Azeri mi Azerbaycan Türkü mü?

Ramin Sadıqov | Facebook

Azeri kelimesinin etimolojisini araştırdığımızda şu gerçek çıkıyor karşımıza; eskiden Adari adlı İran dilli bir etnik grup 17. yüzyıl başlarına kadar bugünkü İran’ın doğu (Hazar kıyısı) kısımlarında Erdebil ve Zencan civarında yaşamıştır.

17. yüzyılın başlarına kadar var olmuş bu etnik grubun konuştuğu dil, tek bir dil olmayıp, bölgedeki yerel dillerin karışımı şeklinde, daha çok bugünkü Zazaca ve Talışçaya yakın olmuştur. Fakat 11. yüzyılda İran bölgesine Oğuzların gelişiyle beraber dil ve dili kullanan o etnik Adari (Azeri) halk kaybolmaya başlamış, İran tamamen Türk etkisinde kaldıktan sonra ise tamamen ortadan kalkmıştır.

Dolayısıyla bugün Kuzey ve Güney Azerbaycan’da halk Türk’tür, Azerbaycan Türkleridir. Kaybolmuş İrandilli Azeri etnik grubuyla alakası yoktur. Azerbaycan 1828’de 2’ye bölününce kuzeydekilere hiçbir zaman Azeri denmemiş, Kafkasya Tatarları, Tatarlar, Azerbaycan Türkleri ve en sonda SSCB’de Azerbaycanlılar denmiştir. Azeri, Fars rejiminin güneydekileri adlandırması böylece Anadolu’ya da geçmiş haldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 + 13 =

İlginizi Çekebilir:

Başa dön tuşu
Kapalı