Türkçü Kapak Fotoğrafları
Timur DikR.Sağ

Rusya’dan Türkiye’ye “Ambargo”

01 Ocak 2016 Cuma, 20:01

Türkiye’nin 24 Kasım tarihinde bir Rus uçağını düşürmesi sonrasında Putin, “Türkiye’nin ağır bir bedel ödeyeceği” uyarısında bulunmuştu.


Bir hafta sonra, Rus doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşıması planlanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi Rusya tarafından askıya alındı. 

Uçak krizi inşaat, tekstil ve turizm başta olmak üzere çeşitli sektörleri etkiledi. Rusya, Türkiye’ye uygulayacağını açıkladığı yaptırımları da yürürlüğe sokuyor. İlk etapta daha sınırlı olan yaptırımların kapsamı genişletiliyor.

Rusya’nın uygulayacağı ambargolar şu şekilde:

  1. Türk firmaları Rusya’da bina inşa edemeyecek, mimarlık ya da tasarım faaliyetlerinde bulunamayacak;
  2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz girişlerine izin verilmeyecek,
  3. Firmalar ormancılık ve kerestecilik alanlarında faaliyet gösteremeyecek, 
  4. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da seyahat ve otelcilik sektörlerinde çalışamayacak
  5. Türk firmalarına devlet ve belediye ihalelerine girme hakkı verilmeyecek,
  6. Portakal, domates, soğan gibi çeşitli meyve ve sebzeler ile tavuk ürünlerinin Türkiye’den ithalatı yasaklanacak,
  7. Rus firmalarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını işe almasına müsaade edilmeyecek
  8. Rusya’nın açıkladığı listede yer alan 53 Türk firması bu yaptırımlardan muaf tutulacak. Bunun dışındaki tüm firmalar yaptırımların kapsamı içinde olacak.

Türkiye Ne Derece Zarar Görür?

Rusya yaptırımları kısa vadede etkileri olsa, orta vadede Türkiye uğrayacağı zararı ikame edebilme gücüne sahip.

Turizm?

Rus turistlerin Türkiye’den vazgeçmesi, Türkiye’ye gelen turist sayısının %10 azalmasına yol açabilir. Türkiye’ye maliyeti yıllık 3,5 milyar dolar.

Enerji Konusunda Sıkıntı Yaşanır Mı? 

Rusya’nın doğalgaz akışını durdurmak gibi ciddi bir adım atmayacak. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın askıya alınan Türk Akımı projesinin dahi yeniden gündeme alınabileceği yönündeki açıklamalarının da ışığında Rusya’dan enerji konusunda sert yaptırımlar beklenmiyor.

Tarım?

Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat 6 milyar dolar civarında. İhracatı tekstil ve gıda ürünleri oluşturuyor. Ambargolar, meyve-sebze ihracatını kapsıyor. Rusya’nın bugün itibarıyla Türkiye’den yalnızca limon, greyfurt, nar ve kabağın sokulmasına izin verecek.

Rusya, 2016’da dış politikada neyi hedefliyor?

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin açıklamasında, yeni ulusal güvenlik stratejisi kapsamında BDT ülkelerinin yanı sıra ABD, NATO ile ilişkilerin artırılması, BRICS, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve G20 ülkeleriyle işbirliğinin güçlendirilmesi amaçlıyor. 

ASYA-PASİFİK Önemli

Çin ile bölgesel ve uluslararası istikrarı sağlama konusunda işbirliği yapmayı ‘kilit faktör’ olarak niteleyen Rusya, Asya-Pasifik bölgesinde istikrar sağlanması yönünde güvenilir bir yapılanma oluşturmaya çağırıyor.  Rusya’nın güncellenen güvenlik stratejisine göre; “lider dünya gücü statüsü”nü korumak ulusal öncelik.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz

Sayac