Bitcoin nedir?
Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir? Son yıllarda internet dünyasında popüler olan ve yeni bir para birimi olarak görülen Bitcoin, birçok tartışmayı ve yasal olayı destekliyor ancak son zamanlarda çok büyük şirketler tarafından destekleniyor. Bitcoin nedir?

Son dönemde yatırımcıların odak noktası haline gelen bu para birimi ile ilgili merakı, inanılmaz bir artışla topladık.

Bitcoin nedir? Ne İşe Yarar?

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında başlatılan deneysel bir para biriminden olan Bitcoin’in bugün popüler bir sanal para birimi haline geldiği hiçbir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi yok.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in kurucusunun adı ve son zamanlarda Avustralya Craig Wright tarafından yıllarca kendini gizlemek için kullanıldı. Transfer işlemleri iki taraf arasında doğrudan aracı olmadan gerçekleştirilir.

Yani, Bitcoin’in sahibi olmadığı için değeri belirleyebilen veya oynatabilen tek bir kuvvet yoktur.

1 Bitcoin kaç tane Türk Lirası’dır? Bitcoin değeri ne kadardır? Bu sanal para biriminin bağlı olduğu bir güç veya merkez olmadığı için arz ve talep koşulları fiyatı belirler. Talep normal ekonomik koşullarda olduğu halde talebin artması, talebin fiyatta düşmesi.

Bununla birlikte, son yıllarda para biriminde ciddi bir düşüşe neden olsa da, kolayca tekrar yükseldiğini söyleyebiliriz.

Üstelik uzmanlar, Bitcoin’in hâlâ hak ettiği düzeye gelmediğini ve yükselmeye devam edeceğini iddia ediyor.

Günümüz ekonomisine bir örnek vermek için dolar veya euro yüksek bir düşünce yüzünden satın alınır ve yükseldiğinde satanların sanal para için de aynı yatırım yapması sağlanır.

Gün içinde değerde önemli değişiklikler olması nedeniyle, düşük alışveriş oranları oluşturan insanlar bir günde ciddi bir kâr elde edebilir.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Bitkocuğu satın almak veya göndermek için sanal cüzdanlar oluşturmanız gerekir. BTCTurk stil siteleri üzerinden oluşturabileceğiniz bu sanal cüzdanlar için sınır yoktur.

Dolayısıyla bir kişi istediği kadar çok sanal cüzdan oluşturabilir. Transfer işlemleri, doğrudan sanal cüzdan numaranıza yapılır ve banka transferlerinde kullanılan IBAN numarasıyla karşılaştırabiliriz.

Bitcoin’i internetten geçirebilir veya satın aldığınız veya çıkardığınız diğer kişilere gönderebilirsiniz. Ülkemizde yaygın olmamasına rağmen, Steam gibi popüler internet mağazaları Bitcoin için çalışmaya devam ediyor.

Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

Bu para birimine sahip birçok insan, eksi madenciliği, yani madonna’dan geliyor. Geçtiğimiz on yıl boyunca, bu sanal para birimi üretmek isteyen kullanıcılar ağırlıklı olarak bilgisayar kartlarına, özellikle de ekran kartlarıyla yatırım yapıyorlardı.

Ancak günümüzde bu iş için özel olarak üretilen cihazların satışı ve bazı ülkelerde çiftlikler olarak adlandırılan büyük üretim alanlarının kurulması, kişisel olarak madenciliği zorlaştırdı ve bilgisayarlar tarafından tüketilecek ek elektrik maliyeti nedeniyle çıktı.

Başka bir alternatif olan Bulut Madenciliği, belirli şirketlerle yapılan periyodik anlaşmalar sonucunda üretimde kullanılan özel ekipmanın kibar bir ortağı olarak kar elde etmektir.

Bulut Madenciliği şirketleri için ödediğiniz miktarlar genellikle 3 ila 6 ay arasında kar elde etmenizi sağlar. Bununla birlikte, son yıllarda çok güvenilir olduğu bildirilen bazı şirketlerin kapatılması, insanların bu yatırımları yapma konusunda tereddüt göstermesine neden oldu.

Bitcoin Güvenliği

Gerçekten tamamen sanal bir para birimi olması, herhangi bir bankanın basılmadığı, hesaplarınızın ele geçirilemeyeceği ve belirli bir güç tarafından kontrol edilemeyeceği gerçeği, ekonomik uzmanlar tarafından bir övgü olarak görülüyor.

Ancak, dijital ve internet kavramlarıyla ilişkili en büyük tehlike, siber saldırıların dijital para birimleri için büyük bir risk oluşturmasıdır.

Mali çevrelerin, maalesef 6.5 milyar dolar piyasa değeri ile geleceğe yönelik umut verici para birimi, dijital yapı nedeniyle büyük hırsızlığa maruz kalabilir.

Örneğin geçen yılın Ocak ayında Slovenya merkezli Bitstamp’a saldırı düzenlendi ve yaklaşık 5 milyon $ değerinde BTC çalındı. Yine Şubat ayında, Çin merkezli Bter saldırılarına bir diğer saldırı ve 1.75 milyon Dolar değerinde BTC oynandı.

Peki insanlar Bitcoin ticaretine nasıl güveniyor?

Aslında, bu sorunun cevabı hem çok basit hem de çok zor. İnternetteki her zaman açık uyarı sanal para birimi için de geçerlidir, virüslere ve bilinmeyen e-postalara karşı dikkatli olmalısınız.

Çünkü, bilgisayarınıza bulaştıran bir virüsle cüzdanınıza ulaşan kötü niyetli bir kişi tüm paranızı boşaltmanın ortasında kaybolabilir.