Android 'O'
Android 'O'

Google tarafından geleneksel olarak yapılan I/O konferansının yeni yılında yani I/O 2017’de yeni nesil Android sürümünün tanıtımının yapılması bekleniyor. Evet işte, Android O olarak adlandırılan yeni sürümden ilk söylentiler.

Android O ile ileri düzeyde mesajlaşma

Android O ile birlikte kullanıcılara sunulacak yeni özelliklerden birisi Copy Less, yani çok daha Az Kopyala olacak. Bu özellik sayesinde kullanıcıların daha az metin ve url kopyalamasına izin verilerek performans ve kolay kullanım amaçlanıyor. Örnek verecek olursak, Yelp uygulaması içerisinde bulunan herhangi bir konumu arkadaşınıza tarif etmek istiyorsunuz. Tamda bu noktada Copy Less devreye giriyor, mesajlara girdiğimizde adres otomatik bir öneri olarak karşımıza çıkacak ve bu sayede mesajın içerisinde basılı tutarak vs kopyala-yapıştır yapmaya gerek kalmadan sadece göndermek için bu öneriye tıklamanız bizim için yeterli olacak.

Bir diğer yeni özellik ise SMS mesajlara gelecek. Android O, SMS mesajlarındaki adres gibi belirli yazıları bağlantı haline getirerek üzerine tıkladığınızda Google Maps üzerinden açarak bizlere konumu gösterebilecek ve nasıl gidebileciğimizi gösterecek. iOS’ta uzun bir süredir yer aldığı ifade edilen bu adres metnini bağlantı yapma, Android cihazlarda ise farklı üçüncü parti uygulamalarca sağlanıyordu. Artık bir iş görüşmesi için SMS aldığımızda buradaki adresi kopyala yapıştır veya Haritalara adres yazmaya gerek kalmadan sadece bir tık ile bu adrese ulaşabileceğiz

17 Mayıs günü gerçekleştirilecek olan Google I/O 2017 geliştirici konferansında, Google O ile ilgili tüm detaylar ortaya çıkacak merakla bekliyoruz.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.