Türkçü Kapak Fotoğrafları
Timur DikR.Sağ

Ümit Özdağ, ‘Fuat Avni’yi Açıkladı

15 Aralık 2014 Pazartesi, 21:58

Analist Prof. Dr. Ümit Özdağ, Fuat Avni’nin kimliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 21yyte.org’da Fikir Tankı’nda yayınlanan yazıda “Fuat Avni Gülen cemaatinin “istihbarat örgütünün” adıdır.” ifadesi kullanıldı.

FUAT AVNİ, CEMAATİN İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ

Özdağ, “Bir seneyi aşan bir süreden bu yana Fuat Avni ismi ile twitter hesabından AKP Hükümetinin iç yapısı, kamuoyunun bilmediği çalışma ve planları ile kamuoyunu bilgilendiren hesap numarası aynı şekilde etkili bir tarzda güvenlik bürokrasisi içinden de gizli bilgileri ifşa etmektedir.” dedi.

ÖRGÜTÜN İKİ KANADI

Ümit Özdağ, Fuat Avni örgütüyle ilgili, “Bu “örgütün” iki kanadı olduğu anlaşılmaktadır.

Birinci kanadı AKP içinde derine gömülmüş ve AKP-Cemaat ilişkilerinin en iyi olduğu günlerde de bu günleri düşünerek Gülen Cemaatine yakınlığı dışa vurmamış AKP’nin beynine yakın politikacılar ve/veya bürokratlar oluşturmaktadır.

Diğer kanadı ise güvenlik bürokrasisi içinde Gülen cemaatinin en güçlü olduğu dönemlerde dahi kimliklerini dışa vurmayan polis/istihbaratçı/askerler teşkil etmektedir.” şeklinde sürdürdüğü sözlerini, “Bir seneden bu yana Gülen cemaatine karşı devam eden yoğun operasyonlara rağmen Fuat Avni örgütü gücünü koruduğunu başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın bile haberi olmadığı bir operasyonu haber vererek ortaya koymuştur.” diyerek devam ettirdi.

DEVLET DEVLET OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR

“Güvenlik bürokrasisine, polise, askere ve istihbarata hakim olma istediği ve politikası sonuçta polisi, askeri ve istihbaratı milli kurumlar olmaktan çıkaracak bir cemaatin uzantısı durumuna getirecektir.” diyen Özdağ, “Bu durumu değil demokratik hukuk devleti ile izah etmek, devlet oluşun mantığı ile izah etmek mümkün değildir.” dedi

CEMAATTEN SONRA PKK İÇİN  AYNISI DENİLECEK

Ancak unutulmaması gereken nokta, devlet oluşun mantığına aykırı olan bu duruma neden olan AKP’nin 2003’den buyana izlediği personel politikasıdır. AKP, bugün cemaat devlet bürokrasisi içinde “paralel devlet” oluşturdu diyerek, cemaati millete şikayet etmektedir. Aynı AKP 2006’dan buyana PKK ile izlediği müzakere ve şimdi süren mütareke sürecinde PKK’nın Güneydoğu Anadolu’da bürokrasi içinde değil ancak paralel bir bürokrasi/devlet inşa etmesinin önünü açmıştır. Bu süreç Türkiye’yi bölünmeye sürüklemektedir. AKP’nin “PKK bizi kandırdı” diye bağıracağı günler çok uzak değildir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz

Sayac