Aslanın Ana Yurdu Neresidir?

Aslanın ana yurdu neresidir? İki bin yıl önce, Avrupa, Suriye, İsrail, Irak, Pakistan, İran ve Hindistan’ı kapsayan bölgeler boyunca bir milyonun üzerinde aslan yaşıyordu. 1940’larda aslanlar 450.000 idi. Bugün Dünya’da 32.000 kadar aslan yaşıyor. Aslanların ana yurdu bilimsel kabule göre orta ve güney Afrika bölgesidir. Yani aslanın anavatanı Afrika kıtasıdır.

Aslanın ana yurdu: Afrika.

Aslanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Anayurdu Afrika olan aslanlar hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler.

 1. Aslanlar, kaplanlardan sonra büyük kedilerin ikinci en büyüğüdür.
 2. Diğer kedilerin aksine, aslanlar harika yüzücülerdir.
 3. Aslanlar günde yaklaşık 18 kilo et tüketirler. Bu 70’den fazla hamburger yiyen bir insana benzer.
 4. Aslan, kedi ailesinin püsküllü kuyruğu olan tek üyesidir.
 5. Sadece 8 erkek aslanın yaklaşık 1’i yetişkinliğe kadar varlığını sürdürmektedir.
 6. Yeni bir bölgeyi ele geçirip gurur duyduğunda, bazı erkek aslanlar bir “koalisyon” veya 3 veya 4 erkek bir grup oluştururlar.
 7. Afrika aslanları savunmasız olarak listeleniyor, sayıları dramatik bir şekilde azalmaya devam ediyor. Şu anda Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası kapsamında korunmayan tek büyük kedi türüdür.
 8. Aslanlar karanlıkta bir insandan altı kat daha iyi görebilirler. Geceleri, gözlerinin arkasındaki yansıtıcı bir kaplama, ay ışığının yakalanmasına yardımcı olur.
 9. Aslan tüm büyük kedilerin en sosyalidir.
 10. Asya aslanları, Afrika aslanlarının kuzeni, bir zamanlar Hindistan’dan Avrupa’ya kadar bulundu. Bugün, 300’den az kaldı. Vahşi doğada yaşadıkları tek yer Hindistan’daki Gir Ulusal Parkı’dır.
 11. Vahşi, erkek aslanlar 12–16 yaşlarına kadar yaşarlar.
 12. Aslanlar, Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, İngiltere, Etiyopya, Lüksemburg, Hollanda ve Singapur dahil olmak üzere birçok ülkenin ulusal hayvanıdır.
 13. Bir aslan, bir günde veya gece 20 km seyahat edebilir.

Aslanların anayurdu neresidir sorusunu yanıtladık ve aslanların karakteristik özellikleri hakkında bilgi verdik. Sizin de eklemek istediğiniz bir konu varsa yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × 5 =

Başa dön tuşu
Kapalı