İnternet ve Sosyal Medya

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır? (301 Htaccess Kodu)

301 Yönlendirme: “301 Redirection” yani yeniden yönlendirme bir URL’yi başka bir URL’ye yönlendirme işlemi için kullanılan bir tabirdir. Yeniden yönlendirme yöntemleri arasında en güvenli ve tavsiye edilen yönlendirme 301 yönlendirme işlemidir. 301 yönlendirmesi kodu yazının sonunda yer almaktadır.

301 Yönlendirme Nedir?

Bir URL’yi kalıcı olarak başka bir URL’ye taşıma anlamına gelen 301 yönlendirme silinen ya da değiştirilen URL’yi, yeni bir URL’ye yönlendirmek için kullanılır. Google resmi kılavuzuna göre hem arama motorları hem de kullanıcılar için en iyi yönlendirme çeşidi; 301 yönlendirme olarak ifade edilmektedir.

Yani 301 yönlendirme, bir URL’nin en güncel sürümüne gönderilmesini sağlamanın bir yoludur. Aynı zamanda bir alan adının değişmesi durumunda tamamen yönlendirme için kullanılabilecek bir özelliğe de sahiptir.

“301” Yönlendirme Ne Demektir?

“301” durum kodu, bize ve arama motorlarına o URL’ye neler olduğunu anlatmak için kullanılan HTTP yanıt durum kodudur. “301” kodu, söz konusu URL’nin kalıcı olarak farklı bir yere taşındığını ifade eder.

Bunu daha iyi açıklayabilmek için, bir web sayfasının bir kullanıcıya nasıl sunulduğunu (veya sunulduğunu ) kısaca gözden geçirmek gerekir. Web sitesi sunucunuz sitenizdeki bir web sayfasını bir ziyaretçiye (ya da bir insan ya da arama motoru örümceği) “ne zaman” sunsa, başlıkta bir durum kodu da sunar. Bu bilgi, gerçek sayfa içeriğinden önce tarayıcınıza (veya arama motoruna) sayfanın (veya dosyanın) içerdiği bilgileri, bir resim, HTML, PDF, video vb. ziyaretçi veya arama motoru, söz konusu sayfanın (dosya) durumunu gösterir.

301 URL Yönlendirme Neden Kullanılır?

Örneğin, bir web sitesindeki bir sayfayı silerseniz ve ziyaretçileriniz bu sayfaya erişmeye çalışırsa ve sayfa artık orada değilse 404 hatası alırlar. Bu da kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir etkendir. Bu durumda eski URL’yi kalıcı olarak yeni veya en uygun URL’ye yönlendirme işlemini gerçekleştirmek adına 301 yönlendirmesi uygulanır. 301 yönlendirmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka senaryoda kullanılabilir:

  • Web sitesini yeni bir alan adına taşınmak (eskiadres.com’dan mangubitig.com’a gibi),
  • Uzun URL’leri temizleme ve bunları daha kısa arama motoru dostu linklere yönlendirme,
  • Kopya içerik sorunlarını önleme; örneğin, aynı konu üzerinde yazılmış birden çok yazınız varsa bunları tek yerde birleştirmek istiyorsanız.

301 Yönlendirmelerin SEO İçin Faydası

Bir sayfanın URL yapısının en küçük yönünü bile değiştirmenin, söz konusu sayfanın arama sonuçlarından tamamen çıkmasına neden olabileceğini hatırlatmak önemlidir. Bu nedenle, sayfanın oluşturduğu trafiğin devam etmesi için, 301 yönlendirmesi yapmak gerekir. Yıllar boyunca epik, ilgi çekici ve alakalı bir içerik oluşturuyorsanız, bu içerikleriniz zamanla backlinkler alacaktır. Bu durumda siz sitenizde yaptığınız değişiklikle bu backlinkleri 404 sayfaları ile karşılayabilirsiniz. Bu nedenle, var olan otoriteyi yeni URL’lerinize aktardığınızdan emin olmanız gerekir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesinin ne olduğunu, önemini burada anlattık. Şimdi web sitenizde “301 yönlendirmesi nasıl yapılır?” sorusunun cevabına geçebiliriz. Türkiye’de kullanılan altyapılarda sunucu davranışları .htaccess dosyası kullanılarak yapılandırılır.

Bir 301 yönlendirmesinin uygulanması amacıyla, kök dizininize bir .htaccess dosyası oluşturmanız ve bu dosya içerisine ilgili kodu yazmanız gerekecektir.

.htaccess 301 Sayfa veya Site Yönlendirme Kodu

İlk olarak Htaccess 301 yönlendirme işlemini anlatalım. En kolay ve sorunsuz yönlendirme çeşididir.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskiadres.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yeniadres.com/$1 [R=301,L]

Yukarıdaki .htaccess 301 yönlendirme kodunu, sitenizin barındığı sunucudaki dosyalar arasında yer alan “.htaccess” dosyası içerisine ekleyerek kaydetmeniz yeterli olacaktır.

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Ortalama: / 5. Oy sayısı:

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu