Azerbaycan Cumhurbaşkanları Listesi 2019

Azerbaycan devlet başkanları listesi. İlk Azerbaycan Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanları da bu listeye dahil edilmiştir.

1- Mehmet Emin Resulzade

28 Mayıs 1918 ile 7 Aralık 1918 tarihleri arasında 193 görev yaptı.

2- Alimerdan Topçubaşov

7 Aralık 1918 – 27 Nisan 1920 tarihleri arasında görev yapmıştır.

Transkafkasya Sosyalist Federatif Sovyet Cumhuriyeti (1922-1936) ve Sovyet Sosyalist Azerbaycan Cumhuriyeti (1936-1991) adı altında görev yapan isimler ise şöyledir:

  • Mirza Davud Huseynov (1894-1938)
  • Victor Naneyshvili (1878-1940)
  • Yelena Stasova (1873-1966)
  • Vladimir Dumbadze (1879-1934)

Azerbaycan Cumhuriyeti dönemi (1991-güncel)

1- Ebülfez Elçibey

16 Haziran 1992 ile 1 Eylül 1993 tarihleri arasında görev yaptı.

2- Haydar Aliyev

3 Ekim 1993 ile 31 Ekim 2003 tarihleri arasında görev yaptı.

3- İlham Aliyev

31 Ekim 2003’ten günümüze kadar devam ediyor.

25 yaşında, Grigory Kaminsky Azerbaycan tarihinin en gençiydi ve Haydar Aliyev 70 yaşında en yaşlı cumhurbaşkanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu