Türkçü Kapak Fotoğrafları
Timur DikR.Sağ

Kırımoğlu: Türkler Kırım’dan sürgün ediliyor

30 Kasım 2014 Pazar, 12:55

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Türkleri’nin Lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kırım’daki son durumu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Türkleri’nin Lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nu Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kırımoğlu daha sonra Meclis’te Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

”SOVYETLER’DEN DE KÖTÜ”

”Kırım’daki durum Sovyet döneminden de kötü” diyen Kırımoğlu şu açıklamalarda bulundu:

”(Kırım’da) Sovyet rejiminde en azından bir prosedür vardı. Şimdi prosedürler yok, insanlar kaçırılıp öldürülüyor. Bizim malumatımıza göre şimdiye kadar 19 kişi böyle kaçırılıp öldürüldü. Biz halkımıza ‘ne kadar zor olsa da vatanınızı terk etmeyin’ telkininde bulunuyoruz. Ama şimdiye kadar aşağı yukarı 8-10 bin vatandaşımız Kırım’dan ayrılarak Ukrayna’nın başka kentlerine gitti.”

”YENİDEN SÜRGÜN OLUYORUZ”

Kırımoğlu sözlerine şöyle devam etti;

”Şimdi gençlerimizi Rus ordusuna çağırıyorlar. Gitmezlerse hapis yatacaklar. Bu nedenle ülkeden ayrılmaya mecbur kalacaklar. Böylelikle yeniden sürgün oluyoruz. Kırım’daki sorunun çözmü, Batı ülkelerinin yaptırımlarının çok kuvvetli olması ve Rusya’nın işgal ettiği toprakları boşaltmak zorunda kalmasıdır ama malesef Batılı ülkeler öyle davranmıyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz

Sayac