Aslan ve Kaplan Arasındaki Fark Nedir?

Aslanlar ve kaplanlar en vahşi hayvanlar arasındadır, ancak aralarında önemli farklılıklar vardır. Besin zincirinin en üstünde yer alırlar. Yani kendi avcıları yoktur. Aslanlar diğer kedilere göre sıradışı bir şekilde sosyaldir. Erkek aslanlar, yeleleri tarafından kolayca tanınır. Aslan, özellikle de erkeğin yüzü, insan kültüründe en çok tanınan hayvan sembollerinden biridir. Edebiyatta, heykellerde, resimlerde, ulusal bayraklarda ve filmlerde yaygın olarak tasvir edilmiştir.

Anayurdu Asya olan kaplanlar ise dünyanın en büyük kedi türüdür. Hindistan’ın ulusal hayvandır. Her iki hayvan da fiziksel görünümlerinden görülebileceği gibi birbirlerinden tamamen farklıdırlar. Kaplan ve aslan arasındaki temel fark, kaplanın çizgilerinin olması, kaplanın aslanla kıyaslandığında %25 daha büyük beyne sahip olması ve olgunluk oranının aslandan daha hızlı olmasıdır.

Kaplan

Kaplanlar, kedi türüne aittir ve aynı zamanda kedi türündeki en büyük hayvandır, toplam vücut uzunluğu 3,38 metreye ve ağırlığı 388,7 kg’a kadar ulaşabilir. Vücudun her yerinde sarı, siyah ve beyaz renk şeritleri fark edilir. Çoğunlukla geyik ve boğa gibi hayvanları avlarlar.

Aslan

Kaplandan sonra ikinci en büyük yaşayan kedidir. Vücudunun uzunluğu neredeyse kaplana eşittir. Vahşi aslanlar şu anda Asya ve Sahra altı Afrika’da mevcuttur. Geçmişte Avrasya, Batı Avrupa ve Hindistan’da; ancak en çok Afrika’da yaşadılar.

Farklılıklar

  • Kaplan, aslanla kıyaslandığında daha fazla ağırlığa sahiptir.
  • Aslanın hızı kaplandan daha fazlasıdır.
  • Kaplanlar bir defada 88 kilo et tüketebilirler. Aslan bir defada 11-60 kilo et tüketir.
  • Kaplan beyni bir aslandan %25 daha büyüktür. Kaplandan sonra aslan, en büyük beyne sahip kedidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + 14 =

Başa dön tuşu
Kapalı