Akbaş Köpekleri Hakkında Bilgi

Büyük, görkemli ve kaslı Akbaş Köpekleri, Alabay köpekleri ile birlikte üç binden fazla yıldır Türk çiftliklerini koruyor. Bu köpek ırkı, iyi kalpli bir evcil hayvan haline dönüşmesi için ciddi bir itaat eğitimi ve sosyalleşme gerekir ve bu nedenle acemi bir köpek sahibi için uygun değildir. Büyüklüğü ve saldırganlığı da popüler bir aile köpeği olmasını engelliyor.

Akbaş çoban köpekleri diğer bir çok köpekten farklı olarak özgürlüklerine çok daha fazla düşkün köpeklerdir. Bu yüzden bu köpeklerin apartman veya kapalı yerlerde beslenmesi çok uygun değildir. Bu köpeklerden iyi bir yaşam performansı elde edilmek isteniyorsa eğer; kesinlikle belli bir olgunluğa geldikten sonra sürülerin içerisinde eğitimi yapılmalıdır ve sürekli dağlarda eğitilmelidir.

Akbaş Köpeği Tarihçesi

Akbaşlar, sürüleri her türlü tehlikeden korumak için özel olarak yetiştirilen ilk köpeklerden biriydi. Genel olarak kabul edilen görüşe göre, günümüzde Batı Asya’da yer alan ve Türkiye, İran ve Irak ülkelerini kapsayan Bereketli Hilal olarak bilinen bölgede varlardır.

Bu cins, uzun bacakları, hızlılığı ve büyük çaplı reflekslere sahiptir. Bu köpeğin neden beyaz renkte oluşturulduğuna hala ihtilaf var ama muhtemelen ikili bir amaca hizmet etti. Bir şey için, evcil hayvanlar arasında kendini gizleyebilir ve şüpheli kurtlara ya da diğer yırtıcı hayvanlara sürpriz bir saldırı yapabilir.

Tarih boyunca akbaş köpekleri, sürüye olağanüstü bir bağlılık gösterme kabiliyetinden ötürü değerliydi, böylece günün en sıcak zamanında bile asla terk etmeyecekti.

Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş çoban köpeklerinin en önemli özelliği; sürüyü çok iyi koruyabilen ve mantıklı bir köpek olmasıdır. Bu köpekler varken sürünün yanına çobanın izni dahilinde yaklaşmak gerekebilir. Her türlü sürünün korunmasında çok önemli bir rol oynayan bu köpekler kangal köpeklerinden sonra en çok tercih edilen sevilen ve beslenen köpekler arasındadır. Akbaş çoban köpekleri kangallara göre biraz daha sert yapılı köpeklerdir. Bu köpeklerin bulunduğu bahçeye girerken dikkatli olmak gerekebilir.

Akbaşların kişiliği tek bir kelimeyle toplanmış olsaydı, kesinlikle “sağlam” olurdu. Bu köpek, erken yaşlardan beri yetiştirildiği tüm canlılara (kediler, sığırlar, insanlar, vb.) Sadık bir biçimde sadık kalır. Bu uzun boylu ve güçlü ırk, yeni yürümeye başlayan çocuklu aileler için uygun olabilir, tanıdık bir çocuğa asla zarar vermez. Aynı zamanda onun egemen doğasıyla ünlüdür, bu nedenle sadece güçlü ve deneyimli usta bu köpeği iyi huylu bir arkadaşı hayvana dönüştürebilir.

Tanıdık olmayan insanlara karşı aşırı bir şüphecilik sergileme eğilimindedir. Hayatını en sevdiği insanlar ve mülkleri için en ufak bir tereddüt etmeden ortaya koyar.

Akbaş Eğitimi

Akbaş çoban köpekleri, iri cüsseli, atletik yapıları ile dikkat çeken en önemli koruma bekçi köpeklerindendir. Bu köpekler anadolunun en önemli köpeklerindendir. Akbaş çoban köpekleri kangal köpeklerine benzeyen yapıları ve huyları olmakla birlikte kendine özgü yapıları da bulunmaktadır.

Yüksek zeka ve bağımsız düşünme için doğuştan gelen eğilimlere sahiptir. Irkların tam itaatini güvence altına almak neredeyse imkansızdır, çünkü her şey hakkında kendi fikrini muhafaza etme eğilimindedir. Ödül temelli eğitim teknikleri genellikle bu köpekle çalışmanın iyi sonuçlarını getirir. Tam tersine bağırma ve fiziksel cezalar, köpeğinizi bağımsız davranışlara iteceğinden, öğrenme sürecinde uygulanmamalıdır.

Yürüyüşler


Mutlu ve formda kalmak için makul miktarda egzersiz gerektiren nispeten sakin bir köpektir. Uzun ve güçlü yürüyüş, genellikle gezmek ve keşfetmek için ilkel içgüdülerini tatmin etmek için fazlasıyla yeterlidir. Başka bir köpek gibi, bu cins, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçede serbestçe oynamaktan da oldukça zevk alır. Göze çarpan büyüklüğü nedeniyle bir apartman güvenliği için iyi bir arkadaştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı