Beka Meselesi Nedir?

"Bir ülkenin önceliği ulusal güvenliğidir. Çünkü devletin varlığı, o devletin gelecek vizyonunu çizmesini sağlar. Ama Avrupa ile Asya arasında kalan bir ülkeden Norveç gündemi beklemeyin."

Instagram’da @baydno adlı kullanıcı tarafından 15.08.2019 tarihinde beka meselesi ile ilgili paylaşılan ve çok sayıda etkileşim alan o ifadeler:


“Dün bir video gördüm. Şikago Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü John Mearsheime’nin bir enstitüdeki konuşması. Çok kilit açıklamalarda bulunuyordu ama şu cümleleri çok dikkatimi çekti: “Ülkelerin güvenliği gelişim ve refahından önce gelir. Hayatta kalamayan bir ülke zaten refaha kavuşamaz ve başka bir hedefe yönelemez.”

Vatandaşlar olarak çok farklı hayat görüşlerinde çok farklı fikirleri savunabiliriz. Bazı özgürlüklerden dem vurup bazı konularda hassasiyet gösterebiliriz. Ama… Her zaman savunduğum bir şey var: Bir ülkenin Mearsheime’nin de dediği gibi önceliği ulusal güvenliğidir. Çünkü devletin varlığı, o devletin gelecek vizyonunu çizmesini sağlar. Var olan devlet, yeni nesilleri görmemizi sağlar. Var olan devlet, özgürlükler konusunda tartışma ortamını bizlere sunar. Ama Avrupa ile Asya arasında kalan bir ülkeden Norveç gündemi beklemeyin.

Devletin güvenliği son zamanlardaki ‘beka sorunu’ açıklamalarına benzetilebilir. Ama bu beka sorunu yerel seçimlerde dillere pelesenk edecek kadar hafif bir olay değildir. Beka sorunu şu an Fırat’ın doğusundaki terör örgütünün devlet hale gelmesidir. Beka sorunu Doğu Akdeniz’de Kıbrıslı Türkler ile birlikte 82 milyonun miras hakkının ve Kıbrıs’ın geleceğinin işgal edilmesidir. Hükumet ve muhalefet beka sorunundan bahsediyorsa bu iki olayı halka anlatsın. 82 milyon bunun farkında olsun. Arkasına vatandaşlarını alan devletin karşısında süper güç de onlarca ülkeden oluşan ittifaklar da duramaz. Sonuna kadar diplomasi, yeri geldiğinde gösterilecek diş ile mutlak zaferi beraberinde getirecektir. İsimlere değil, devletinize güvenin.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dün bir video gördüm. Şikago Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü John Mearsheime’nin bir enstitüdeki konuşması. Çok kilit açıklamalarda bulunuyordu ama şu cümleleri çok dikkatimi çekti: . “Ülkelerin güvenliği gelişim ve refahından önce gelir. Hayatta kalamayan bir ülke zaten refaha kavuşamaz ve başka bir hedefe yönelemez.” . Vatandaşlar olarak çok farklı hayat görüşlerinde çok farklı fikirleri savunabiliriz. Bazı özgürlüklerden dem vurup bazı konularda hassasiyet gösterebiliriz. Ama… Her zaman savunduğum bir şey var. Bir ülkenin Mearsheime’nin de dediği gibi önceliği ulusal güvenliğidir. Çünkü devletin varlığı, o devletin gelecek vizyonunu çizmesini sağlar. Var olan devlet, yeni nesilleri görmemizi sağlar. Var olan devlet, özgürlükler konusunda tartışma ortamını bizlere sunar. Ama Avrupa ile Asya arasında kalan bir ülkeden Norveç gündemi beklemeyin. . Devletin güvenliği son zamanlardaki ‘beka sorunu’ açıklamalarına benzetilebilir. Ama bu beka sorunu yerel seçimlerde dillere pelesenk edecek kadar hafif bir olay değildir. Beka sorunu şu an Fırat’ın doğusundaki terör örgütünün devlet hale gelmesidir. Beka sorunu Doğu Akdeniz’de Kıbrıslı Türkler ile birlikte 82 milyonun miras hakkının ve Kıbrıs’ın geleceğinin işgal edilmesidir. Hükümet ve muhalefet beka sorunundan bahsediyorsa bu iki olayı halka anlatsın. 82 milyon bunun farkında olsun. Arkasına vatandaşlarını alan devletin karşısında süper güç de onlarca ülkeden oluşan ittifaklar da duramaz. Sonuna kadar diplomasi, yeri geldiğinde gösterilecek diş ile mutlak zaferi beraberinde getirecektir. İsimlere değil, devletinize güvenin.

Dünyada Neler Oluyor? (@baydno)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı