Bilim, Doğa ve Hayvanlar

Agorafobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Agorafobi, kaçması zor olabilecek durumlar veya konumların yoğun bir korkusu ile karakterize olan bir anksiyete bozukluğudur. Agorafobisi olan insanlar toplu taşıma, sinema salonları, uzun hatlar, uçaklar ve diğer kamusal alanlardan kaçınabilirler. Agorafobi, bazı durumlarda bireylerin evlerini terk etmelerini engelleyen ciddi panik ataklarını tetikleyebilir.

Agorafobi Tarihçesi ve Kökeni

“Agorafobi” terimi, Yunanca “agora” kelimesinden türetilmiştir. Sözcük olarak karşılığı pazar korkusu olarak çevrilebilir. Agorafobili olduğu bilinen en eski kişilerden biri  Charles Darwin idi . Amerikan Tıp Derneği Dergisi onun sonra ortaya çıktı Darwin’in hayat boyu izolasyon spekülasyon Beagle yolculuğu panik sonucuydu o kamusal alanlarda hissedilir.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi en çok kalabalıklar, çizgiler, kapalı alanlar, geniş açık alanlar, toplu taşıma veya evden çıkma korkularından kaynaklanır. Bir fobik uyaranla karşılaşıldığında bir anksiyete tepkisi ve orantısız bir korku tepkisi (toplu taşıma, kapalı alanlar veya büyük açık alanlar gibi) gösterilir. Panik ataklar, hızlı kalp atışı, solunum zorluğu, baş dönmesi, karıncalanma, terleme, titreme ve mide bulantısı gibi fiziksel duyumlar üretir.

Kaynaklar

  • Aqeel, Noorulain ve diğ. “Agorafobi’nin Tuhaf Bir Örneği: Bir Vaka Çalışması.” Insight Medical Publishing Group, Insight Medical Publishing Group, 19 Ekim 2016
  • Barloon, TJ “Charles Darwin ve Panik Bozukluğu.”  JAMA: Amerikan Tıp Derneği Dergisi , cilt. 277
  • Mayo Kliniği Personeli. “Agorafobi.” Mayo Kliniği, Mayo Tıp Eğitimi ve Araştırma Vakfı, 18 Kasım 2017
  • McNair, James. “Brian Wilson: İşte Güneş geliyor.” Bağımsız, Bağımsız Dijital Haberler ve Medya, 2 Eylül 2007
  • Moskin, Julia. “Fobiden Şöhret’e: Bir Güney Cook’un Anı.” New York Times, The New York Times, 28 Şubat 2007

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu