Amerika Nüfusu 2019

ABD Sayım Bürosu’nun nüfus saatine göre, tahmini 2018 ABD nüfusu (Şubat 2018) 327,16 milyon. Bu, Birleşmiş Milletler tarafından tahmin edilen 326.77 milyondan biraz daha yüksek.

Nüfus olarak, Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük üçüncü ülkesidir ve Çin’in (1.4 milyar) ve Hindistan’ın (1.25 milyar) gerisinde kalmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri sayımı, her on yılda bir, ülke içindeki insan sayısını, yaş, cinsiyet ve ırk dahil olmak üzere temel bilgileri toplayarak saymaktadır. Son nüfus sayımı 2010 yılında yapıldı ve bir sonraki nüfus sayımı 2020’de gerçekleştirilecek .

Tahmini 2018 nüfusu: 326.861.218

Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük eyalet

ABD’de nüfusun en büyük devleti, 39,5 milyonu aşkın insana ev sahipliği yaptığı tahmin edilen Kaliforniya’dır. Kaliforniya bir ülke olsaydı, dünyadaki en kalabalık 36, Irak ve Polonya’dan biraz daha büyük olurdu. Ekonomisi , dünyadaki sekizinci en büyük , 61 milyonluk bir Avrupa ülkesi olan İtalya ile aynı GSYİH’ya sahip olacaktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehri

ABD’nin en büyük şehri New York. 20. yüzyılın başlarında, New York, dünyanın en büyük şehriydi. Dünyanın başka yerlerinde bulunan şehirlerin çarpıcı büyümesi, bugün, New York’un, şehrin durumuna göre sıralandığında ilk 20’de bile olmadığı anlamına geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Yaşam Kalitesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılında doğan bir kişinin ortalama yaşam beklentisi 79,5 yıldır.Dünyadaki çoğu ülkede yaygın olduğu gibi, ABD’li kadınlar erkeklerden daha yüksek bir yaşam beklentisine sahiptir – 2017’de doğan kadınlar ortalama 81.8 yıldır yaşamakta iken, erkeklerin yaşam beklentisi sadece 77,1 yıldır.

Dünyanın geri kalanıyla kıyaslandığında, Birleşmiş Milletler tarafından derlenen verileri kullanarak, ABD yaşam beklentisi söz konusu olduğunda dünyada sadece 39. sırada. İlginç bir şekilde, hem ABD Virgin Adaları hem de Porto Riko , kıta ABD’de doğanlardan daha yüksek yaşam beklentilerine sahiptir. Hawaii , en yüksek yaşam beklentisine sahip olan eyalettir (81.3 yıl) ve Mississippi en düşük yaşam beklentisine sahip (74,9 yıl) bir eyalettir.

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ekonomisine sahip olmasına rağmen, kişi başına düşen en yüksek GSYİH’ya sahip değildir. Bir ile kişi başına düşen GSYİH $ 55,800 arasında, Amerika Birleşik Devletleri gibi küçük ülkelerin gerisinde kalması, dünyada 19. sırada yer alıyor Lüksemburg uluslararası finans servis yanı sıra gibi büyük ülkeleri sondaki etrafında dayalı ekonomilerine sahip Avustralya . 2014 yılında hesaplanan ortalama maaş , 51.939 $ ‘a çok benzer. Devlet , kişi başına en yüksek GSYİH ise Kuzey Dakota ($ 72.719) ve kişi başına en düşük GSYİH Mississippi olduğu devlet ($ 34.784.)

Nüfus Değişiminin Bileşenleri

  • Her 8 saniyede bir doğum.
  • 12 saniyede bir ölüm.
  • Her 35 saniyede bir net göç.
  • Her 14 saniyede bir kişinin net kazancı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı