Avrasya Nedir? Avrasya Kıtası Neresidir? Avrasya Ülkeleri Nelerdir?

Avrasya Nedir? Avrasya, Avrupa ve Asya’nın kıta bölgesidir. Doğudaki Pasifik Okyanusu, batıda Atlantik Okyanusu, Afrika’dan Akdeniz Okyanusu ve Kuzey Kutbu Okyanusu ile çevrili kuzey doğu yarımkürede yer almaktadır. Sınırları keyfîdir, siyasi görüşlere göre değişmektedir. Tarihsel olarak Karadeniz ve Avrupa Denizi olarak görülen Avrupa ve Asya arasındaki sınır çizgisi; bugün değişime uğramıştır. Günümüzde, Ural ve Kafkasya hattı daha çok iki kıtayı ayırmak için kullanılmaktadır.

Avrupa ve Asya arasındaki iki farklı kıta olarak bölünmüşlük, tarihsel bir toplumsal yapı kaynaklıdır. Çünkü kıtalar arasında gerçek bir fiziksel ayrışma yoktur. Avrasya bazı kişi ve görüşlerce tek kıta olarak tanınır.

Avrupa Siyasi Haritası ve Asya Kıtasıyle Sınırları

Urallar, nesiller boyu Avrupa ve Asya arasında bir belirleyici olarak işlev gördü, ama yine de bu, toprak kitleleri arasında doğal bir bölünme değildi. Avrasya, Süveyş Kanalı’nda Afrika ile ilişkilidir ve bazı durumlarda Afrika’da Afro-Avrasya denilen Dünya üzerindeki en büyük sınır öbeklerini ifade etmek için de kullanılır.

Aslında, “Avrasya” coğrafi bir kavramdır: bu anlamda, sadece en büyük kıtadır; Avrupa ve Asya’nın birleşik toprak kütlesini ifade eder. Bununla birlikte, jeopolitik olarak, kelimenin her milletin kendine özgü jeopolitik çıkarlarını yansıtan birkaç farklı anlamı vardır.

Avrasya Hakkında İlginç Bilgiler

  • Avrasya yaklaşık 55.000.000 kilometre kare ve dünyanın toplam arazi alanının yaklaşık %36.2’sini kapsar.
  • Kara kütlesi 5 milyardan fazla insanı üzerinde taşıyor ve insan nüfusunun yaklaşık %70’ine denk geliyor.
  • İnsanlar ilk önce 60.000 ila 125.000 yıl önce Avrasya’ya yerleşti.
  • Fizyolojik olarak Avrasya tek bir kıtadır. Avrasya’nın tektonik levhasında Avrasya’nın birçoğu, Amur Plakası, Yangtze Plakası, Sunda Plakası, Burma Plakası, Hint Plakası, Arap Plakası, Anadolu Levhası ve Ege Levhası’nı da kapsamaktadır. Avrasya’nın jeodinamiği, Avrasya Plakası ve Hint Plakası arasındaki etkileşim tarafından belirlenmektedir.
  • Büyük Britanya, İzlanda ve İrlanda’nın yanı sıra Japonya, Filipinler ve Endonezya’nın da bulunduğu bazı büyük adalar, genellikle bitişik toprak kütlelerinden ayrı olmakla birlikte Avrasya’nın popüler tanımına dahildir.

Avrasya Ülkeleri Listesi

Peki, Avrasya ülkeleri hangileridir? Avrasya ülkeleri nüfus yoğunluğuna göre şu ülkelerdir: 

Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Bangladeş, Rusya, Japonya, Filipinler, Vietnam, Almanya, İran, Türkiye, Tayland, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Myanmar, Güney Kore, ispanya, Ukrayna, Polonya, Irak, Suudi Arabistan, Özbekistan, Malezya, Nepal, Afganistan, Yemen, Kuzey Kore, Tayvan, Suriye, Sri Lanka, Romanya, Kazakistan, Hollanda, Kamboçya, Belçika, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Macaristan, İsveç, Azerbeycan, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Avusturya, Tacikistan, İsrail, İsviçre, Hong Kong, Bulgaristan, Sırbistan, Ürdün, Laos, Kırgızistan, Danimarka, Singapur, Finlandiya, Slovakya, Norveç, Türkmenistan, Filistin, İrlanda, Lübnan, Hırvatistan, Umman, Kuveyt, Bosna Hersek, Gürcistan, Moldova, Moğolistan, Ermenistan, Litvanya, Arnavutluk, Katar, Makedonya, Slovenya, Letonya, Kosova, Bahreyn, Estonya, Timor-Leste, Kıbrıs, Butan, Makao, Karadağ, Lüksemburg, Malta, Brunei, Maldivler, İzlanda, Jersey, Man Adası, Andorra, Guernsey, Faroe Adaları ( Danimarka), Monako, Lihtenştayn, San Marino, Svalbard ve Jan Mayen, Vatikan Şehri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı