozito ne kadar? Evle alakalı tüm detayları öğrenmelisiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu